Անտառը հաշվեհարդար է տեսնում
«Շեկ եռանդ». այսպես են սարից իջնող հողագունդն անվանել անտառի հենց փեշին ապրող վանաձորցիները: Վանաձորի Խնձորուտ փողոցի բնակիչներն ասում են, որ գրեթե ամեն տարի գարնան հեղեղումներն իրենց գլխին պատուհաս են դառնում: Սարը «փախչում» է, ու նրա հետ եկած տիղմն ու կոճղերը հայտնվում են մարդկանց տներում: Անտառի անմիջապես ստորոտում է գտնվում Ջիվան Իսրայելյանի երկհարկանի սեփական տունը: Տունը շրջապատող փայտե ցանկապատից մի քանի կտոր է մնացել: Սելավի բերած քոթուկներն ու կոճղերը հայտնվել են նրա բակում, բանջարանոցում, իսկ տիղմը ողողել է նկուղը, լցվել կաթսայատունը:
«Աղետը գիշերը սկսվեց: Երեխեքս մի շաբաթ դասի չեն գնացել. վախեցել էին: Հնարավոր էլ չէր փողոցով իջնել ներքեւ»,-ասում է 43-ամյա Ջիվանը: Անտառից եկած տիղմի բարձրությունը Ջիվանի բակում հասել է 70 սանտիմետրի: Երկու բեռնատար մեքենայով Ջիվանը տիղմը բակից դուրս է տարել:
| Ջիվան Իսրայելյան | Հրաչիկ Մխիթարյան |
Ութ տարի առաջ սեփական ուժերով նա յոթ մետր խողովակ է բերել, միացրել անձրեւաջրատար խողովակին, որպեսզի անձրեւաջրերը շրջանցեն տունն ու խողովակով լցվեն գետը: Սելավի բերած կեղտերից ջրատարը խցանվել է. «Մենակ մի բան եմ խնդրում իշխանություններից' գան, բացեն խողովակի բերանը, որ ջուրը գետնի տակով գնա»,-ասում է Ջիվանը:
Խնձորուտի մեկ այլ բնակիչ' 77-ամյա Հրաչիկ Մխիթարյանը, մտահոգվում է, որ օրերից մի օր էլ հողագունդը կգա, իր հետ կքշի, կտանի ամեն ինչ: «Որ բարձրանաս վերեւ, տենաս ճաքերը, կասես' ստեղից գնացեք, իզուր եք ստեղ ապրում»,-բողոքում է ծերունին: Նման աղետի խնձորուտցիներն ականատես են եղել երկու տարի առաջ: Նրանց համար միայն անցյալ տարին է անվտանգ անցել: Հրաչիկ Մխիթարյանը պատմում է, թե ցեխաջուրը հասել էր ավտոտնակ, ողողել բանջարանոցն ու վնասել ցանած կարտոֆիլը: «Հիմա ավելի վախենալու է, որովհետեւ խորհրդային տարիներին անտառ է եղել, տարածքը լիքն է եղել, իսկ հիմա բաց է, ամեն կողմից ջուրը գալիս է, լցվում»,-անցյալի եւ ներկայի սելավներն է համեմատում թաղամասի հնաբնակը:
Անտառից Խնձորուտ փողոցով Երեւանյան խճուղին ողողած տիղմը մի քանի օր խոչընդոտել է Վանաձոր-Դիլիջան երթուղու երթեւեկությանը: Վանաձորի քաղաքապետարանը սելավի օրերին հասցրել է մաքրել խճուղու տիղմն ու ավազը: Դեռեւս խցանված է անձրեւաջրատարի 20-30 մետրանոց հատվածը: Քաղաքապետարանի կոմունալ տնտեսության եւ բարեկարգման բաժնի պետ Լյովա Կարապետյանն ասում է, թե սարից եկող հողագունդը փակել է ջրատար հոսող ջրի ճանապարհն այն աստիճան, որ մեծ քանակությամբ կուտակված ջուրը դեպի ջրատար է հրել տիղմն ու այն խցանել:
«Խնդիրն այն է, որ եթե այդ ամբողջ շրջանը փլուզվի, իսկ ջուրն անընդհատ մտնի գրունտի մեջ, շատ հնարավոր է, որ սարը տների հետ միասին հայտնվի գետում»,-ասում է Լյովա Կարապետյանը: Մասնագիտությամբ քաղաքաշինարար, Վանաձորի քաղաքապետարանի ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության բաժնի պետ Տիգրան Պապանյանը այս ամենն անտառը վերացնելու հետեւանք է համարում. «Քիչ է ծառերը կտրեցին, այսօր արդեն կոճղերն են հանում՝ չհասկանալով, որ իրենց տունն են քանդում»: Բացի այն, որ անձրեւաջրատարը լցվում է անտառից բերած տիղմով, ցեխաջրերով, Տիգրան Պապանյանը մեղադրում է նաեւ թաղամասի բնակիչներին. «Իրենց կոյուղին են միացրել այդ համակարգին, մենք մաքրում ենք, բայց ներսից գոմաղբից բռնացրած ամեն ինչ հանում ենք»:
Խնձորուտ թաղամասում տեղի ունեցած հողի հոսքի պատճառով վնասվել էր Ծովասար կոչվող ջրատարը, որը խմելու ջուր է մատակարարում Վանաձորի 45 000 բաժանորդի: Ջրմուղի շահագործման հարցերով փոխտնօրեն Սամվել Ղազարյանն ասում է, որ մայիսին երկու անգամ դադարեցրել են ջրամատակարարումը, զբաղվել ջրատարի նորոգմամբ: Մի անգամ ջրատարի 35 մետր երկարությամբ հատվածը փոխարինել են նորով, հաջորդ անգամ արդեն ստիպված են եղել սողանքի գոտուց խողովակը տեղափոխել այլ տարածք: Եթե այսպես շարունակվի, Ջրմուղը ստիպված կլինի ջրագիծը տեղափոխել այլ հատված:
Երկրաբան Արտակ Դեմիրճյանը Խնձորուտ թաղամասի գրեթե ամեն տարի կրկնվող աղետը որակում է որպես սողանքային երեւույթ, որի առաջացման հիմնական պատճառն անտառահատումն է. «Մեր սարալանջերը անկման բարձր անկյուն ունեն, ինչը պահվում էր անտառների միջոցով»: Անտառների ոչնչացմանը հաջորդեց կտրված ծառերի արմատային համակարգի փտումը. արմատը հող է դառնում ու նպաստում է սողանքի առաջացմանը: Արտակ Դեմիրճյանն ասում է, որ կախված սարի թեքությունից ու բնակլիմայական պայմաններից, ինչպես նաեւ սեյսմիկ իրավիճակից՝ հողը սկսում է սահել: Սահելով' գետն է թափվում սեւահողը, որի մեկ սանտիմետրն առաջանում է 20.000 տարվա ընթացքում: «Եթե ճանապարհների եզրերին կարելի էր տեսնել 20-25 սմ սեւահող, հիմա արդեն դա էլ չկա»,-նկատում է երկրաբանն ու ավելացնում, որ նույնիսկ կավն է ոչնչացել, ու մնացել են դատարկ ապարները:
Սողանքներից պաշտպանվելու մի քանի եղանակ գոյություն ունի, որոնց թվում են անտառատնկումները, պատնեշների ու ջրահեռացման համակարգերի կառուցումը: Լոռու մարզային փրկարարական վարչության պետ, փոխգնդապետ Նորիկ Բաբայանը ամենանպատակահարմար միջոցը համարում է ջրահեռացման համակարգ կառուցելը ոչ միայն Խնձորուտ թաղամասում, այլեւ քաղաքի այն հատվածներում, որտեղ եւս առկա են սողանքային երեւույթներ: Խրամատների նման կառուցված համակարգով հավաքված ջրերը կուտակվելու փոխարեն կհեռանան: Վանաձորի քաղաքապետարանում դա համարում են իրենց ուժերից վեր աշխատանք:
«Պետական հոգածության խնդիր է, մեծ ծախսեր պահանջող»,-ասում են քաղաքապետարանի մասնագետները: Լոռու մարզպետարանի բնապահպանության եւ գյուղատնտեսության վարչության ընդերքի գծով մասնագետ Արտակ Դեմիրճյանը կարծում է, որ տարբեր ոլորտի մասնագետներ են անհրաժեշտ, օրինակ՝ երկրաբաններ, հիդրոերկրաբաններ, գեոֆիզիկներ, գեոդեզիստներ, ջրաշինարարներ, բնապահպաններ, որոնցից յուրաքանչյուրն իր չափումներն ու ստուգումները պետք է անցկացնի: Դրանից հետո պարզ կդառնա, թե ինչքան գումար է պետք եւ ինչպես կարելի է այն կառուցել բնությանը լրացուցիչ վնաս չհասցնելու համար: Տիգրան Պապանյանը հիշում է, որ դեռ երկու տարի առաջ ՀՀ կառավարություն նամակ են հղել՝ ներկայացնելով մեկ այլ՝ Ֆիդայիների փողոցի հատվածում կատարված գեոդեզիական հետազոտություններն ու խնդրել գումար հատկացնել՝ բնակիչներին տարածքից տարհանելու համար: Մինչ հիմա Վանաձորի քաղաքապետարանը պատասխան չի ստացել: Տիգրան Պապանյանը կարծում է, որ գուցե կառավարությունը դեռ ուսումնասիրում է խնդիրը:
«Գրունտի ուսումնասիրություն պիտի կատարվի, ստուգվի՝ արդյո՞ք գրունտային ջրեր կան, հոսքի, սահքի վտանգ կա՞, թե՞ ոչ»,-կառավարական մակարդակով խնդրի ուսումնասիրումը կարեւորում է նաեւ քաղաքապետարանի կոմունալ տնտեսության եւ բարեկարգման բաժնի պետ Լյովա Կարապետյանը:
Ամեն դեպքում, եթե խնդրի լուծման փոխարեն միայն շարունակվի հետեւանքների վերացումը, Խնձորուտ թաղամասի բնակիչներին ստիպված կլինեն տարհանել: «Կրած վնասները շատ ավելի մեծ են լինելու: Բացի նյութականից, մարդկային կորուստներ եւս կլինեն,-կարծում է Լոռու մարզպետարանի ընդերքի գծով մասնագետ Արտակ Դեմիրճյանը եւ հիշում Լոռու մարզում դեռ խորհրդային տարիներին տեղի ունեցած դեպքերը:- Ադրբեջանաբնակ Վերին Քիլիսա գյուղն այդ տարիներին մնաց սողանքի տակ: Միայն մի քանի մարդ փրկվեց»:
«Չկա անտառը, չկա խոնավության պահպանողը: Մթնոլորտային տեղումներն արագորեն գոլորշիանում են: Չգոլորշիացող մասը, որը պետք է կլաներ սեւահողը, մեծ հոսքով թափվում է Դեբեդի գետավազան: Եվ մակերեսային ջրերի հետ միասին, որոնք եւս չեն կլանվում արդեն գոյություն չունեցող անտառի կողմից, ծնվում են սելավասողանքային երեիույթներ»,-պարզաբանում է Արտակ Դեմիրճյանը:
Մասնագետները փաստում են, որ Լոռու մարզում սողանքների թիվը գնալով ավելանում է: Երեք տարի առաջ ձնհալներն ու վարարումները մի շարք համայնքներում նպաստեցին սողանքների առաջացմանը, կամուրջներ փլվեցին, գետերը դուրս եկան ափերից:
Լոռու մարզպետարանում վկայում են, որ մարզի 98.000 հա անտառից վերջին 18 տարում հատվել է 30 տոկոսը, որը կարելի է համարել անդառնալի կորուստ: 15 տոկոսն իսպառ վերացվել է, մյուս մասի գրեթե կեսն էլ վերացման վտանգի տակ է: Վանաձորում 5.000 հա անտառից անցած տարիներին հատվել է մոտ 1.500 հա-ն: «40-50 տարի է պետք, որ անտառը վերականգնվի»,-ասում է Արտակ Դեմիրճյանը:
Բնապահպաններն ասում են, որ անտառահատումներից հետո առաջացող, այսպես կոչված, երկրորդային անտառն այլեւս չունի նախկին նշանակությունը, «որովհետեւ արժեքավոր ծառերը կոճղաշիվեր չեն տալիս ու մահանում են, իսկ սովորական ծառերի կոճղաշիվերը մարդիկ կտրում են, հողն օգտագործում գյուղատնտեսական նպատակներով, անասուններ արածեցնում»: Այս պայմաններում սողանքների վտանգը տարեցտարի ավելանում է:
«Իրավիճակը չեն փրկի անգամ ծառատնկման աշխատանքները»,-ասում է կենսաբան, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Զարուհի Վարդանյանը: Արտակ Դեմիրճյանն էլ ավելացնում է, թե մինչեւ այժմ կատարված ծառատնկումները ոչ մասնագիտական են եղել ու նվազ արդյունավետ են. «Քիչ է ակտիվացել են բնակլիմայական երեւույթները, մի կողմից էլ մարդու կատարած արհեստական գործողությունները բերում են էկոլոգիական համակարգի խաթարման»:
Նրա տվյալներով' անտառների հատման արդյունքում Լոռու մարզում ցամաքել են 500-600 բնական աղբյուրներ ու առուներ:
«Ի վերջո, բնության ամեն մի օղակը փոխկապակցված է, ու եթե վնասում ես մեկը, խախտվում է ողջ համակարգը,-կարծում է Արտակ Դեմիրճյանն ու խոստովանում, որ կանգնած ենք անապատացման ճանապարհին:

Revenge of the Forest
Shek Yerand, or "Blond Fury" - this is what residents of Vanadzor who live right outside the forest call the sliding mud that flows down the hill. On Vanadzor's Khndzorut Street, people say that the spring floods have become an annual problem. The hill starts "running away" and the silt and stumps that it moves with it fill people's houses. Jivan Israelyan's two-floor house is located right below the forest. Only a few pieces remain of the wooden fence that once surrounded the house. Stumps and fragments of wood brought down by the mudslides have ended up in his yard and vegetable garden, and silt has flooded the cellar and boiler. "The tragedy started at night. My children haven't gone to class for a week; they've been frightened. It wasn't even possible to walk down the street," said 43-year old Jivan. There was a layer of silt in his yard 70 centimeters deep; it took two trucks to haul it away.
Eight years ago, Jivan managed to get hold of a seven-meter pipe and connect it to the rainwater pipe, so that the rainwater circumvented the house and flowed into the river. The dirt from the mudslides has clogged that pipe. "The only thing I ask of the authorities is that they come and unclog the pipe, so that water flows through the underground connection into the river," said Jivan.
| Jivan | Hrachyik Mkhitaryan |
Another Khndzorut resident, 77-year old Hrachyik Mkhitaryan, was worried that one of these days the landslide would come and wipe away everything with it. "If you'd climb up and see the cracks in the houses, you'd say 'Leave. You're making a mistake living here,'" the old man complained.
Two years ago, they neighborhood lived through a similar calamity. Hrachik Mkhitaryan told us how the muddy water had reached his garage, flooded his vegetable garden and ruined his planted potatoes. "It's even scarier now. During Soviet times, there used to be a forest here that covered a lot of territory. It's open land now, and the water comes in from all sides, filling our houses," said the long-time resident, as recalled landslides past and present.
The silt passed through Khndzorut Street and reached the Yerevan Highway. Though Vanadzor City Hall managed to clean up the silt and sand on the highway, transport on the Vanadzor-Dilijan road was disrupted for several days. "The problem is that the whole region could collapse if the water were to constantly flow into the soil. If this happens it is very likely that the whole hill will slide into the river and take the houses with it," said Lyova Karapetyan, Head of Communal Services and Improvement at Vanadzor City Hall.
Tigran Papanyan, head of the Construction and Engineering Department at City Hall, sees deforestation as the underlying cause of the problem. "It wasn't enough that they cut the trees down; now they're removing the stumps as well, without understanding that they're causing damage to their own homes that way."
The mudslides in Khndzorut damaged the Tsovasar water pipe, which supplies drinking water to 45,000 people in Vanadzor. Samvel Ghazaryan, vice president for Utilities at the water company, said that they had cut off the supply twice in May to repair the pipe. On the first occasion, they replaced a 35-meter segment of the pipe; the second time they were forced to relocate the pipe away from the landslide zone.
Geologist Artak Demirchyan also characterized what is happening every year in Khndzorut as landslides primarily caused by deforestation. "Our hillsides are at quite a steep angle, and the soil is kept in place by forests." Deforestation was followed by a rotting of the root system of the stumps. The roots slowly turned to soil and facilitated the landslides that occurred.
There are a number of ways to protect against landslides, such as reforestation, and building barriers or diversions. Norik Babayan, head of the Lori Marz Provincial Rescue Department considered the most suitable solution to be building diversions in the Khndzorut area and other parts of town which had similar problems.
A network of trenches would help the muddy water flow away, rather than accumulate in one area. But Vanadzor's municipal government views that work as beyond their means.
"This is a matter of state care; it requires major financing," said Artak Demirchyan, a staff member at the Department of Ecology and Agriculture of the Lori Marz.
"The soil must be studied; we must determine if there is a lot of water in the soil and whether or not there is the possibility of mudslides," explained Lyova Karapetyan, head of Vanadzor's Department of Communal Services and Improvement.
"Losses could be even greater in the future. Besides material damage, lives could be lost as well," said Artak Demirchyan, who is a geological expert at the Lori Governor's Office, recalling some of the natural disasters that occurred in Lori during Soviet times. The Azeri village of Upper Kilisa had been buried by a landslide at one point, he said, and only a few people had survived.
"If there is no forest, there is nothing to preserve humidity. Natural precipitation evaporates very quickly. The precipitation that does not evaporate should be absorbed by the black soil. Instead, it flows rapidly into the Debed River basin. Along with the surface water, which is also no longer absorbed by the non-existent forest, this leads to landslides," Artak Demirchyan explained.
Experts have proven that the number of landslides in Lori is increasing every year. Three years ago, the melting snow and flowing water led to landslides in a number of communities - bridges collapsed and rivers overflowed.
The Lori Government admitted that around thirty percent of their 98,000-hectare forest had been cut down over the past 18 years, an irreversible loss. Fifteen percent had been removed completely, and the rest now faces total destruction. Of the 5,000 hectares of forest in Vanadzor, around 1,500 had been cut down over the past few years. "It would take 40-50 years to reestablish this forest," thought Artak Demirchyan.
Ecologists explain that the so-called secondary forest - one which replaces a deforested area - does not have the same significance as the original, because "the valuable trees have no offshoots and die, while the other ones have offshoots and people then cut them down to use the land for cultivation." This raises the risk of landslides every year.
"Not even planting trees will help the situation," said biologist Zaruhi Vardanyan. Artak Demirchyan added that so far, reforestation campaigns had not been professionally planned and were therefore less effective. "It's not just that such climatic phenomena have increased, but human activity, often artificial in nature, has also damaged the ecological balance."
According to Demirchyan, 500-600 natural springs and brooks in Lori have dried up due to deforestation.
"After all, all parts of nature are intricately linked to each other - if you damage one, you ruin the whole system," he said, acknowledging that that we seem to be on the road to desertification.