«Նվազագույն կենսաթոշակից պակաս կենսաթոշակ չի կարող վճարվել». խորհրդարանը քննարկեց կենսաթոշակների նախագիծը
Խորհրդարանը քննարկեց «Պետական կենսաթոշակների մասին օրենքում» փոփոխություններ կատարելու հարցը։
Նախագծի հիմնական զեկուցող, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Սմբատ Սաիյանի խոսքով՝ նախագիծն արտացոլում է կառավարության ծրագիրը։
«Համաձայն այդ ծրագրի՝ նախատեսվում է որպես թիրախային նպատակ բացառել ծայրահեղ աղքատությունը, և այս ճանապարհին սա շատ կարևոր քայլ է»,- ասաց փոխնախարարը։
«Այս նախագծով առաջարկվում է կենսաթոշակային համակարգում ներմուծել նոր տերմին՝ նվազագույն կենսաթոշակի չափն է, որից պակաս կենսաթոշակ ուղղակի չի կարող վճարվել, և այս նախաձեռնությունը կվերաբերի շուրջ 18 հազար կենսաթոշակառուի։ Սա, իհարկե, պետական բյուջեում կբերի ծախսերի որոշակի մեծացման՝ շուրջ 800 միլիոն։ Օրենքն ընդունվելուց հետո կկատարվի վերահաշվարկ, օրենքին կտրվի հետադարձ ուժ, այն անձանց կվճարվի գումար, ովքեր փաստացի ցածր են ստանում 25500 դրամից, կկատարվի վերահաշվարկ և չվճարված գումարները կվճարվեն նրանց»,- ասաց Սաիյանը։
Նախագծի հարակից զեկուցող, ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը հիշեցրեց՝ կառավարության ծրագրում հստակ գրված էր ծայրահեղ աղքատության հաղթահարում և աղքատության ցուցանիշների նվազում։
«Այս նախագիծը փաստորեն ընդամենը մեկ քայլ է դեպի այս հարցերի լուծումը, բնականաբար, սրանով չենք հաղթահարում աղքատությունը, սա մեկ դրական քայլ է պարազապես։ Խոսքը վերաբերում է մոտ 83 հազար բնակչի, որոնք պարենային գծից ցածր գումար էին ստանում, այսքան բնակչի մասով ավելանում է եկամուտը։ Բնականաբար ցանկալի կլիներ երկու-երեք անգամ ավելացնել գումարը, բայց այս պահին բյուջեի հնարավորություններն այսքան են»,- ասաց Զեյնալյանը՝ կոչ անելով կողմ քվեարկել նախագծին։

“Пенсия меньше минимального размера выплачиваться не может”: парламент обсуждает проект закона о пенсиях
В парламенте сегодня обсуждался проект закона о внесении изменений в закон РА “О государственных пенсиях”. По словам основного докладчика, замминистра труда и по социальным вопросам Смбата Саияна, представленный проект отражает программу правительства, которая предусматривает исключение крайней бедности.
“Данным проектом предлагается внедрить в пенсионную систему понятие размера минимальной пенсии. Это означает, что пенсия меньше минимального размера выплачиваться не может. Данная инициатива коснется около 18 тысяч пенсионеров. Размеется, это приведет к увеличению расходов бюджета на 800 миллионов драмов. После принятия закона будет произведен перерасчет, закон получит обратную силу, и те лица, чья пенсия составляет менее 25.500 драмов, получат эту сумму”,- отметил Смбат Саиян.
Сопутствующий докладчик, председатель постоянной парламентской комиссии по здравоохранению и социальным вопрсоам Нарек Зейлян, напомнил о том, что в программе правительства четко зафиксисрованы положения о преодолении крайней бедности и снижении показателей бедности.
“Этот законопроект – лишь один шаг к решению указанных вопросов. Речь идет о 83 тысячах граждан, чья пенсия ниже порога продовольственной бедности. Доходы такого числа граждан увеличатся. Конечно, желательно было бы увеличить эту сумму в два-три раза, но на данный момент бюджет имеет такие возможности”,- отметил Зейналян, призвав депутатов проголосовать за проект закона.