Արման Թաթոյանն այցելել է ՀՀ պետական սահմանը հատած Ադրբեջանի քաղաքացուն
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր այցելել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատելու համար ձերբակալված Էլվին Արիֆ օղլու Իբրահիմովին, ով գտնվում է հիվանդանոցում:
Պաշտպանի գրասենյակը տեղեկացնում է, որ այցի ընթացքում պարզվել է հետևյալը.
1) Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից Էլվին Արիֆ օղլու Իբրահիմովին այցի պահին տեղում են եղել փաստաբանը և քննիչը, ովքեր այդ պահին իրականացրել են Քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված գործողություններ: Նրանց հետ Պաշտպանը քննարկել է Է. Իբրահիմովի իրավունքներին առնչվող հարցեր:
2) Քրեական վարույթին ներգրավված է ադրբեջաներենի՝ լիցենզավորում ունեցող թարգմանիչ:
3) Էլվին Իբրահիմովի գործին ներգրավված է փաստաբան Հայաստանի հանրային պաշտպանի գրասենյակից: Մարդու իրավունքների պաշտպանի այցի պահին փաստաբանն արդեն ունեցել էր հանդիպում Է. Իբրահիմովի հետ, պարզաբանել նրան իր իրավունքները և ներկայացրել հարուցված քրեական գործի հետ կապված հանգամանքները:
4) Հայաստանի Օմբուդսմանի առանձնազրույցը Էլվին Իբրահիմովի հետ տեղի է ունեցել ադրբեջաներենի թարգմանչի մասնակցությամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը Էլվին Արիֆ օղլու Իբրահիմովին է ներկայացրել իրեն հասկանալի լեզվով տեղեկություններ ստանալու և թարգմանչի միջոցով հաղորդակցվելու, իրավաբանական օգնություն ստանալու, արտաքին աշխարհի, այդ թվում՝ ընտանիքի հետ կապ հաստատելու իրավունքները և այլն:
Է. Իբրահիմովին պարզաբանվել է, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող է անմիջականորեն զանգահարել Պաշտպանի աշխատակազմի թեժ գծի 116 հեռախոսահամարին, որն ակտիվ է 24 ժամ՝ անկախ աշխատանքային օրերից:
5) Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ առանձնազրույցի ընթացքում Է. Իբրահիմովը ցանկություն է հայտնել հանդիպելու իր ընտանիքի անդամներին՝ որդուն, հորը, մորը, եղբորն ու քրոջը կամ խոսելու նրանց հետ և խնդրել է Պաշտպանի աջակցությունը այդ հարցում:
Արման Թաթոյանը հարցը քննարկել է Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի հետ՝ հաշվի առնելով ընտանիքի հետ կապի կարևորությունը: Ծառայությունը պատրաստակամություն է հայտնել ապահովելու Էլվին Արիֆ օղլու Իբրահիմովի շփումը վերջինիս ընտանիքի անդամների հետ՝ թղթային, հեռախոսային կամ տեսաձայնային կապի միջոցներով: Ավելին, Ծառայությունը պատրաստակամություն է հայտնել նաև կազմակերպելու Էլվին Արիֆ օղլու Իբրահիմովի և նրա ընտանիքի անդամների հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և երաշխավորելու նրանց անվտանգությունը երկրում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ որպես անկախ պաշտոնատար անձ, պատրաստ է իր լիազորությունների սահմաններում աջակցելու Է. Իբրահիմովի ընտանիքի հետ նրա կապի, այդ թվում՝ հանդիպման կազմակերպմանը:
6) Մարդու իրավունքների պաշտպանի այցին ներգրավվել է նաև Պաշտպանի աշխատակազմի բժիշկը: Ուսումնասիրվել են Է. Իբրահիմովի առողջական վիճակն ու նրա վերաբերյալ բժշկական փաստաթղթերը:
Արձանագրվել է, որ նրա առողջական վիճակը բավարար է, հիվանդանոց է ընդունվել աջ ստորին վերջույթի սրունքի ստորին երրորդականի հրազենային վնասվածքով: Հիվանդանոցային պայմաններում իրականացվել է նրա ստորին վերջույթի վրա առկա վերքերի առաջնային վիրաբուժական մշակում և արտաօջախային օստիոսինթեզ:
Այցի ընթացքում արձանագրվել է որ նա ստանում է անհրաժեշտ բուժօգնություն և նրան նշանակվել է ռենտգեն հետազոտություն` բուժման արդյունավետ ընթացքն ապահովելու նպատակով:
7) Առանձնազրույցի ավարտին Պաշտպանը Էլվին Արիֆ օղլու Իբրահիմովին է տրամադրել Մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիան՝ ադրբեջաներեն, անգլերեն և ռուսերեն լեզուներով, ինչպես նաև Հայաստանի Սահմանադրությունը՝ անգլերեն և ռուսերեն լեզուներով:
8) Այցի ավարտից հետո Հայաստանի Օմբուդսմանը խոսել է նաև Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարի հետ: Նրան է ներկայացրել տեղեկությունները Էլվին Իբրահիմովի առողջական վիճակի, ինչպես նաև ընտանիքի հետ նրա կապի ապահովման պատրաստակամության մասին:
Հիշեցում. Էլվին Իբրահիմովը Հայաստանի Հանրապետության սահմանը հատել է Տավուշի մարզի Բարեկամավան գյուղի մոտակայքում 2019 թվականի մարտի 16-ին՝ ժամը 01:00-01:30-ի սահմաններում: Նա, ըստ իր մոտ հայտնաբերված փաստաթղթերի, Ադրբեջանի քաղաքացի է:
Հայաստանի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը Էլվին Իբրահիմովի կողմից ապօրինի հատելու փաստի առթիվ հարուցված է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:

Armenia’s Human Rights Defender (HRD)  Arman Tatoyan today visited Elvin Arif Oglu Ibrahimov, the Azerbaijani citizen who crossed the border into Armenia on March 16, at the hospital where he’s being treated for a gunshot wound to the leg.
Ibrahimov was shot by Armenian border guards near the Tavush village of Barekamavan. Ibrahimov has been charged with illegally crossing Armenia’s state border with Azerbaijan.
The HRD’s office has circulated the following statement of Tatoyan’s meeting with Ibrahimov
1. During the visit of the Defender to Elvin Arif Oglu Ibrahimov, the defense advocate and the investigator were present and at that moment were conducting investigative actions envisaged in the Criminal Procedure Code.  With them, the HRD discussed issues regarding Elvin Arif Oglu Ibrahimov’s rights.
2. A licensed interpreter of the Azerbaijani language is involved in the criminal proceedings.
3. The advocate is involved in Ibrahimov’s case from the Public Defender’s office of the Chamber of Advocates. During the Defender’s visit, the advocate had already had a meeting with E. Ibrahimov and explained to him his rights and facts related to the criminal case.
4. The Armenian Ombudsman had a private interview with Elvin Ibrahimov, which was conducted with the participation of the interpreter.
5. The Human Rights Defender, inter alia, presented to Elvin Arif oglu Ibrahimov his rights to receive information in a language understandable to him; communicate with the help of an interpreter; receive legal assistance; access to the outside world, including contacts with family. The Ombudsman explained to Mr. Ibrahimov that, if necessary, he can call directly to the HRD hotline via the 116 number, which is active 24 hours with no            non-working days.
6. During the private interview with the Defender, E. Ibrahimov expressed his willingness to meet with or to talk to his family members, namely his son, father, mother, brother and sister, and requested the Defender’s assistance for that matter. Given the importance of achieving contact with his family, Mr. Arman Tatoyan discussed this issue with the Director of the National Security Service of Armenia. The Service expressed its readiness to organize any communication between Elvin Arif Oglu Ibrahimov and his family, including through letters, messages (paper communication), telephone or video communication. Moreover, the Service expressed its readiness to organize Mr. Elvin Arif Oglu Ibrahimov’s meeting with his family members in the territory of the Republic of Armenia and to guarantee their security in the country.
7. As an independent official, the Human Rights Defender of Armenia is ready to assist in facilitating contacts between E. Ibrahimov and his family, including in the organization of the meeting between them.
8. The medical doctor of the Human Rights Defender’s Office also participated in the visit. Mr. Ibrahimov’s health condition and his medical documentation were examined. It was recorded that his health condition was satisfactory; he was admitted to the hospital with a gunshot missile injury to lower third of right shin.  In the hospital, primary surgical treatment of wounds on the lower limb and extracorporeal osteosynthesis were performed. The visit also recorded that Mr. Ibrahimov is receiving necessary medical treatment and that an X-ray examination was prescribed to ensure the effectiveness of his treatment.
9. At the end of the private interview, the Defender provided Elvin Arif Oglu Ibrahimov with the text of the European Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms in Azerbaijani, English and Russian languages, as well as the English and Russian versions of the Constitution of Armenia.
10. After the visit, the Ombudsman had a conversation with the Head of Delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Armenia. He has provided information on Elvin Ibrahimov’s health and expressed his readiness to provide assistance in order to ensure Elvin Ibrahimov’s contact with his family.