ԵՄ խոսնակի հայտարարությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների առաջին հանդիպման վերաբերյալ
Ստորև ներկայացնում ենք ԵՄ խոսնակի հայտարարությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների առաջին հանդիպման վերաբերյալ.
«2019 թվականի մարտի 29-ին Վիեննայում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության Նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջին հանդիպումը՝ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
Առաջնորդների կողմից հրադադարի ամրապնդման և խաղաղությանը նպաստող միջավայրի խթանման, ինչպես նաև նրանց կողմից հայտարարված՝ նպատակների միտված բանակցությունների ուղղությամբ հետագա քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամությունը հուսադրող է:
Եվրամիությունն ակնկալում է մարդասիրական ոլորտի միջոցառումների մշակման վերաբերյալ Վիեննայում ձեռք բերված համաձայնությունների, ինչպես նաև բնակչությանը խաղաղ կարգավորման նախապատրաստման համար միջոցների ձեռնարկման վերաբերյալ Փարիզում 2019 թվականի հունվարի 16-ին արտաքին գործերի նախարարների կողմից ձեռքբերված համաձայնությունների իրականացմանը և պատրաստ է աջակցել ջանքերին այդ ուղղությամբ:
Եվրոպական միությունը վերահաստատում է իր լիարժեք աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին և առաջարկություններին, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչի, ինչպես նաև հակամարտության բաժանարար գծի ողջ երկայնքով քաղաքացիական հասարակության վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման միջոցով»:

Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy/European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Welcomes Pashinyan/Aliyev Meeting
Maja Kocijancic, Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy/European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, made a statement on the first meeting of the leaders of Armenia and Azerbaijan under the auspices of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group.
On 29 March, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, held in Vienna their first meeting under the auspices of the Co-Chairs of the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group.
The recommitment by the leaders to strengthening the ceasefire and to promoting an environment conducive to peace, as well as their stated readiness to take further steps toward result-oriented negotiations, is encouraging.
The European Union looks forward to the implementation of the Vienna agreement to develop measures in the humanitarian field, as well as of the agreement on measures to prepare the populations for peace, reached by the Foreign Ministers in Paris on 16 January 2019 and stands ready to support these efforts.
The European Union reiterates its full support to the mediation efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, including through the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, as well as through civil society confidence-building measures across the conflict divide.