Վարչապետը՝ «Իմ քայլի» պատգամավորին. «Շատ լավ, եկեք փակենք բոլոր սահմանները, էնքան կարտոֆիլ ուտենք, որ սպառվեն մեր երկրի ներքին բոլոր պաշարները»
Խորհրդարանում շարունակվում է կառավարության ծրագրի 2018 թվականի կատարողականի զեկույցը։ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանն անդրադարձավ մի կողմից Եվրասիական տնտեսական միության ու դրա անդամ պետությունների, մյուս կողմից Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ազատ առևտրի գոտու ձևավորման համաձայնագրին, որը խորհրդարանը երեկ էր վավերացրել։
«Արդյոք համաձայնագրի հիմքում կա՞ն հաշվարկներ, թե օրինակ ինչ կարժենա մեկ կիլոգրամ կարտոֆիլը, եթե Իրանից հասնի Հայաստան, և կցանկանայի ձեզնից լսել, պարոն վարչապետ, այս համաձայնագիրը շահավետ է տնտեսակա՞ն, թե՞ քաղաքական տեսանկյունից»,- ասաց նա։
«Երբ ասում ենք ազատ առևտրի համաձայնագիր, դա ոչ միայն նրա մասին է, որ Իրանից կարող են ներմուծել Հայաստան, այլև նրա մասին, որ Հայաստանից կարող են արտահանել Իրան»,- արձագանեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանի խոսքով՝ 3 միլիոնանոց շուկան պայմանագիր է կնքում պայմանականորեն 80 միլիոնանոց շուկայի հետ, և հայաստանյան առաջին ռեակցիան հետևյալն է՝ հնարավո՞ր է այնտեղից կարտոֆիլ բերեն, ու տեղական կարտոֆիլի գինն էժանանա։
«Մենք տարեկան 100 հազար տոննա կարտոֆիլ արտահանելու պոտենցիալ ունենք, որը չենք կարողանում արտահանել, մեր մտածողությունը շարունակում է մնալ էն, որ կարտոֆիլը պետք է պարկերով շարենք Կոմիտասի պողոտայում ու վաճառենք: Սա մեր ամենամեծ խնդիրն է»,- ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ գյուղատնտեսության մեջ մտավոր աշխատանքի բաղադրիչը պետք է մեծանա, ֆիզիկական աշխատանքի բաղադրիչը՝ փոքրանա։
«Էդպիսի հաշվարկներ, թե օրինակ կարտոֆիլն ինչքան կարժենա, չեմ կարծում, թե կա, բայց ընդհանուր առմամբ կան հաշվարկներ, որ էդ պայմանագիրը ձեռնտու է ՀՀ-ին, և բխում է Հայաստանի շահերից»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով, եթե շահավետ չլիներ Հայաստանի համար, խորհրդարանը երեկ գրեթե միաձայն այն չէր վավերացնի։ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանը տեղից արձագանքեց, որ ինքը դեմ է քվեարկել։
«Շատ լավ, եկեք փակենք բոլոր սահմանները, էնքան կարտոֆիլ ուտենք, որ սպառվեն մեր երկրի ներքին բոլոր պաշարները»,- ասաց Փաշինյանը։

Премьер-министр. “Давайте тогда перекроем все границы и будем есть картофель до тех пор, пока не реализуем все внутренние запасы страны”
В парламенте продолжается обсуждение доклада о выполнении программы правительства 2018 года. Депутат фракции “Мой шаг” Лилит Степанян коснулась ратифицированного вчера парламентом соглашения о создании зоны свободной торговли между ЕАЭС и Исламской Республикой Иран.
“Положены ли в основу соглашения расчеты относительно того, сколько, к примеру, будет стоить килограмм картофеля, привезенного в Армению из Ирана? Мне бы хотелось от Вас, господин премьер, услышать ответ на вопрос о том, с какой точки зрения выгодно это соглашение – с экономической или политической?” – поинтересовалась депутат.
“Когда мы говорим о создании зоны свободной торговли, то имеем в виду не только то, что из Ирана можно импортировать товары в Армению, но и о том, что из Армении можно экспортировать тоавры в Иран”,- сказал Никол Пашинян.
По словам премьера, 3-миллионный рынок заключает договор с 80-миллионным рынком, и первая реакция армянской стороны: возможен ли оттуда импорт картофеля и снизятся ли цены на местный картофель?
“У нас есть потенциал экспортировать 100 тысяч тонн картофеля в год, но мы не экспортируем, так как продолжаем думать по старинке: мешки с картофелем нужно выставлять на продажу на проспекте Комитаса. В этом наша самая большая проблема”,- сказал Пашинян.
Глава правительства считает, что в сельском хозяйстве необходимо увеличить компонент умственного труда и сократить компонент физического труда.
По словам Пашиняна, есть расчеты, которые показывают, что это соглашение выгодно Армении и вытекает из ее интересов.
Премьер также отметил, что если бы соглашение не было выгодным, вчера парламент не проголосовал бы за него почти единогласно. “Я голосовала против”,- парировала с места депутат фракции “Мой шаг” Софья Овсепян.
“Хорошо, тогда давайте перекроем все границы и будем есть картофель до тех пор, пока не реализуем все внутренние запасы страны”,- ответил Пашинян.