Արցախի արտգործնախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչին
Մարտի 8-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ (ԳՆԱՆ) դեսպան Անջեյ Կասպշիկին: Այս մասին հաղորդում է Արցախի ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:
«Կողմերը քննարկել են Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումներին առնչվող մի շարք հարցեր։
Մասիս Մայիլյանը կրկին ընդգծել է անվտանգության ոլորտում կանխատեսելիության և թափանցիկության մակարդակի բարձրացման, ինչպես նաև հնարավոր միջադեպերի կանխման նպատակով հրադադարի ռեժիմի պահպանման միջազգային վերահսկողության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը։ Այդ համատեքստում Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ կարևոր է շարունակել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունների՝ կյանքի կոչմանն ուղղված ջանքերը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակի՝ տարածաշրջան այցին վերաբերող հարցերին»,- ասվում է տարածված հաղորդագրությունում:

Artsakh Foreign Minister and OSCE Chairperson-in-Office Kasprzyk Meet in Stepanakert
On March 8, in Stepanakert, Artsakh Minister of Foreign Affairs Masis Mayilyan hosted the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ambassador Andrzej Kasprzyk
According to an Artsakh government press release, “the sides discussed a range of issues related to the situation on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, as well as the monitoring conducted by the Office of the Personal Representative of the OSCE CiO.”
Mayilyan reiterated the need to establish international control mechanisms over the cease-fire regime in order to increase predictability and transparency in the field of security, as well as to prevent possible incidents. Mayilyan is said to have underlined the importance of continuing efforts to implement the Vienna and St. Petersburg agreements.
During the meeting, issues related to the visit of the OSCE Chairperson-in-Office, Slovak Foreign Minister Miroslav Lajcak to the region were also discussed.