Կիևում տեղի ունեցան քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև
Մարտի 22-ին Կիևում Հայաստանի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև անցկացվեցին քաղաքական խորհրդակցություններ՝ արտաքին գործերի նախարարների տեղակալների մակարդակով:
Նախարարության մամուլի գրասենյակը հայտնում է, որ խորհրդակցությունների ընթացքում Հայաստանի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարների տեղակալներ Շավարշ Քոչարյանի և Վասիլ Բոդնարի գլխավորած պատվիրակությունները քննարկեցին երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցության աշխուժացման հեռանկարները՝ ընդգծելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցեր:
Կողմերը մանրամասն քննարկեցին երկու երկրների միջև առևտրային և տնտեսական կապերի խորացման, միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման, ինչպես նաև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման հեռանկարները:
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվեց արտաքին գործերի նախարարությունների միջև տարբեր մակարդակներով և տարբեր ստորաբաժանումների միջև կանոնավոր խորհրդակցությունների կարևորությունը: Դրա հիման վրա արտաքին գործերի փոխնախարարներ Շավարշ Քոչարյանն ու Վասիլ Բոդնարը նախաստորագրեցին Հայաստանի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 2019-2020թթ. խորհրդատվությունների ծրագրի նախագիծը, որը շուտով կստորագրվի Հայաստանի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարների կողմից:

Политические консультации в Киеве между Министерствами иностранных дел Армении и Украины на уровне заместителей министров
22 марта в Киеве были проведены политические консультации между Министерствами иностранных дел Армении и Украины на уровне заместителей министров иностранных дел.
В ходе консультаций делегации, возглавляемые Заместителями Министров иностранных дел Армении и Украины, Шаваршем Кочаряном и Василем Боднаром соответственно, обсудили перспективы активизации сотрудничества в двусторонних и многосторонних форматах, подчеркнув ряд вопросов региональной и международной повестки дня, представляющих взаимный интерес.
Стороны подробно обсудили перспективы углубления торгово-экономических отношений, укрепления межпарламентского сотрудничества и расширения договорно-правовой базы между двумя странами.
В ходе встречи была подчеркнута важность регулярных консультаций между министерствами иностранных дел на разных уровнях и между различными департаментами. Исходя из этого, заместители министров иностранных дел Кочарян и Боднар парафировали проект Плана консультаций между Министерствами иностранных дел Армении и Украины на 2019-2020 годы, который вскоре будет подписан Министрами иностранных дел Армении и Украины.