Ավան վարչական շրջանը 2018թ.-ին 11.6 մլն դրամ է փոխանցել Տարոն Մարգարյանին առնչվող հիմնադրամին
2018թ-ին Երևանի Ավան վարչական շրջանը «Խութ» հիմնադրամին տրամադրել է 11 մլն 666 հազար դրամ: Այս մասին տեղեկանում ենք հիմնադրամի տարեկան հաշվետվությունից, որը հրապարակվել է օրեր առաջ:
«Խութ» հիմնադրամը կապվում է նախկին քաղաքապետ, Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ Տարոն Մարգարյանի հետ: Այն ստեղծվել է 2005թ-ի հոկտեմբերին, երբ Մարգարյանը Ավան համայնքի ղեկավարն էր: Հիմնադրամի ստեղծումից հետո նա եղել է դրա հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը: Այս տեղեկությունը դուրս է թողնվել քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքի՝ նախկին քաղաքապետերի մասին պատմող էջում հրապարակված կենսագրականից, բայց առկա է Մարգարյանի կենսագրության հին տարբերակում և այլ պաշտոնական հրապարակումներում:
Ավան վարչական շրջանի ղեկավար Արա Դանիելյանը, պատասխանելով «Հետք»-ի հարցմանը, հայտնել է, որ 11.6 մլն դրամի փոխանցման նպատակը եղել է սոցիալապես անապահով անձանց աջակցությունը:
Վարչական շրջանի և հիմնադրամի միջև կնքված պայմանագրից պարզ է դառնում, որ այդ նպատակի համար նախատեսված է եղել ոչ թե 11.6, այլ 35 մլն դրամ: Սակայն ամբողջ գումարի փոխանցումը տեղի չի ունեցել, հավանաբար, հանրապետական իշխանության անկման պատճառով:
Հիմնադրամը գումարը պետք է ստանար 4 մասով, ամեն եռամսյակում՝ 8 մլն 750 հազար դրամ: Փետրվարի 2-ին և ապրիլի 7-ին նրան է փոխանցվել 5 833 000-ական դրամ: Հունիսի 28-ին՝ Տարոն Մարգարյանի հրաժարականից օրեր առաջ, փոփոխություն է մտցվել նվիրատվության պայմանագրում, և նախատեսված գումարը նվազեցվել է 23 մլն 334 հազար դրամով: Այսինքն՝ հիմք է ընդունվել արդեն փոխանցված 11.6 մլն դրամը, և հետագա հատկացումները դադարեցվել են: Փոփոխության պատճառը չի նշվում:
Արա Դանիելյանը տեղեկացրել է, որ վարչական շրջանը հիմնադրամի հետ համագործակցել է նաև 2013-2017թթ.՝ դրան փոխանցելով ընդամենը 214.7 մլն դրամ: 2016թ-ին, օրինակ, թաղապետարանը հիմնադրամին մոտ 60 մլն դրամ է տվել:
Այլ հատկացումներ
«Խութ» հիմնադրամի տարբեր տարիների հաշվետվությունները ցույց են տալիս, որ քաղաքային իշխանություններից ստացած գումարը ավելին է՝ մոտ 286 մլն դրամ: Որպես նվիրատու՝ նշված է Երևանի քաղաքապետարանը, թեև հնարավոր է՝ դրանք ներառում են Ավան վարչական շրջանից ստացած գումարները:
Ընդ որում, սա միայն 2011թ-ից ի վեր հրապարակված հաշվետվություններում նշված գումարի չափն է: 2005-2010թթ. հաշվետվություններն ինտերնետում հասանելի չեն: Քաղաքապետարանի տեղեկատվության վարչությունը տեղեկացնում է, որ քաղաքապետի 2005-2008թթ. որոշումներն ու կարգադրությունները պահպանության են հանձնվել ազգային արխիվ, իսկ 2009-2010թթ. որոշումներում և կարգադրություններում «հիմնադրամին գումար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ չեն հայտնաբերվել»:
Համայնքային բյուջեն հիմնադրամի ֆինանսավորման միակ աղբյուրը չի եղել: Քաղաքապետարանից կամ Ավան վարչական շրջանից հիմնադրամը ստացել է իր եկամուտների մինչև 37 %-ը: Ֆինանսավորման այլ աղբյուրների թվում են եղել ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք:
Հիմնադրամի ծախսած գումարի մեծ մասը, համաձայն հաշվետվությունների, ուղղվել է սոցիալապես անապահով բնակիչներին դրամական օգնություն տրամադրելուն: Նշվում է, որ օգնություն է տրվել նաև ազատամարտիկների ընտանիքներին, Ավան վարչական շրջանի բազմազավակ ընտանիքներին, ԵԿՄ Ավանի տարածքային բաժանմունքին և այլն:
Գրեթե բոլոր տարիներին հիմնադրամը տասնյակ միլիոնավոր դրամներով ավելի շատ եկամուտ է ունեցել, քան ծախսել է. միայն 2017թ-ին է օգտագործած գումարը գերազանցել եկամուտները:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության վարչությունը չի անդրադարձել մեր այն հարցին, թե ինչու է համագործակցության համար տարիներ շարունակ ընտրվել հենց այս հիմնադրամը, ում նախաձեռնությունն է եղել դա, և թե արդյոք համագործակցությունը շարունակվում է: Ավանի թաղապետ Արա Դանիելյանը հիմնադրամի հետ համագործակցության հարցին պատասխանել է. ««Խութ» հիմնադրամը վարչական շրջանում գործող հիմնադրամ է, և հավանաբար դրանով է պայմանավորված եղել վարչական շրջանի և հիմնադրամի համագործակցությունը»:
«Խութ»-ը Տարոն Մարգարյանին փոխկապակցված հիմնադրամներից մեկն է: Հիշեցնենք, որ քաղաքապետարանի շենքում գրանցված «Երևան» հիմնադրամը, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը, մամուլի հրապարակումների համաձայն, Տարոն Մարգարյանն է, իրավապահների ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց 2018թ-ի հունիսին: ԱԱԾ-ն խուզարկություններ էր կատարել հիմնադրամի աշխատասենյակներում, քանի որ հաղորդում էր ստացել, որ «քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք, կառուցապատման և գույքի ձևակերպման համապատասխան թույլտվություններ տրամադրելու դիմաց, բացի օրենքով սահմանված վճարումներից, իրենց պարտադրել են «Երևան» հիմնադրամին փոխանցել խոշոր չափերով գումարներ»: Տարոն Մարգարյանն այս գործով ունի վկայի կարգավիճակ:
Դատախազությունից «Հետք»-ին պատասխանել են, որ «Խութ» բարեգործական հիմնադրամի վերաբերյալ իրավապահ մարմինների վարույթում ուսումնասիրություններ չեն կատարվել: Չի բացառվում, որ այն նույնպես կոռուպցիոն սխեմայի մաս է եղել:

В 2018 году столичный округ Аван перечислил 11.6 млн драмов фонду, связанному с бывшим мэром Еревана Тароном Маргаряном
В 2018 г. ереванский административный округ Аван перечислил фонду “Хут” 11 млн 666 тыс. драмов. Эти данные содержатся в опубликованном на днях годовом отчете фонда.
Фонд “Хут” связывают с бывшим мэром Еревана, членом исполнительного органом Республиканской партии Армении Тароном Маргаряном. Фонд был создан
в октябре 2005 г., когда Маргарян был руководителем округа Авана. После создания фонда он возглавил его попечительский совет. В размещенной на официальном сайте мэрии биографии бывшего мэра эта информация отсутствовала, зато она содержится в старом варианте его биографии и других официальных документах.
Нынешний глава округа Аван Ара Даниелян в ответ на запрос Hetq.am сообщил, что целью перечисления 11,6 млн драмов было оказание помощи социально необеспеченным лицам.
Из договора, заключенного между округом Аван и фондом “Хут”, следует, что на оказание материалоной помощи было предусмотрено не 11,6 млн, а 35 млн драмов. Однако была перечислена не вся сумма, что, по всей видимости, объясняется отходом от власти РПА.
Сумму предусматривалось перечислить фонду несколькими траншами – по 8 млн 750 тыс. драмов каждый квартал. 2 февраля и 7 апреля в фонд поступило по 5.833.000 драмов. А 28 июня, через несколько дней после отставки Тарона Маргаряна, в договор о пожертвованиях было внесено изменение, в результате чего предусмотренная сумма сократилась до 23 млн 334 тыс. драмов. То есть за основание была взята уже перечисленная сумма в 11,6 млн драмов, а последующие переводы денег были прекращены.
Ара Даниелян отметил, что административный округ сотрудничал с фондом и в 2013-2017 гг. В указанный период было перечислено всего 214.7 млн драмов.
Другие перечисления
Отчеты фонда “Хут” разных лет показывают, что сумма, которая была получена от городских властей, составила около 280 млн драмов. В качестве дарителя была указана мэрия Еревана, хотя, возможно, сумма включала также средства, полученные от округа Аван.
И это только те средства, которые указаны в отчетах, публиковавшихся начиная с 2011 г. Отчеты за 2005-2011 гг. в интернете недоступны.
Согласно управлению информации мэрии, решения и распоряжения мэра за 2005-2008 гг. переданы на хранение в Национальный архив, а в документах за 2009-2010 гг. данные о перечислении сумм фонду не обнаружены.
Общинный бюджет был не единственным источником финансирования фонда “Хут”. Последний получал от мэрии или округа Аван до 37% своих доходов. Другими источниками финансирования были физические и юридические лица.
Согласно отчетам, большая часть средств фонда направлялась на оказание материалной помощи социально необеспеченным гражданам. Отмечается, что помощь оказывалась также семьям ополченцев и многодетным семьям, проживавшим в административном округе Аван, территориальному отделению Союза добровольцев “Еркрапа”.
Все эти годы поступления в фонд на десятки миллионов драмов превышали расходы. И лишь в 2017 г. потраченная сумма превысила доход.
Управление информации мэрии Еревана не коснулось вопроса о том, почему на протяжении многих лет сотрудничество осуществлялось именно с этим фондом, от кого исходила эта инициатива и продолджается ли сотрудничество сегодня. По словам Ара Даниеляна, фонд “Хут” действовал в административном округе, и, видимо, этим обусловлено сотрудничество административного округа и фонда.
“Хут” – один из тех фондов, которые были связаны с Тароном Маргаряном. Напомним, что зарегистрированный в здании мэрии фонд “Ереван”, председателем попечительского совета которого, согласно прессе, является Тарон Маргарян, в июне 2018 г. оказался в поле зрения правоохранителей. Служба национальной безопасности, основываясь на сообщении о том, что “должностные лица мэрии за выдачу разрешений на застройку и оформление имущества, помимо установленных законом плат, заставляли перечислять крупные суммы в фонд “Ереван”. провела обыски в кабинетах фонда. По данному делу Тарон Маргарян проходит в качестве свидетеля.
В прокуратуре Hetq.am сообщили, что правоохранительные органы не проводили изучение благотворительной деятельности фонда “Хут”. Не исключено, что эта деятельность тоже осуществлялась по коррупционной схеме.