Տեղի է ունեցել «Օրբելի» կենտրոնի բացման արարողությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ ներկա է գտնվել «Օրբելի» վերլուծական-հետազոտական կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը։ Այս մասին հաղորդում է վարչապետի պաշտոնական կայքը:
«Օրբելի» կենտրոնը վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի նախագիծն է, որը հետազոտություններ և վերլուծություններ է իրականացնում տնտեսության, տարածաշրջանային, ներքին և արտաքին քաղաքական զարգացումների, անվտանգության, ենթակառուցվածքների, մեդիայի և այլ ոլորտներում:
Վարչապետ Փաշինյանը, ողջունելով ներկաներին, նշել է.
«Բազմիցս առիթներ եմ ունեցել ասելու, որ Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրների լուծումը մտավոր ոլորտի խնդիր է, նկատի ունեմ այն, որ մեր բոլոր խնդիրներն ունեն առաջին հերթին ինտելեկտուալ լուծումներ: Մեզնից որևէ մեկը չի կարող որևէ տեղ լինել ֆիզիկապես, եթե նախ և առաջ ինքն այնտեղ չի գտնվել մտովի, մեզնից որևէ մեկը չի կարող անել որևէ գործողություն, եթե այդ գործողությունը նախ չի արել մտովի, իհարկե, եթե մենք ուզում ենք անել գիտակցված գործողություններ և ուզում ենք կառավարել մեր գործողությունները:
Իհարկե, յուրաքանչյուր կառավարության, ինստիտուտի ու, կարծում եմ, անհատի խնդիրն է՝ գիտակցել սեփական գործողությունները և կառավարել դրանք: Դա է պատճառը, որ մենք կայացրել ենք որոշում՝ ստեղծել այսպիսի վերլուծական կենտրոն, որի խնդիրը շատ հստակ է ձևակերպվում. կենտրոնը պետք է ընդարձակի ընդհանուր մտավոր դաշտը, մտավոր տարածքը, գործողությունների դաշտը և տարածքը, որում գործում ենք մենք, որում գործում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, որում գործում է Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը:
Մեզ համար կարևոր առաջնահերթություն է համագործակցությունը Հայաստանի փորձագիտական ներուժի հետ: Մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի համագործակցության կամուրջներ ստեղծենք նմանատիպ այլ հանրային, մասնավոր կառույցների հետ: Մենք ամենևին էլ այս կենտրոնը, որը վարչապետի աշխատակազմում է, չենք համարում ինտելեկտուալ արտադրանքի միակ աղբյուրը»:
Վարչապետն ընդգծել է, որ կենտրոնը պետք է համագործակցության կամուրջներ և մեխանիզմներ ունենա վերլուծական այլ կենտրոնների հետ, այդ թվում՝ մասնավոր:
«Երկրի իշխանությունը պետք է առկա խնդիրների շուրջ համախմբի մտավոր ներուժը: Սա մեր առաջին քայլն է այդ ճանապարհին: Հաջորդ քայլերով պետք է փորձենք հստակեցնել մեր համագործակցության մեխանիզմներն այլ վերլուծական կենտրոնների հետ, որոնք գոյություն ունեն կամ որոնք նոր կստեղծվեն: Այն մեծ մտավոր աշխատանքը, որի պահանջը և օրակարգը կա այսօր բոլորիս ընդհանուր սեղանին՝ պետք է միասին կատարենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը շնորհավորել է «Օրբելի» կենտրոնի բացման առթիվ և վերջինիս վերլուծաբաններին ու փորձագետներին մտավոր գործունեության մեջ մաղթել հաջողություններ:
«Այն ամենը, ինչ իրականում տեղի է ունենում մեր շուրջը, նախ տեղի է ունենում մեր մտքում և հետևաբար մեր միտքը պետք է լինի կառուցողական, ճկուն, հզոր ու կարողանա հաղթահարել բոլոր արգելքները: Ես որևէ կասկած չունեմ, որ այդպես էլ կլինի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Միջոցառման ընթացքում տեղի է ունեցել «Օրբելի» կենտրոնի պաշտոնական կայքի շնորհանդեսը: Վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը ներկայացրել է կենտրոնի ստեղծման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, կենտրոնի զարգացման հեռանկարներն ու ծրագրերը։
«Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր պետության առաջխաղացման գրավականը նրա մարդկային, մտավոր ռեսուրսն է, և մենք փորձելու ենք այդ մտավոր ռեսուրսը տարբեր ձևաչափերով համախմբել, և այն օգտագործել՝ հանուն պետության զարգացման: Մենք զարգացման երկարատև ծրագրեր ունենք, «Օրբելի» կենտրոնը լինելու է ոչ միայն հայաստանյան, այլև միջազգային կենտրոն: Մենք պետք է ներկայացված լինենք արտերկրյա հարթակներում և դրանով իսկ ավելի ներկայանալի դարձնենք Հայաստանն աշխարհում»,- նշել է Հովհաննես Մովսիսյանը:

Состоялась церемония открытия аналитико-исследовательского центра “Орбели”
Премьер-министр Никол Пашинян с президентом Армении Арменом Саркисяном присутствовал на церемонии открытия аналитико-исследовательского центра “Орбели”.
Центр “Орбели” - это проект ГНКО “Центр по связям с общественностью и информации” при аппарате премьер-министра, который проводит исследования и аналитику в области экономики, региональных, внутри- и внешнеполитических развитий, безопасности, инфраструктуры, медиа и др.
Премьер-министр Пашинян, приветствуя присутствующих, отметил: “По разным поводам я говорил, что решение стоящих перед Арменией проблем является задачей интеллектуальной сферы. Я имею в виду, что решение всех наших проблем имеют прежде всего интеллектуальные решения. Никто из нас не может физически присутствовать где-либо, если он сначала не был там мысленно, никто из нас не может совершить каких-либо действий, если сначала он не совершил эти действия мысленно, конечно, если мы хотим делать осознанные действия и хотим управлять своими действиями.
Конечно, задача любого правительства, института и, думаю, личности - осознавать свои действия и управлять ими. Именно поэтому мы приняли решение о создании такого аналитического центра, задача которого сформирована очень четко: центр должен расширять общее интеллектуальное поле и территорию, на которой действует правительство Армении, на которой действуют власти Армении
Для нас важным приоритетом является сотрудничество с экспертным потенциалом Армении. Для нас очень важно навести мосты сотрудничества с другими подобными государственными и частными структурами. Мы отнюдь не считаем этот центр, который будет действовать в структуре аппарата премьер-министра, единственным источником интеллектуального продукта”.
Премьер-министр подчеркнул, что центр должен иметь мосты и механизмы сотрудничества с другими аналитическими центрами, в том числе частными.
“Власти страны должны мобилизовать интеллектуальный потенциал вокруг решения существующих в стране проблем. Это наш первый шаг на этом пути. Следующим шагом мы должны попытаться уточнить наши механизмы сотрудничества с другими аналитическими центрами, которые уже существуют или должны быть созданы. Мы вместе должны выполнить ту огромную интеллектуальную работу, спрос на которую существует у нас в нашей повестке”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр поздравил с открытием центра “Орбели” и пожелал успехов аналитикам и экспертам центра в их интеллектуальной деятельности. “Все, что на самом деле происходит вокруг нас, сначала происходит в наших мыслях, и поэтому наши мысли должны быть конструктивными, гибкими, мощными и способными преодолевать все препятствия. Я не сомневаюсь, что так и будет”, - сказал Никол Пашинян.
Во время мероприятия был представлен официальный сайт центра “Орбели”. Директор ГНКО “Центр по связям с общественностью и информации” при аппарате премьер-министра Ованес Мовсисян представил работу по созданию центра, перспективы развития и проекты центра.
“Думаю, что залогом прогресса любого государства является его человеческий и интеллектуальный ресурс, и мы попытаемся различными способами объединить и использовать этот интеллектуальный ресурс во благо развития государства. У нас есть долгосрочные планы развития, центр “Орбели” будет не только армянским, но и международным центром. Мы должны быть представлены на зарубежных площадках и тем самым сделать Армению более представительной в мире”, - сказал Ованес Мовсисян.