Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի ամբողջ գույքի վրա արգելանք է դրված. պաշտպանները դիմել են դատարան
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի, այսօր քննվում էր նախկին փոխվարչապետ, «Մարտի 1-ի գործով» մեղադրյալ Արմեն Գևորգյանի ամբողջ գույքի և բանկային հաշիվների վրա արգելանք դնելու որոշման դեմ բողոքի քննությունը:
«Մարտի 1-ի գործով» քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանը գույքի վրա արգելանք դնելու որոշում է կայացրել դեռևս 2018 թվականի օգոստոսի 21-ին: Այս որոշման դեմ Գևորգյանի պաշտպանները բողոք են ներկայացրել դատախազություն, սակայն գործով հսկողություն իրականացնող դատախազը մերժել է այն՝ անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ: Դատարանում պաշտպանները բողոքարկում են և՛ քննիչի, և՛ դատախազի որոշումները:
Մեզ հետ զրույցում Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը նշեց, որ Գևորգյանին պատկանող շարժական և անշարժ գույքի, բանկային հաշիվների, այդ թվում՝ աշխատավարձի վրա արգելանք է դրվել արդարադատության կայացմանը խոչընդոտելու մեղադրանքի շրջանակներում:
«Այդ մեղադրանքի շրջանակներում Արմեն Գեւորգյանի գույքի վրա արգելանք կարող էր դրվել ընդամենը դատական ծախսերը ապահովելու հիմքով»,- ասաց Ալեքսանյանը՝ ոչ իրավաչափ գնահատելով ամբողջ գույքի վրա դրված արգելանքը:
Ըստ Ալեքսանյանի՝ քննիչն անորոշ ձևակերպումներ է նշել գույքի վրա արգելանք դնելու որոշման մեջ, ըստ էության, որոշման հիմքում դրվել են այն բոլոր հիմքերը, որոնք օրենքով սահմանված են որպես արգելանք դնելու հիմք:
Նշենք, որ այսօրվա դատական նիստին գործով քննիչն ու դատախազը չէին ներկայացել: Դատախազի չներկայանալու պատճառը հայտնի չէր, իսկ քննիչ Հրաչ Մուշեղյանը դատարանի աշխատակազմին հայտնել էր, որ ինքը նիստի օրվա և ժամի վերաբերյալ ծանուցագիր չի ստացել:
Նման պայմաններում նիստն այսօր հետաձգվեց:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Գևորգյանը «Մարտի 1-ի գործի» շրջանակներում մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, խոշոր չափերով փողերի լվացման և խոշոր չափով կաշառք ստանալու մեջ: Առաջին ատյանի դատարանը մերժել է նրան կալանավորելու վերաբերյալ ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը: Դատախազությունն այս որոշումը բողոքարկել էր, սակայն Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժել էր բողոքն ու առաջին ատյանի դատարանի որոշումը թողել օրինական ուժի մեջ:

Наложен акрест на все имудщество бывшего вице-премьера Армена Геворкяна. Адвокаты обратились в суд
В ереванском суде общей юрисдикции под председательством судьи Роберта Папояна сегодня рассматривалась жалоба на наложение ареста на все имущество и банковские счета бывшего вице-премьера Армена Геворкяна. Последний, как известно, предъявлено обвинение по делу о событиях 1 марта 2008 г.
Руководитель следственной группы по данному уголовному делу Грач Мушегян принял решение о наложении ареста на имущество бывшего вице-премьера еще 21 августа 2018 г. Адвокаты Геворкяна подали жалобу в прокуратур, однако прокурор отклолнил ее как безосновательную. В суде защитники обжаловали как решение следователя, так и решение прокурора.
В беседе с нами адвокат А.Геворкяна Эрик Алекссанян отметил, что арест на принадлежащее его подзащитному движимое и недвижимое имущество, банковские счета, в том числе зарплату был наложен в рамках обвинения в препятствовании осуществлению правосудия.
“В рамках этого обвинения арест на имущество Армена Геворкяна мог быть наоложен только лишь на основании обеспечения судебных расходов”,- отметил Алексанян, расценив наложение ареста на все имущество как неправомерное.
Отметим, что следователь и прокурор не явились на  сегодняшнее судебное заседание, в связи с чем оно было отложено.
Армен Геворкян в рамках дела о событиях 1 марта 2008 г. в Ереване обвиняется в содействии свержению конституционного строя, отмывании денег в особо крупном размере и получении взятки в крупном размере. Суд первой инстанции отклонил ходатайство следователя об аресте А.Геворкяна. Прокуратура обжаловала это решениеп, однако Апелляционный уголовный суд отклонил жалобу, оставив в силе решение суда первой инстанции.