Խորհրդարանը միաձայն ընդունեց զորակոչից խուսափած անձանց քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին օրենքի գործողության ժամկետը
Խորհրդարանն այսօր քննարկեց «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքի գործողության ժամկետը երկարացնելու հարցը: Նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց միաձայն՝ 119 կողմ ձայնով: Նախագծի հեղինակն է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը:
Այն հնարավորություն է ընձեռում զորակոչից խուսափած անձանց, որոնց 27 տարին լրացել է և որոնց նկատմամբ քրեական հետապնդում է սկսվել, վերադառնալ հայրենիք և, վճարելով յուրաքանչյուր չներկայացած զորակոչի համար նվազագույն աշխատավարձի 200-ապատիկի չափով գումար, ազատվել քրեական հետապնդումից: Օրենքի փոփոխության արդյունքում վերջինիս գործողության ժամկետը կերկարաձգվի մինչեւ այս տարվա մարտ: Օրենքի գործողության ժամկետը սահմանված էր մինչև 2017 դեկտեմբերի 1-ը:

Парламент единогласно утвердил срок действия закона о прекращении уголовного преследования лиц, уклонившихся от военной службы
Парламент Армении сегодня обсудил вопрос о продлении срока действия закона “О лицах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”
Проект был единогласно принят во втором чтении и полностью. Автор законопроекта – фракция “Светлая Армения”.
Законодательное изменение позволит уклонившимся от призыва в армию лицам, которым исполнилось 27 лет, вернуться на родину и, заплатив за каждый пропущенный призыв, освободиться от уголовного преследования. В результате принятого законопроекта срок действия закона продлен до марта этого года вместо 1 декабря 2017 г.