Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի հարցազրույցը «Ռեգնում» Ռուսաստանի դաշնային տեղեկատվական գործակալությանը
Հարգելի, պարոն նախարար, Երևանում իշխանափոխությունից հետո կտրուկ ակտիվացել են ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խորհրդակցությունները (մենք ասում ենք խորհրդակցություններ, քանի որ բուն բանակցությունները, որոնց մասնակցում էր նաև Լեռնային Ղարաբաղը, դադարեցին 1997 թվականին)։ Ինչպե՞ս կբացատրեք այդ խորհրդակցությունների ակտիվացումը։
Հայաստանի Հանրապետությունում նոր կառավարության իշխանության գալու հետ կապված հանդիպումների և խորհրդակցությունների դինամիկայի պահպանումը որոշակի կարևորություն էր ներկայացնում ինչպես հայկական կողմի, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համար, այդ թվում՝ համաձայնեցված միջնորդական ձևաչափի նկատմամբ հավատարմություն ցուցադրելու տեսանկյունից։ Երևանի և Բաքվի միջև հանդիպումների որոշակի ակտիվացումը պայմանավորված է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ միմյանց մոտեցումներին ծանոթանալու կողմերի ձգտումով։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ անց են կացվել հանդիպումներ՝ արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով։ Բարձրագույն մակարդակով շփումը տեղի է ունեցել առանց միջնորդների մասնակցության՝ տարբեր միջազգային ֆորումների հարթակներում և կրում էր ոչ ֆորմալ բնույթ։ Ինչպես հայտնի է, նախատեսվում է անցկացնել Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի առաջին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հանդիպումը։
Կարծում եմ, որ խորհրդակցությունների արհեստական ակտիվացումն ապրիորի չի կարող արդյունավետ լինել։ Ըստ ամենայնի, այս գիտակցումն առկա է նաև կողմերի մոտ։ Օրինակ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները փետրվարին մասնակցել են Մյունխենի անվտանգության համաժողովին, մինչդեռ նոր հանդիպում չեն պլանավորել այդ ֆորումի ընթացքում։
Հայաստանի վարչապետը հայտարարել է Ադրբեջանի հետ բանակցություններին ԼՂՀ ներգրավման անհրաժեշտության մասին։ Դուք կոնկրետ ինչպե՞ս եք տեսնում բանակցություններին ԼՂՀ մասնակցության ընթացակարգը և առարկան։
Առաջին հերթին, անհրաժեշտ է նշել, որ բանակցությունների եռակողմ ձևաչափի վերականգնման հարցում Երևանն ու Ստեփանակերտն ունեն համանման մոտեցումներ։ Միևնույն ժամանակ, խոսելով Արցախի Հանրապետության՝ բանակցությունների սեղանին վերադառնալու մասին, մենք ելնում ենք ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթաց արձանագրելու անհրաժեշտությունից։ Եռակողմ բանակցությունների վերականգնման համար առկա են բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները։ Առաջին՝ բանակցությունների ձևաչափի շուրջ բավական երկար քննարկումներից հետո՝ արդեն 1993 թ., ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ-ում եկել են այն գիտակցմանը, որ Լեռնային Ղարաբաղը՝ որպես երրորդ կողմ, պետք է մասնակցի խաղաղ գործընթացի բոլոր փուլերին։ Հետագայում տվյալ թեզն իր արտացոլումը գտավ 1995 թ. մարտի 31-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահի Պրահայի ռեզյումեի մեջ։ Բուն եռակողմ ձևաչափն ամրագրվել էր ավելի վաղ՝ 1994 թ. ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովում կոնսենսուսի հիման վրա ընդունված որոշմամբ։ Երկրորդ՝ ինչպես ժամանակը ցուց տվեց, եռակողմ ձևաչափը ամենաարդյունավետն էր։ Հենց այդ ձևաչափով է արձանագրվել կարգավորման գործընթացում միակ շոշափելի արդյունքը՝ կրակի և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին 1994 թ. մայիսի 12-ի եռակողմ համաձայնագիրը՝ կնքված Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ։
Բանակցային եռակողմ ձևաչափի հաջողության բանաձևը բավականին պարզ է. կողմերից յուրաքանչյուրն ուղղակիորեն ներկայացնում էր իր շահերը և քննարկում այն հարցերը, որոնք գտնվում էին իր իրավասության ներքո։
Այդ բանաձևը կարող է հիմք ծառայել բանակցություններին Արցախի Հանրապետության մասնակցության ընթացակարգի համար։ Ինչպես բազմիցս հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Երևանը մտադիր չէ բանակցություններին Ստեփանակերտի մասնակցությունն առաջադրել որպես նախապայման, սակայն, միևնույն ժամանակ, բանակցություններ է վարելու միայն իր անունից։ Դա նշանակում է, որ բացառապես Արցախի Հանրապետության իրավասության և լիազորությունների տիրույթում գտնվող հարցերը չեն կարող քննարկվել Երևան-Բաքու երկկողմ ձևաչափում։ Նման մոտեցումն օբյեկտիվ է, և մեր կարծիքով՝ կարող է ծառայել որպես բանակցությունների սեղանին Արցախի վերադարձի մեխանիզմներից մեկը։
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նախագծերի ճնշող մեծամասնությունն առաջարկում է ԼՂՀ տարածքի կրճատում մինչև ԼՂԻՄ-ի տարածք: Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այդ գաղափարներին:
Քանի որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը տարածքային վեճ չէ, ուստի տարածքային զիջումների հիման վրա հիմնախնդրի լուծման հնարավոր ուղիներ փնտրելն անհեռանկարային է և չի արտացոլում հակամարտության էությունը:
Այն փաստը, որ 1988 թ., երբ սկսվեց հակամարտության նոր փուլը, նախկին ԼՂԻՄ-ի շուրջ գտնվող տարածքները, նույնիսկ ինքնավար մարզի վարչական շրջաններից մեկը Բաքվի վերահսկողության տակ էին, ցույց է տալիս, որ այս հակամարտությունը տարածքային վեճ չէ: Այսինքն, չնայած այն իրողությանը, որ այդ տարածքները վերահսկում էր ադրբեջանական կողմը, այնուհանդերձ հակամարտությունը գոյություն ուներ: Հետևաբար, անտրամաբանական է ենթադրել, որ Արցախի կողմից տարածքային զիջումների պարագայում հնարավոր կլինի հասնել հակամարտության կարգավորմանը: Անհրաժեշտ է նաև հաշվի առնել, որ նման առաջարկություններն ուղղակիորեն անդրադառնում են անվտանգության հարցին, ինչն Արցախի համար Ադրբեջանի հետ հակամարտության կարգավորման գործընթացում «կարմիր գծերից» մեկն է:
Տարածքների հանձնումը ոչ միայն Արցախի, այլև Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համակարգի ոչնչացմանը տանող ուղիղ ճանապարհ է, ինչը վտանգի տակ կդնի բուն բնակչության գոյությունն իսկ իր պատմական հայրենիքում: Այլ կերպ ասած, մեզ համար այս հարցն ունի էքզիստենցիալ նշանակություն։ Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարություններից հետևում է, որ պաշտոնական Բաքվի ռազմավարական նպատակն է գրավել ոչ միայն Արցախը, այլև Հայաստանի Սյունիքի մարզը և նույնիսկ Հայաստանի մայրաքաղաքը: Մենք պետք է ամենայն լրջությամբ վերաբերվենք Ադրբեջանի նախագահի և զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարի հայտարարություններին և չդյուրացնենք նրա ճանապարհը դեպի իր ռազմավարական նպատակը։ Ընդհակառակը, պետք է շարունակել անհրաժեշտ ռազմական և քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներ ձեռնարկել՝ զսպելու հարևան երկրի իշխանությունների ագրեսիվ և զավթողական նկրտումները:
Հիշեցնեմ, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են անցյալին վերադարձի անհնարինության և անթույլատրելիության մասին՝ թե՛ կարգավիճակի, թե՛ տարածքների հարցում:
Բացի այդ, 2009 թ. հուլիսի 15-ին՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ միջնորդների մոտեցումների հրապարակումից հետո, Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ խեղաթյուրված բանակցային գործընթացի վերաբեռնման, բանակցային սեղանին պաշտոնական Ստեփանակերտի՝ որպես լիիրավ կողմ վերադարձի և կարգավորման հիմնարար սկզբունքների փոխակերպման անհրաժեշտության մասին։ Արցախի Հանրապետության այս դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ:
Հարկ է նաև նշել, որ Արցախի ԱԳՆ վերոնշյալ հայտարարության մեջ ընգծված էր, որ Արցախն անցյալին վերադարձնելու փորձերը ոչ միայն անարդյունավետ են, այլև հղի են հակամարտության նոր սրացմամբ։
Ամռանը ԼՂՀ-ում կմեկնարկի նախագահի ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը: Արդեն հայտնի է, որ Արայիկ Հարությունյանը, Վիտալի Բալասանյանը և Սամվել Բաբայանը պատրաստ են մասնակցել քարոզարշավին: Նախկինում Դուք արդեն անձամբ մասնակցել եք ԼՂՀ նախագահական ընտրություններին և զգալի արդյունք եք գրանցել: Այս անգամ պատրա՞ստ եք մասնակցել ընտրություններին, և ինչի՞ց է կախված լինելու Ձեր որոշումը:
Արտաքին քաղաքականության բնագավառում 2018 թ. արձանագրված արդյունքների վերաբերյալ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, պատասխանելով Արցախի Հանրապետության Հանրային հեռուստառադիոընկերության ռուսական խմբագրության ղեկավարի հնչեցրած նմանատիպ հարցին, ասել եմ, որ ներկայումս վաղաժամ է խոսել մեկ տարի հետո կայանալիք ընտրությունների մասին: Պետք է արդյունավետ օգտագործենք այդ ժամանակը՝ երկրի իշխանությունների կողմից արտաքին գործերի նախարարության առջև դրված խնդիրների լուծման և, ընդհանուր առմամբ, Նախագահ Բակո Սահակյանի 2017-2020 թթ. ծրագրի դրույթների իրագործման համար: Միայն այդ կերպ կարող ենք ապահովել Արցախի Հանրապետության շարունակական, հետևողական և կայուն զարգացումը:
Տարածքների հանձնումը ոչ միայն Արցախի, այլև Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համակարգի ոչնչացմանը տանող ուղիղ ճանապարհ է, ինչը վտանգի տակ կդնի բուն բնակչության գոյությունն իսկ իր պատմական հայրենիքում: Այլ կերպ ասած, մեզ համար այս հարցն ունի էքզիստենցիալ նշանակություն։ Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարություններից հետևում է, որ պաշտոնական Բաքվի ռազմավարական նպատակն է գրավել ոչ միայն Արցախը, այլև Հայաստանի Սյունիքի մարզը և նույնիսկ Հայաստանի մայրաքաղաքը: Մենք պետք է ամենայն լրջությամբ վերաբերվենք Ադրբեջանի նախագահի և զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարի հայտարարություններին և չդյուրացնենք նրա ճանապարհը դեպի իր ռազմավարական նպատակը։ Ընդհակառակը, պետք է շարունակել անհրաժեշտ ռազմական և քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներ ձեռնարկել՝ զսպելու հարևան երկրի իշխանությունների

Интервью министра иностранных дел Республики Арцах Масиса МАИЛЯНА Российскому федеральному информационному агентству REGNUM
Уважаемый господин министр, Масис Самвелович, после смены власти в Ереване резко интенсифицировались консультации между Арменией и Азербайджаном по карабахскому урегулированию (мы говорим "консультации", потому что подлинные переговоры, когда в них участвовал и Нагорный Карабах, прекратились в 1997 году). Как Вы можете объяснить интенсификацию этих консультаций?
- В связи с приходом к власти в Армении нового правительства поддержание динамики встреч и консультаций представляло определенную важность как для армянской стороны, так и для сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе с точки зрения демонстрации приверженности согласованному посредническому формату. Определенная интенсификация встреч между Ереваном и Баку обусловлена стремлением сторон ознакомиться с подходами друг друга относительно мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
При посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ были проведены встречи на уровне министров иностранных дел. Общение на высшем уровне проходило без участия посредников на полях различных международных форумов и носило неформальный характер. Как известно, планируется проведение первой при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ встречи премьер-министра Армении и президента Азербайджана.
Считаю, что искусственная интенсификация консультаций априори не может быть плодотворной. Это понимание, судя по всему, есть и у сторон. Например, в феврале главы МИД Армении и Азербайджана приняли участие в Мюнхенской конференции по безопасности, но при этом не планировали проведение новой встречи на этом форуме.
Премьер-министр Армении заявил о необходимости привлечения НКР к переговорам с Азербайджаном. Как конкретно Вы видите процедуру и предмет участия НКР в переговорах?
- В первую очередь, необходимо отметить, что в вопросе восстановления трехстороннего формата переговоров Ереван и Степанакерт придерживаются одинаковых подходов. При этом, говоря о возвращении Республики Арцах за стол переговоров, мы исходим из необходимости достижения реального прогресса в процессе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Для восстановления трехсторонних переговоров есть все необходимые предпосылки. Во-первых, после довольно продолжительной дискуссии относительно формата переговоров уже в 1993 году в СБСЕ/ОБСЕ пришли к пониманию необходимости участия Нагорного Карабаха в качестве третьей стороны на всех этапах мирного процесса. В последующем данный тезис был отражен в Пражском резюме Действующего председателя ОБСЕ от 31 марта 1995 года. Сам трехсторонний формат был закреплен еще раньше принятым в 1994 году на основе консенсуса решением Будапештского саммита ОБСЕ. Во-вторых, как показало время, трехсторонний формат был самым эффективным и результативным. Именно в данном формате был достигнут единственный ощутимый результат в процессе урегулирования – трехстороннее соглашение о прекращении огня и всех военных действий от 12 мая 1994 года, заключенное при посредничестве Российской Федерации.
Формула успеха трехстороннего переговорного формата довольно проста: каждая из сторон напрямую представляла свои интересы и обсуждала те вопросы, которые входили в ее компетенцию.
На этой формуле может основываться процедура участия Республики Арцах в переговорах. Как неоднократно заявлял премьер-министр Армении Никол Пашинян, Ереван не намерен ставить в качестве предусловия участие Степанакерта в переговорном процессе, но при этом будет вести переговоры только от своего имени. Это означает, что вопросы, входящие в сферу исключительной компетенции и полномочий властей Республики Арцах, не могут обсуждаться в двустороннем формате Ереван-Баку. Подобный подход объективен и, на наш взгляд, может послужить одним из механизмов возвращения Арцаха за стол переговоров.
Подавляющее большинство проектов урегулирования карабахского конфликта предлагает сокращение территории НКР до территории НКАО. Как вы относитесь к этим идеям?
- Поскольку азербайджано-карабахский конфликт не является территориальным спором, то и поиск возможных путей разрешения проблемы на основе территориальных уступок бесперспективен и не отражает сути конфликта.
Тот факт, что в 1988 году, когда начался новый этап конфликта, территории вокруг бывшей НКАО, даже один из административных районов автономной области, находились под контролем Баку, указывает на то, что данный конфликт не является территориальным спором. То есть, несмотря на то, что эти территории контролировались азербайджанской стороной, тем не менее, конфликт был. Следовательно, нелогично полагать, что при территориальных уступках Арцаха можно добиться урегулирования конфликта. Необходимо также учитывать, что подобные предложения напрямую затрагивают вопрос безопасности, который для Арцаха является одной из «красных линий» в процессе урегулирования конфликта с Азербайджаном.
Сдача территорий – это прямой путь к разрушению системы безопасности не только Арцаха, но и Республики Армения, что поставит под угрозу само существование коренного населения на своей исторической родине. Иными словами, для нас этот вопрос имеет экзистенциальное значение. Из заявлений главы Азербайджана следует, что стратегической целью официального Баку является захват не только Арцаха, но и Сюникской области Армении и даже столицы Армении - Еревана. Мы должны со всей серьезностью относиться к заявлениям президента и верховного главнокомандующего ВС Азербайджана и не облегчать ему путь к своей стратегической цели. Наоборот, нужно продолжать принимать необходимые военные и политико-дипломатические меры по сдерживанию агрессивных и экспансионистских намерений руководства соседней страны.
Напомню, что руководство Республики Арцах неоднократно заявляло о невозможности и недопустимости возвращения в прошлое как в вопросе статуса, так и в вопросе территорий.
Кроме того, 15 июля 2009 года, после того, как были обнародованы подходы посредников к урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, МИД Республики Арцах выступил с заявлением о необходимости перезагрузки искаженного переговорного процесса, возвращения официального Степанакерта за стол переговоров в качестве полноправной стороны и трансформации базовых принципов урегулирования. Данная позиция Республики Арцах остается неизменной.
Необходимо также отметить, что в вышеупомянутом заявлении МИД Арцаха было подчеркнуто, что попытки вернуть Арцах в прошлое не только контрпродуктивны, но и чреваты новой эскалацией конфликта.
Летом в НКР начнётся предвыборная кампания по выборам президента НКР. Уже известно, что в них готовы принять участие Араик Арутюнян, Виталий Баласанян и Самвел Бабаян. Вы лично в прошлом уже принимали участие в президентских выборах в НКР и показали солидный результат. Вы готовы принять участие в выборах на этот раз и от чего будет зависеть Ваше решение?
- Во время пресс-конференции по внешнеполитическим итогам 2018 года, отвечая на аналогичный вопрос руководителя русской редакции Общественной телерадиокомпании Республики Арцах, я сказал, что сейчас преждевременно говорить о планах относительно выборов, которые состоятся через год. Это время мы должны эффективно использовать для реализации задач, поставленных перед МИД руководством страны, и в целом для претворения в жизнь положений программы Президента Бако Саакяна на 2017-2020 годы. Только таким путем можно обеспечить непрерывное, последовательное и устойчивое развитие Республики Арцах.