Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «Սպայկա»-ի նոր գործարանի բացման արարողությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «Սպայկա» ագրոհոլդինգի պանրի և կաթնամթերքի այլ տեսակների ժամանակակից տեխնոլոգիաներով հագեցած գործարանի բացման արարողությանը: Կառավարության ղեկավարը շրջայց է կատարել գործարանով՝ ծանոթացել 15 մլն դոլար արժողությամբ ներդրումային ծրագրով իրականացված աշխատանքներին ու արտադրական գործընթացին: Գործարանում ստեղծվել է 120 նոր աշխատատեղ: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը:
Տեղեկացվել է, որ արտադրական հոսքագիծը թույլ է տալիս արտադրել բորբոսով պանիրների ողջ տեսականին: Սամբիել ապրանքանիշով պանրի տարեկան արտադրությունը կկազմի ավելի քան 2000 տոննա: Արտադրանքը սպառվելու է Հայաստանում, ԱՊՀ և Մերձավոր Արևելքի երկրներում:
Գործարանի կողմից տարեկան մթերվելու է ավելի քան 20 մլն լիտր որակյալ կաթ: Ընկերությունը հիմնել է լաբորատորիա՝ կաթի որակի ստուգման համար:
Երկրորդ փուլում այս գործարանի հարևանությամբ ընկերությունը նախատեսում է կառուցել լրացուցիչ 2-րդ գործարանը կիսաչոր և չոր պանիրների տեսականու համար, ինչի նպատակով համատեղ ներդրումներ են նախատեսվում հոլանդական ներդրող ընկերության հետ: Երկրորդ փուլում արտադրվելու են հոլանդական ու շվեյցարական տեսակի բարձրակարգ պանիրներ: Ներդրումների ընդհանուր չափը կկազմի մոտ 30 մլն դոլար, իսկ գործարանի արտադրողականությունը դրա շնորհիվ կավելանա ավելի քան 6 հազար տոննայով:

Премьер-министр присутствовал на церемонии открытия завода по производству сыра и других молочных продуктов
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия оснащенного современными технологиями завода агрохолдинга “Спайка” по производству сыра и других молочных продуктов. Глава правительства осмотрел завод, ознакомился с реализованными работами и производственным процессом. Стоимость инвестиционной программы составила 15 миллионов долларов. На заводе создано 120 новых рабочих мест.
Производственная поточная линия позволяет производить весь ассортимент сыров с плесенью. Годовое производство сыра бренда “Самбиел” составит более 2000 тонн. Продукция будет реализовываться в Армении, странах СНГ и Ближнего Востока.
Завод ежегодно будет закупать более 20 млн литров качественного молока. Компания основала лабораторию для проверки качества молока.
На втором этапе рядом с этим заводом компания планирует дополнительно построить вторую фабрику для производства полусухих и сухих сыров, для чего планируются инвестиции совместно с голландской компанией. На втором этапе будут производиться высококачественные голландские и швейцарские сыры. Общий объем инвестиций составит около 30 млн долларов, а производительность завода благодаря этому увеличится более чем на 6 тыс тонн.