Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ հայտարարությունը
Այսօր Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Իգոր Պոպով (Ռուսաստանի Դաշնություն), Ստեֆան Վիսկոնտի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆեր (ԱՄՆ)) հովանու ներքո առաջին անգամ հանդիպեցին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանը և Էլմար Մամեդյարովը: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը նույնպես մասնակցել է հանդիպմանը:
Հանդիպումը տեղի ունեցավ դրական և կառուցողական միջավայրում և հնարավորություն ընձեռեց երկու ղեկավարներին հստակեցնել իրենց համապատասխան դիրքորոշումները: Նրանք մտքեր փոխանակեցին կարգավորման գործընթացի մի շարք առանցքային հարցերի և բովանդակային գաղափարների շուրջ:
Երկու ղեկավարներն ընդգծեցին խաղաղությանը նպաստող միջավայրն ամրապնդման և բանակցային գործընթացում հետագա հստակ ու շոշափելի քայլեր ձեռնարկման կարևորությունը՝ հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծում գտնելու նպատակով:
Հղում կատարելով Դուշանբեում տեղի ունեցած իրենց զրույցին՝ ղեկավարները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունն ամրապնդելու հրադադարը և բարելավելու ուղիղ հաղորդակցության մեխանիզմը։ Նրանք նաև համաձայնեցին զարգացնել մի շարք միջոցներ մարդասիրական ոլորտում։
Հայաստանի վարչապետն ու Ադրբեջանի նախագահը հանձնարարեցին ԱԳ նախարարներին մոտ ապագայում նորից հանդիպել համանախագահների հետ։ Նրանք նաև պայմանավորվեցին շարունակել իրենց ուղիղ երկխոսությունը։

VIENNA, 29 March 2019 - The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan met today in Vienna for the first time under the auspices of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America).  The meeting was also attended by Foreign Ministers Zohrab Mnatsakanyan and Elmar Mammadyarov.  Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, also participated in the meeting.
The meeting took place in a positive and constructive atmosphere and provided an opportunity for the two leaders to clarify their respective positions.  They exchanged views about several key issues of the settlement process and ideas of substance.
The two leaders underlined the importance of building up an environment conducive to peace and taking further concrete and tangible steps in the negotiation process to find a peaceful solution to the conflict.
Recalling their conversation in Dushanbe, the leaders recommitted to strengthening the ceasefire and improving the mechanism for direct communication.  They also agreed to develop a number of measures in the humanitarian field.
The Prime Minister and President instructed their Ministers to meet with the Co‑Chairs again in the near future.  They also agreed to continue their direct dialogue.