ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հրավիրում է քաղաքական ուժերին ընտրական բարեփոխումների մշակման աշխատանքներին
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը խորհրդարանի այսօրվա նիստի իր արտահերթ ելույթում քաղաքական ուժերին հրավիրեց քննարկումների՝ ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների թեմայով:
«Ուզում եմ, օգտվելով առիթից, քաղաքական ուժերին հրավիրել ընտրական բարեփոխումների մշակման փուլ սկսելուն միասնական ջանքերով և միանգամից հայտարարել, որ մենք չունենք սահմանադրական խոչընդոտներ և սահմանափակումներ, կարող ենք ավելի արմատական փոփոխություններ մշակել»,- ասաց ԱԺ խոսնակը:
Խորհրդարանը քննարկում էր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի զեկույցը 2018-ի դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ, որը խորհրդարանն ընդունում է ի գիտություն:
Անդրադառնալով կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին` ԱԺ խոսնակն ընդգծեց. «Տարիների ընդմիջումից հետո մենք ունեցել ենք իրապես արդար, ազատ, թափանցիկ ընտրություններ, որոնք էդպիսին էին միջազգային ամենաբծախնդիր կազմակերպությունների գնահատմամբ. սա երեսով տալու համար չի ասվում: Այս ամբիոնից պետք է ևս մեկ անգամ արձանագրվեր, որ մենք՝ ժողովրդի մանդատ ստացած ուժերս, նաև արտախորհրդարանական ուժերը պայմանավորվենք այս իրողության շուրջ և վերահաստատենք բոլորիս միասնական կամքը` այսուհետ ունենալ ազատ, ժողովրդավարական ընտրություններ»,- ասաց Միրզոյանը:

Председатель НС Арарат Мирзоян пригласил политические силы принять участие в обсуждении реформы Избирательного кодекса
Председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян в своем внеочередном выступлении на сегодняшнем заседании парламента приглаисл политические силы принять участие в обсуждении реформы Избирательного кодекса.
“Приглашаю политические силы к совместной разработке избирательной реформы. Хочу сразу заявитье, что у нас нет конституционных препятствиый и ограничений, и мы можем разработать более кардинальные изменения”,- отметил спикер.
В парламенте сегодня обсуждался доклад Центральной избирательной комиссии о прошедших 9 декабря 2018 г. внеочередных парламентских выборах.
Касаясь итогов этих выборов, председатель НС подчеркнул: “После многолетнего перерыва мы провели по-настоящему справедливые, свободные, прозрачные выборы, которые именно так оценили самые придирчивые международные организации. С этой трибуны необходимо еще раз констатировать, что мы, получившие мандат народа силы, а также внепарламентские силы подтверждаем нашу единую волю к проведению впредь свободных и демократичных выборов”.