Երեւանը վերակառուցվում է անհատ-ներդրողի ճաշակով
Երեւանի քաղաքաշինության վերջին փուլը սկսվել է 90-ականների սկզբին եւ շարունակվում է այսօր: Շուրջ 15 տարի առաջ Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանում նոր, հիմնարար փոփոխությունների սկիզբ դրվեց: Փոփոխությունները սկսվեցին առանց հաստատված գլխավոր հատակագծի: Քաղաքը կառուցապատվեց մաս-մաս, կտոր-կտոր, այս կամ այն անհատի շահերին, ճաշակին ու ոճին համապատասխան:
Ինչպե՞ս է կառուցվում նոր Երեւանը: Ո՞վ է կառուցում այն: Նախորդ հասարակարգի պայմաններում այս հարցն անիմաստ կլիներ. բոլորը' դպրոցական նստարանից սկսած, գիտեին, որ Երեւանը կառուցվում է գեղեցիկ վարդագույնով, եւ կառուցում է խորհրդային պետությունը: Այսօր պատասխանը միանգամայն այլ է' Երեւանը կառուցվում է այն գույներով, որ ընտրում է անհատ-պատվիրատուն, կառուցում է ցանկացած ոք, ով հող գնելու եւ շինարարություն իրականացնելու միջոց ու հնարավորություն ունի:
Այս գործընթացն օրինաչափ է ետխորհրդային երկրներում: Օրինաչափ են նաեւ հետեւանքները: «Էսօր շինարարական բում է, հատկապես քաղաքի կենտրոնում: Էսօր Երեւանում հողի գները Մոսկվայի կենտրոնի հողի գներ են: Իսկ մենք ժամանակից առաջ ենք ընկել, որովհետեւ գործը շահավետ է, էսպիսի շինարարություն տանելուց առաջ լուրջ նախագծային աշխատանքներ էին պետք»,-ասում է ճարտարապետ Լեւոն Վարդանյանը:
Երեւանի վերջին Գլխավոր հատակագիծը հաստատվել էր 1971 թվականին եւ շատ արագ սպառել իրեն, համարվել ուժը կորցրած: Նոր' թվով 5-րդ գլխավոր հատակագիծը հաստատվել է բավական ուշ' 2006-ին: Երեւանի նախկին գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը հիշում է. «Մարդիկ դիմում են քաղաքային իշխանություններին, այս կամ այն տեղում կառուցապատում են ուզում անել: Նախօրոք պետք է որոշված լինի' որտեղ ինչ կարելի է կառուցել, որ շենքի հետ ինչ կարելի է անել: Իսկ անձերի որոշման դեպքում սխալներ շատ են լինում: Ցավոք, մինչ օրս այդպես է»:
Նոր գլխավոր հատակագծի աշխատանքային խմբի ղեկավար, «Երեւաննախագիծ» ՓԲԸ տնօրեն Գուրգեն Մուշեղյանը նույնպես դրական չի գնահատում 15 տարվա լռությունը. «Ոչ թե 15 տարի հետո պիտի ունենայինք Գլխավոր հատակագիծ' շուկայական հարաբերություններ մտնելով, այլ առաջին օրվանից պետք է լուծվեին ծրագրային խնդիրները, որով քաղաքը զարգանար այս կամ այն ուղղությամբ: Օրինակ' Երեւանը մինչեւ նոր հասարակարգի հաստատումը չուներ այսքան մեծ դիվանագիտական համակարգ, բանկային համակարգ, պե՞տք է տեղավորվենք մի տեղ»:
Նոր հատակագծի համաձայն' Երեւանում կառուցվող ցանկացած շինություն պետք է տեղավորվի միայն քաղաքի համար հաստատված տարածքում: Այլ կերպ ասած' գլխավոր հակատագիծը նախատեսում է, որ Երեւանը պետք է զարգանա իր' 22 հազար հա վարչական տարածքի վրա: Նորակառույց բարձրահարկերը տպավորություն են ստեղծում, որ մայրաքաղաքը հենց այդպես էլ զարգանում է՝ ուղղահայաց դեպի վեր: Իսկ դրանց համապատասխանությունը ինժեներական պահանջներին եւ ճարտարապետական տեսքը որոշում է մեկ անձ' պատվիրատուն: Շրջանառության մեջ է դրված «Ներդրողը միշտ արդարացի է» կարգախոսը, եւ այդ տրամաբանությամբ էլ կառուցվում ու վերակառուցվում է նոր Երեւանը:
Լեւոն Վարդանյանը պարզաբանում է. «Չլինեին Մեդիչիները, չէր լինի Միքելանջելոն, որովհետեւ ճարտարապետությունն ազատ արվեստ չէ, դա պատվեր է հասարակության կողմից: Անհատը պատվիրում է, եթե նա մակարդակ չունի, ճաշակ չունի, պարզ է' գործն էլ անճաշակ կլինի»: Արվեստաբան Ռուբեն Արեւշատյանն իրավիճակի պարզաբանումը կապում է հասարակարգերի փոփոխության հետ. «Հիշենք ճարտարապետի կարգավիճակը խորհրդային հասարակարգում: Ճարտարապետը կենսակերպի կարեւոր իրականացնողն էր, նա էր ստեղծում ապրելու միջավայրը, քաղաքի զարգացման գաղափարը: Իսկ հետո, երբ ֆորմացիան քանդվեց, ասացինք' սա՞ չէր այս երկիրը, որ դուք մեզ համար կառուցում էիք' անորակ, նեղ, անհարմար»:
Ժամանակակից կառուցապատողներն իրենք են փորձում ձեւավորել իրենց միջավայրը: Սակայն, որպես կանոն, դա կատարվում է ուրիշի միջավայրը գրավելու հաշվին: Այլ կերպ ասած' քաղաքաշինությունը մի մարտադաշտ է, որտեղ օր-օրի ակնառու է դառնում դասակարգերին բաժանող սահմանագիծը:
Այսօր մեզանում ձեւավորվել է ներդրող-կառուցապտողների յուրատեսակ մի դասակարգ: Սոցիալական այս շերտի համար քաղաքաշինությունը գրավիչ է որպես շահավետ բիզնեսի հնարավորություն: Այդ պատճառով կարեւորվում է շահավետ վայրերում, բնականաբար մայրաքաղաքի կենտրոնում այնպիսի շինությունների կառուցումը, որոնք հնարավորինս արագ եկամուտ կբերեն: Սա է պատճառը, որ քաղաքի կենտրոնը խեղդվում է բնակելի նորակառույցներից:
Քաղաքաշինության վրա բիզնեսի ազդեցությունն ամենաակնառու ձեւով երեւում է Հյուսիսային եւ Գլխավոր պողոտաների հատվածներում:
Այս երկուսն էլ սկսեցին կառուցապատվել մինչեւ Գլխավոր հակատագիծ ունենալը: Հավանաբար, Երեւանը շտապում էր իրականացնել Թամանյանի երազանքը: Թամանյանական հատակագծում այս երկու պողոտաները առանցքային դեր ունեին: Սակայն, որոշ մասնագետների գնահատմամբ, Հյուսիսային պողոտայի թամանյանական նախագծից այսօր պահպանվել է միայն անունը: Մնացածը համապատասխանեցվել է անհատական բիզնես-շահերին: Լեւոն Վարդանյանը Հյուսիսային պողոտան այսպես է գնահատում. «Երեւանում բացվեց հերթական փողոցը, որ կապում է Աբովյանը Թումանյանին: Պողոտայի խնդիր այն չի լուծել: Դա դարձավ ուղղակի բնակելի շենքերի մի հավաքածու: Փողոցի լայնքը եւ բարձրությունը խախտված է, այն շատ նեղ է եւ բարձր: Առաջին հարկերը հասարակական ֆունկցիաներով են, բայց էդքան բնակելի՞ ավելացնել, ինչի՞ համար, որովհետեւ կառուցվում են, վաճառվում, եւ արհեստականորեն քաղաքի կենտրոնը շենքերով լցնում ենք: Էդտեղ ստորգետնյա ուրբանիզացիայի խնդիր կա. 2 հարկանի ստորգետնյա տարածքը շատ քիչ է: Քաղաքի կենտրոնում չի կարելի կառուցապատում կատարել եւ ստորգետնյա ընդերքը չօգտագործել: Մեր ավագները, որ չէին համարձակվում Հյուսիսային պողոտային կպնել, այն պատճառով էր, որ շատ բարդ էր: Իսկ հիմա արվեց մեր ժամանակներին համապատասխան եւ ստացանք բացասական արդյունք»: Նարեկ Սարգսյանը, բնականաբար, համամիտ չէ. «Գնահատական տալ էսօրվա Թումանյան փողոցի մի քանի շենքերով' սխալ է: Պետք է կառուցվի, քայլել էդ փողոցով, նոր զգալ չափերը»:
Իսկ երբ կառուցվի ու քայլենք Հյուսիսային պողոտայով, հնարավոր կլինի՞ շտկել քաղաքաշինական այն սխալները, որոնց մասին մասնագետներն ահազանգում են կառուցապատման ընթացքում:
Սովորաբար, նոր կառուցապատումների բացասական հետեւանքներն առավել շոշափելի են դառնում որոշ ժամանակ անց, երբ հերթը հասնում է բնակչության սպասարկմանը: Դա տրանսպորտային երթ ուղիներից մինչեւ հանգստի գոտիների ստեղծումն ու բնակիչների ֆիզիկական անվտանգության ապահովումն է: Քաղաքաշինարարները համաձայն են, որ ազատական տնտեսության պայմաններում շուկան է թելադրում՝ քաղաքի որ հատվածում ինչքան եւ ինչ նշանակության օբյեկտներ կառուցել:
Երեւանի կենտրոնի ճանապարհային ցանցը մայրաքաղաքի խոցելի տեղն էր դեռ խորհրդային ժամանակներում: Նախավերջին' 1971 թվականի Գլխավոր հատակագծով նախատեսվում էր կառուցել կենտրոնը շրջանցող արագընթաց մայրուղիներ: Դրա շնորհիվ կենտրոնը զերծ կմնար տարանցիկ երթուղիներից: Սակայն այդ տարիներին եւս շեշտը դրված էր բնակարանային շինարարության վրա, եւ որեւէ նոր մայրուղի չկառուցվեց: 2006 թվականի Գլխավոր հատակագծի աշխատանքային խումբը եւս մեկ անգամ անդրադառնում է այս խնդրին: Նախատեսվում է կառուցել քաղաքի կենտրոնը շրջանցող 3 նոր մայրուղի:
Երեւանի կենտրոնում սկսված քաղաքաշինական մյուս խոշոր ձեռնարկը Գլխավոր պողոտայի կառուցումն է: Թամանյանի մտահղացմամբ պողոտան պետք է լիներ քաղաքի գլխավոր առանցքներից մեկը: Ամբողջացնելով հատակագծի օղակը' պողոտան ուղղվելու է դեպի Հրազդանի ձոր: Պողոտան ձգվելու է Սարյանի փողոցից մինչեւ Վարդան Մամիկոնյանի արձան: Այս տարածքը նախատեսվում է ամբողջությամբ դարձնել կանաչ գոտի կամ բուլվարային փողոց: Սակայն Գլխավոր պողոտայի կառուցման մեջ նույնպես առաջատար դերը ներդրող-պատվիրատուինն է: Պետությունը' որպես կարգավորող կամ վերահսկող, կամ բացակայում է կամ հարմարվում ներդրողի շահերին:
Ասվածն ավելի առարկայական դարձնելու համար բերենք մի քանի օրինակ. որեւէ մեկն այսօր չի կարող ասել, թե ինչ ճակատագիր է սպասվում է Նալբանդյան-Խանջյան փողոցների միջեւ գտնվող բետոնապատ, վաղուց այլեւս չգործող շատրվաններով տարածքին: Կամ' բոլորովին պարզ չէ, թե ինչպես կարող է Ազգային պատկերասրահի շենքը վերածվել կանաչ գոտու, այն կառուցված է ուղղակի ապագա պողոտայի վրա: Վերջապես, եթե Գլխավոր պողոտան լինելու է մեծ զբոսայգի, որի աջ եւ ձախ կողմերում բարձրանալու են բազմահարկ շինություններ, ինչպե՞ս պետք է կազմակերպվի տրանսպորտային սպասարկումը:
Մասնագետներն ասում են, որ նմանատիպ' տեղական նշանակության խնդիրներ Գլխավոր հատակագիծը չի նախատեսում: Դրանք հիմնականում նախագծվում են թաղամասերի մանրամասն հատակագծերում: Այդպիսիք դեռ չկան, եւ առանց քաղաքաշինական հստակ փաստաթղթի' Գլխավոր պողոտայի վրա արդեն կառուցվում են բազմաբնակարան շենքեր: Պատվիրատու-ներդրողները չեն ուզում ժամանակից ետ ընկնել: Իսկ քաղաքաշինական գաղափարները կհարմարեցվեն ստեղծված իրավիճակին: Դրա փորձն արդեն կա:
Ավելորդ շտապողականությունը եւ կառուցապատողների' միմիայն շահույթ հետապնդելը վտանգում է ոչ միայն Երեւանի ճարտարապետական տեսքը, այլեւ բնակիչների ֆիզիկական անվտանգությունը: Շինարարական մի շարք նորմատիվների անտեսումը կարող է պարզապես աղետաբեր լինել, հատկապես երկրաշարժային գոտում գտնվող մայրաքաղաքի համար: Փաստորեն, այսօր Երեւանի կենտրոնում բնակչի համար ապրելը ոչ միայն անհարմար է, այլեւ վտանգավոր:
Քաղաքաշինարար Կարո Այվազյանն այսպես է բացատրում. « Կա Դեղին գծերի հասկացություն. շենքերը պիտի իրարից հեռու լինեն իրենց բարձրության չափով, այդ նորմատիվները չեն պահպանվում»: Լեւոն Վարդանյանը վստահեցնում է. «Զարգացած երկրներում սա օրինաչափ է' բնակելի տարածքները պետք է լինեն քաղաքից դուրս, որտեղ կանաչ տարածություն, հանգիստ կա, իսկ քաղաքի կենտրոնում հիմնականում գրասենյակային տարածքներ են: Մեզ մոտ բոլորը, չգիտես ինչու, ձգտում են կենտրոն: Կարճ ժամանակ անց մարդիկ կհասկանան, որ կենտրոնը, նույն Հյուսիսային պողոտան ապրելու տեղ չէ: Ապրելու համար մարդիկ ձգտում են քաղաքից դուրս»:
Ինչ էլ որ լինի ապագայում, մի բան պարզ է' ճաշակով, թե անճաշակ, վտանգավոր, թե ապահով, այս նոր կառուցապատումների արդյունքում Երեւանում ձեւավորվում է քաղաքաշինական մշակույթի բոլորովին նոր շերտ:
Ժամանակակից կառուցապատումները թույլ են տալիս ենթադրել, որ Երեւանի կենտրոնը արմատական փոփոխությունների է ենթարկվում: Թե ինչ կստացվի արդյունքում, որեւէ քաղաքաշինարար չի կարող ասել:
«Հայկական նահանգի» եկամուտների եւ արքունի գույքերի կառավարության նախագահ Իվան Շոպենը 1 50 տարի առաջ այսպես է նկարագրել Երեւանը. «Տների առջեւ գտնվող այգիները չունեն ոչ կանոնավոր ծառուղիներ, ոչ էլ կանոնավոր ճանապարհներ զբոսնելու համար: Տանտիրոջ ամբողջ ուշադրությունը գրավում է շատ եկամուտ ստանալու խնդիրը: Իսկ զբոսնելու հարմարություն կամ կոմֆորտ նկատի չի առնված»:

Yerevan is Being Built to Suit Investors' Tastes
Around 15 years ago, the process of new, fundamental changes in the Armenian capital Yerevan was begun. The changes began without a finalized master plan. The city was built part by part, piece by piece, for the benefit of one individual or another, according to his or her taste and design. How is the new Yerevan being built? Who is building it? Before independence, this question would seem absurd. Even schoolchildren knew that Yerevan was being built in lovely pink, and that the Soviet government was building it. Today the answer is very different - Yerevan is being built in the colors chosen by individual investors and anybody who has the means to buy land and finance construction can end up being the builder.
The last master plan for Yerevan was finalized in 1971 but was quickly deemed to have lost importance and laid aside. The next master plan, the sixth so far, was established a lot later, in 2006.
The head of the working group for the new plan and Yerevan Project director, Gurgen Musheghyan, assessed 15 years of silence negatively: "We shouldn't have had this new plan after 15 years, when we've already become a market economy. Rather, these fundamental issues should have been settled from the very first day so that the city could develop in one direction or the other. For example, before independence, Yerevan did not have a diplomatic community as large as this, or a banking system like the one we have now - we need to make space for everyone."
According to the new plan, any construction in Yerevan must be done in territory earmarked for the city itself. In other words, the plan outlines Yerevan's development only within the 22,000 hectares of its administrative territory. The new high-rise buildings in construction seem to reflect this part of the plan and the direction in which the capital is developing is upwards. The architectural style and whether or not they conform to standards in engineering is all decided by one person - the investor. The new motto going around is "the investor is always right", and that is the logic behind the construction, and reconstruction, of the new Yerevan.
"Had there been no Medicis, there would have been no Michelangelo, because architecture is not free art, it is always a response to public demand. An individual can also make the demand - if he is tasteless and knows nothing about art, then obviously the resulting work will also be tasteless," said architect Levon Vardanyan.
Modern builders are trying to design their own milieu. But this is being done at the expense of another environment. A new class of investor-builders has begun to emerge. For this social group, architecture is attractive because it provides the opportunity for lucrative business. Thus, it has become very important to construct buildings which will bring quick profit, in prestigious parts of the capital, especially the city center. This is why central Yerevan is now crowded with new residential buildings.
The influence of business on architecture is most obvious in the examples of Hyusisayin (Northern) and Glkhavor (Main) Avenues.
Construction in both of these cases began before the new master plan was finalized.
Levon Vardanyan evaluated Hyusisayin Avenue as follows: "It became simply a collection of residential buildings. The width of the street and structures' height do not conform - it is too narrow, but the buildings are very tall. The first floors are all built for public utilities, but why add so many residential floors? Because they are to be sold, and so the city center is being needlessly crowded with buildings. There is also the issue of underground urbanization. Even two underground floors are deemed too little. Every new building constructed in the city center must also use up underground space."
Narek Sargsyan, Yerevan's Head Architect, naturally did not agree. "It is wrong to judge based on a few buildings on Tumanyan Street today. It should be finished. Then you can decide only when you walk on those streets."
The shortcomings of new buildings usually surface later, when the time comes to serve the public. This service includes organizing transport routes, leisure areas and public safety.
The transport network in the center of Yerevan has been the capital's weak point since Soviet times. The last plan in 1971 envisaged the construction of highways circumventing the city center. But even then the emphasis was on residential buildings, and no highways were built.
In 2006, the working group for the master plan has once again focused attention on this problem. Three new highways circumventing the city center have been planned. The other major undertaking in the center of the capital is the construction of Glkhavor Avenue. According to Tamanyan's vision of the city, this was to be one of the central roads in the city. Completing a ring road in the plan, it was then supposed to be directed toward the Hrazdan Gorge. The road is to stretch from Saryan Street to the statue of Vardan Mamikonyan. This area is seen as a total green zone or a boulevard. However, the decision maker behind Glkhavor Avenue is once again an individual investor. The government, as organizer or supervisor, is either absent or conforms to the interests of the investor.
Today a number of residential buildings are being constructed on Glkhavor Avenue although a complete plan has yet to be developed. Investors do not want to fall behind the times. And construction plans are made to suit the current situation. This has been the case in the past. Needless haste and the willingness to cut corners for greater profit endanger not only Yerevan's architectural design but also the physical safety of its residents. Neglecting certain architectural norms could result in a major tragedy, especially for a city in a seismic zone, like Yerevan. Living in the center of the capital today is not just uncomfortable today, it is also dangerous.
Constructor Karo Ayvazyan had the following explanation, "There is a Yellow Lines concept in architecture. Buildings need to be spaced from each other at a distance equal to their heights. These norms are being ignored." Architect Levon Vardanyan said, "In developed countries, residential areas are usually located outside the city center, in suburbs where there is greenery and comfort, while the center is used mainly as office space. Here everyone wants to live in the center, for some reason. Soon people will realize that the center, Northern Avenue for example, is no place to live."
This modern construction suggests that the center of Yerevan is being subjected to radical changes. None of the constructors knows what the end result will be.
150 years ago, Ivan Chopin, the President of the Government of Profits and Court Assets for the "Armenian Province" of Czarist Russia, described Yerevan in this way, "The gardens facing the houses do not have trees in proper rows, nor are there decent streets on which to walk. The only thing on the landlord's mind is how to make more money. No thought has been given to comfort or to a suitable promenade."