Նիկոլ Փաշինյանն ու Սիրիլ Մյուլերը քննարկել են ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով փոխնախագահ Սիրիլ Մյուլերին:
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, կարևորելով ՀԲ-ի կողմից մեր երկրին տրամադրվող ֆինանսական և տեխնիկական օժանդակությունը՝ վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը շահագրգռված է խորացնել հետագա համագործակցությունը և բարձրացնել իրականացվող ծրագրերի արդյունավետությունն ու հասցեականությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարության նպատակն է իրականացված քաղաքական հեղափոխությունը վերածել տնտեսական հեղափոխության և ՀԲ-ի հետ ակտիվ գործակցությունը կարող է նպաստել երկրում տնտեսական ակտիվության խթանմանը: Խոսելով բիզնես միջավարի բարելավման վերաբերյալ՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը հաստատակամորեն գնում է բիզնեսի համար առավելագույնը թափանցիկ և մրցակցային դաշտ ստեղծելու ուղղությամբ:
Սիրիլ Մյուլերն արդյունավետ է գնահատել հայաստանյան գործընկերների հետ փոխգործակցությունը և հայտնել ՀԲ պատրաստակամությունը՝ սերտորեն գործակցելու ՀՀ կառավարության հետագա բարեփոխումների և ծրագրային առաջնահերթությունների իրականացման, տնտեսության, այդ թվում՝ փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ուղղությամբ: ՀԲ փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի և ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ կառավարության քայլերը բարենպաստ միջավայր կապահովեն երկրի տնտեսական զարգացման ու առաջընթացի համար:
Երկկողմ համագործակցության համատեքստում զրուցակիցները քննարկել են, մասնավորապես, ենթակառուցվածքների զարգացման, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, առողջապահության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը և Սիրիլ Մյուլերն անդրադարձել են նաև Հայաստան-ՀԲ 2019-2023 թվականների համագործակցության ռազմավարական փաստաթղթին և դրանով նախատեսվող ծրագրային առաջնահերթություններին:

Никол Пашинян и Сирил Мюллер обсудили вопросы расширения сотрудничества между правительством Армении и Всемирным банком
Премьер-министр Никол Пашинян принял вице-президента Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Сирила Мюллера.
Подчеркнув важность финансовой и технической помощи ВБ нашей стране, премьер-министр отметил, что правительство заинтересовано в углублении дальнейшего сотрудничества и повышении эффективности и целенаправленности реализуемых программ. Никол Пашинян отметил, что цель правительства - превратить политическую революцию в экономическую, и активное сотрудничество с ВБ может способствовать стимуляции экономической активности в стране. Говоря об улучшении предпринимательской среды, Никол Пашинян подчеркнул, что правительство привержено созданию максимально прозрачного и конкурентного поля для бизнеса.
Сирил Мюллер назвал сотрудничество с армянскими партнерами эффективным и выразил готовность ВБ к тесному взаимодействию с правительством Армении по реализации дальнейших реформ и программных приоритетов, развитию экономики, в том числе малого и среднего бизнеса. Вице-президент ВБ выразил уверенность в том, что шаги правительства по борьбе с коррупцией и укреплению демократии обеспечат благоприятную атмосферу для экономического развития и прогресса страны.
В контексте двустороннего сотрудничества собеседники обсудили вопросы, связанные с развитием инфраструктур, сотрудничества в сферах высоких технологий, образования и здравоохранения.
Никол Пашинян и Сирил Мюллер также коснулись стратегического документа сотрудничества Армения-ВБ на 2019-2023 годы и предусмотренных документом программных приоритетов.