Անդրանիկ Գրիգորյանն ընտրվեց «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ
Երեւանի պետական Կամերային թատրոնի շենքում այսօր տեղի ունեցավ Ժառանգություն» կուսակցության հերթական՝ 12-րդ համագումարը:
Ըստ կուսակցության մամուլի ծառայության հաղորդագրության՝ համագումարին մասնակցում էին 112 պատվիրակներ, որոնց քվեարկությամբ էլ հաստատվեցին համագումարի օրակարգը, քարտուղարությունը եւ հաշվիչ հանձնաժողովը:
Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահ Ժոզեֆ Դոլի կողմից համագումարի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի ու բարեմաղթանքի տեսաուղերձի դիտումից հետո ցուցադրվեց կուսակցության գործունեության մասին պատմող տեսահոլովակ, որը «Ժառանգության» վերջին շրջանի գործունեության յուրօրինակ հաշվետվությունն էր:
Համագումարի ուղենիշային խոսքը կուսակցության հիմնադիր, խորհրդի նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ելույթն էր, որտեղ ընդգծվեցին հայաստանյան նոր իրողություններով պայմանավորված փոփոխությունները, դրանց ընձեռած քաղաքական, քաղաքացիական, ներկուսակցական եւ կազմակերպչական գործունեության հնարավորությունները, ինչպես նաեւ այն վտանգներն ու մարտահրավերները, որոնք դեռեւս ծառացած են մեր երիտասարդ պետականության առջեւ:
Միջհամագումարային ժամանակահատվածում վարչության կատարած աշխատանքի մասին հաշվետվությամբ հանդես եկավ փոխնախագահ Սուսաննա Մուրադյանը: Այնուհետեւ համագումարը լսեց եւ հաստատեց կանոնադրական ու վերստուգիչ հանձնաժողովների նախագահների զեկույցները, որոնք ընդունվեցին ի գիտություն:
Արծարծվեցին «Ժառանգության» կատարածի ու կատարելիքի, դեռեւս 2012-ին Նոր Հայաստանի բանաձեւի կենսակոչման անհրաժեշտության, ներհայաստանյան արդի պայմաններում աշխատանքի նոր սկզբունքների ու մարտավարությունների որդեգրման հետ կապված կարեւոր խնդիրներ:
Հովսեփ Խուրշուդյանը եւ Անդրանիկ Գրիգորյանը համագումարի դատին ներկայացրին ծրագրային ու կանոնադրական փոփոխությունների նախագծերը, որոնք, ըստ զեկուցողների, պայմանավորված են ներքաղաքական ու արտաքին քաղաքական օրակարգերում տեղի ունեցած հասարակական-քաղաքական եւ իրավական փոփոխություններով (ԵԺԿ անդամակցություն, անցում խորհրդարանական կառավարման ձեւին եւ այլն): Կուսակցության համագումարը հավանություն տվեց ներկայացրած ծրագրային ու կանոնադրական փոփոխությունների փաթեթին:
Համագումարի շրջանակում տեղի ունեցան նոր վարչության առաջադրված թեկնածուների, ինչպես նաեւ կանոնադրական, վերստուգիչ հանձնաժողովների անդամների ընտրությունները:
Միաձայն ընդունվեց «Ժառանգություն» կուսակցության 12-րդ համագումարի Բանաձեւը, որի արձանագրմամբ՝ ՀՀ-ում տեղի է ունեցել ձեւով, բովանդակությամբ եւ ընթացակարգով ժողովրդավարական հեղափոխություն, սակայն դեռեւս չի հաջողել իրական ժողովրդավարության տանող իրավաքաղաքական անհրաժեշտ փաթեթի ամրագրումը: Շեշտվեցին անցյալից եկող գերկուսկացականացված իշխանության նյութականացման հնարավոր վտանգները, ինչպես նաեւ որոշվեց նպատակաթիրախ շարունակել աշխատանքը հանուն իրապես ազատ, անկախ ու արդար Հայաստանի քաղաքակրթապես կայացման:
Նոր վարչության կազմում ընտրվեցին տնտեսագետներ Գագիկ Մարգարյանը, Ռշտուն Մարտիրոսյանը, Տաթեւիկ Գամաղելյանը, Ստեփան Վարդանյանը եւ Նուբար Հակոբյանը, մանկավարժներ Անդրանիկ Գրիգորյանը, Մարիաննա Ոսկանյանը, Հայկ Գասպարյանը, Մերի Մաթեւոսյանը եւ Արեգ Մկրտչյանը, բանասեր-լեզվաբան Նարինե Դիլբարյանը, ճարտարապետ Աշոտ Սաժումյանը, մանկաբույժ Հասմիկ Ավետիսյանը, լրագրող Վանիկ Ալեքսանյանը եւ ճարտարագետ Արմենակ Ստեփանյանը:
Ամփոփիչ ելույթներ ունեցան պրոֆեսոր Ռաֆիկ Հակոբյանը, բանասեր Նարինե Դիլբարյանը եւ կուսակցության երիտասարդական թեւի ներկայացուցիչ Արմենակ Ստեփանյանը: Բանախոսներն անդրադարձան հիմնական անելիքներին եւ «Ժառանգության» յուրահատուկ տեսակի պահպանման, զարգացման ու կատարելագործման բոլոր հնարավոր համակարգերին:
Ավելի ուշ տեղի ունեցավ նորընտիր վարչության անդրանիկ նիստը, որտեղ «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ ընտրվեց Անդրանիկ Գրիգորյանը, փոխնախագահ՝ Նարինե Դիլբարյանը, քարտուղար՝ Վանիկ Ալեքսանյանը:

Состоялся 12-й съезд партии «Наследие»
Сегодня в Ереванском государственном камерном театре состоялся 12-й съезд партии «Наследие». Присутствовало 112 делегата, которые проголосовали за повестку дня, Секретариат и Счетный комитет.
После просмотра приветственной речи президента Европейской народной партии Джозефа Даула было представлено короткое видео о деятельности партии, которое явилось своеобразным отчетом партии «Наследие» за недавний период.
Основной речью конгресса стала речь Раффи Ованнисяна, основателя и председателя Совета партии, в которой рассказывалось об изменениях, внесенных новой реальностью в Армении, о возможностях политической, гражданской, межпартийной и организационной деятельности, а также об опасностях и проблемах, стоящих перед нашей молодой государственностью.
Вице-президент Сусанна Мурадян представила краткий отчет, отражающий работу Правления в промежуточный период. Затем Съезд заслушал и утвердил отчеты председателей уставных и ревизионных комиссий, которые были приняты к сведению.
Были обсуждены вопросы уже реализованных и будущих проектов партии «Наследие», необходимость призвания к жизни резолюцию о Новой Армении, принятой еще в 2012 году, а также вопросы, связанные с принятием новых принципов и тактики в современных условиях Армении.
Овсеп Хуршудян и Андраник Григорян представили проект и уставные поправки к Съезду, которые, по словам докладчиков, обусловлены социально-политическими и правовыми изменениями, происходящими во внутриполитических и внешнеполитических повестках дня (членство в ЕНП, переход к парламентской форме правления и т. д.). Съезд партии утвердил пакет предлагаемых программ и уставных изменений.
В рамках Съезда прошли выборы новых кандидатов в Правление партии, а также членов уставной и ревизионной комиссий.
Резолюция 12 съезда партии «Наследие» была единогласно принята, согласно которой в Республике Армения произошла демократическая революция по форме, содержанию и процедуре, но закрепление юридически-политического пакета, ведущего к настоящей демократии, еще не достигнуто. Была подчеркнута потенциальная опасность материализации сверхпартийной власти, исходящей из прошлого, и было решено продолжить работу во имя по-настоящему свободной, независимой и справедливой, цивилизованно состоявшейся Армении.
В состав нового Правления партии вошли: экономисты Гагик Маргарян, Рштун Мартиросян, Татевик Гамагелян, Степан Варданян и Нубар Акопян, педагоги Андраник Григорян, Марианна Восканян, Айк Гаспарян, Мэри Матевосян и Арег Мкртчян, филолог-литературовед Нарине Дилбарян, архитектор Ашот Сажумян, педиатр Асмик Аветисян, журналист Ваник Алексанян и инженер Арменак Степанян.
С заключительными речами выступили профессор Рафик Акопян, филолог Нарине Дилбарян и представитель молодежного крыла партии Арменак Степанян. Спикеры затронули основные задачи и все возможные системы сохранения, развития и совершенствования «Наследия».
Немногим позже было проведено первое заседание нового правления партии, в ходе которого председателем правления был избран Андраник Григорян, заместителем председателя — Нарине Дилбарян, секретарём правления — Ваник Алексанян.