Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքի վերաբերյալ գործը մակագրվել է դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանին
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործը Վերաքննիչ դատարանում մակագրվել է դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանին: Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան՝ հայտնեցին Վերաքննիչ դատարանից:
Նշենք, որ առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը, քննելով Քոչարյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը, փետրվարի 15-ին նրան կալանավորելու որոշում էր կայացրել, բայց գտել, որ նրան վերագրվող կաշառքի դրվագում հիմնավոր կասկած առկա չէ: Բացի այդ՝ դատարանը նաև գտել էր, որ առկա չէ Քոչարյանի թաքնվելու վտանգ:
Դատարանի այս որոշումը բողոքարկել են թե՛ Քոչարյանի պաշտպանները, թե՛ դատախազությունը:
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ: Նրա, ինչպես նաև «Մարտի 1-ի գործով» մեղադրյալներ Արմեն Գևորգյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Սեյրան Օհանյանի վերաբերյալ գործով նախաքննությունն ավարտվել է և պաշտպաններին ժամանակ է տրամադրվել՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար:

Дело об аресте экс-президента РА Роберта Кочаряна передано судье Рузанне Барсегян
Дело об избрании меры пресечения второму президенту РА Роберту Кочаряну передано судье Апелляционного суда Рузанне Барсегян. Об этом Hetq.am сообщили в Апелляционном суде.
Отметим, что судья первой инстанции Армен Бекташян, рассмотрев ходатайство Специальной следственной службы о продлении срока ареста Кочаряна, 15 февраля удовлетворил его, но посчитал, что в отношении эпизода с приписываемым экс-президенту получением взятки нет обоснованных подозрений.
Это решение обжаловали и адвокаты Кочаряна, и прокуратура.
Напомним, что Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя и получении взятки в особо крупном размере. Предварительное следствие по делу о событиях 1 марта 2009 г., в рамках которого обвинения предъявлены Р.Кочаряну, Армену Геворгяну, Юрию Хачатурову и Сейрану Оганяну, завершено. Адвокатам предоставлено время для ознакомления с материалами дела.