Վիեննայում կայացել են Հայաստանի վարչապետի ու Ադրբեջանի նախագահի բանակցությունները
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնությամբ Վիեննայում կայացել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի բանակցությունները: Ստորեւ՝ վարչապետի աշխատակազմի տարածած մամուլի հաղորդագրությունը այդ հանդիպման մասին։
Հանդիպումը սկսվել է երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի մասնակցությամբ:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Իլհամ Ալիևը ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող քննարկումները շարունակել են առանձնազրույցի ընթացքում: Հանդիպման ավարտին մոտ համանախագահները և ԱԳ նախարարները կրկին միացել են երկու երկրների առաջնորդներին:
Կառուցողական մթնոլորտում անցած հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը վկայակոչել են Դուշանբեում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, կարևորել հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման ուղղությամբ քայլերի իրականացումն ու ուղիղ հաղորդակցության մեխանիզմների բարելավումը: Զրուցակիցներն ընդգծել են բանակցային գործընթացի համար բարենպաստ Հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու նպատակով նպաստավոր մթնոլորտ ձևավորելու և այդ ուղղությամբ շոշափելի քայլերի իրականացման կարևորությունը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել իրականացնել մի շարք մարդասիրական միջոցառումներ:
Կողմերը հանձնարարել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներին հանդիպել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, համաձայնելով շարունակել երկխոսությունը:

On the initiative of OSCE Minsk Group Co-Chairs, RA Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijan’s President Ilham Aliyev held talks in Vienna.
The meeting started with the participation of Foreign Ministers of the two countries Zohrab Mnatsakanyan and Elmar Mammadyarov, as well as OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov (Russia), Andrew Schofer (USA), Stephane Visconti (France) and Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk.
Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev continued the discussion on the Nagorno-Karabakh issue during a private talk. At the end of the meeting, the Co-Chairs and the Foreign Ministers again joined the leaders of the two countries.
The meeting went off in an atmosphere of constructive dialogue. Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev referred to the agreements reached in Dushanbe, highlighting the steps aimed at strengthening the regime of ceasefire and improving the mechanisms of direct communication.
The parties stressed the need to build a favorable atmosphere for achieving a peaceful settlement and taking tangible steps in that direction. An arrangement was reached to implement a series of humanitarian activities.
The two country leaders agreed to continue the dialogue and instructed their respective foreign ministers to meet with the OSCE Minsk Group Co-Chairs to that end.