Վարչապետն ԱԱԾ-ին հորդորեց զբաղվել մոլորեցնող հայտարարություն անողներով
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ Հայաստանում խոսքի և տեղեկատվության ազատությունը երաշխավորում է, սակայն դիմեց Ազգային անվտանգության ծառայության պետ Արթուր Վանեցյանին՝ ասելով․«Եթե որոշ հանցավոր շրջանակներ միլիոններ են ծախսելու սոցիալական ցանցերում, լրատվամիջոցներում հասարակական կարծիքի մանիպուլյացիաներ անելու համար, դա արդեն ազգային անվտանգության խնդիր է։ Ես հույս ունեմ, որ ձեր ծառայությունը կկարողանա այս հարցում ապահովել կոնկրետ արդյունքներ»։
Ն. Փաշինյանն ասաց՝ սոցիալական ցանցերում կան հեղափոխության դրոշակներով հանդես եկող «ֆեյքեր», որոնք բռնությունների կոչեր են անում։ Վարչապետը պնդեց, որ նման մանիպուլյացիաները պետք է շատ կոշտ հակահարված ստանան․ «Ես կարծում եմ՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը նման հնարավորություն տալիս է, իհարկե, կասկածի տակ չդնելով Հայաստանի Հանրապետությունում, խոսքի և արտահայտվելու ազատության իրավունքը։ Սա անառարկելի արժեք է մեզ համար»։
Նման մանիպուլյատիվ հայտարարությունների շարքից առանձնացրեց վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում քննարկվող այն հայտարարությունը, որ կառավարության պատճառով է սեղմված բնական գազի սակագինը բարձրացել։ Նա պնդեց՝ կառավարությունը դրա վերաբերյալ ազդեցություն ունեցող որևէ որոշում չի կայացրել։

Н.Пашинян поручил СНБ заняться авторами дезинформирующих заявлений
На сегодняшнем заседании праввительства премьер-министр Никол Пашинян напомнил о том, что в Армении гарантирована свобода слова и информации. Вместе с тем, обратившись к директору Службы национальной службы Артуру Ванецяну, премьер отметил: “Если некоторые преступные круги тратят миллионы на манипуляцию общественным мнением в социальных сетях и СМИ, то это уже вопрос национальной безопасности. Я надеюсь, что ваша служба сможет обеспечить в этом вопросе конкретные результаты”.
По словам Никола Пашиняна, в соцсетях есть выступающие под флагом революции “фейки”, которые призывают к насилию. Подобные манипуляции должны получать жесткий контрудар, заявил Пашинян. “Я думаю, что законодательство Республики Армения дает такую возможность, разумеется, не ставя под сомнение право на свободу слова и выражение. Для нас это неоспоримая ценность”.
В числе таких манипулятивных заявлений премьер выделил обсуждавшееся в последние дни в соцсетях заявление о том, что по вине правительства повысилась цена на природный сжиженный газ. Пашинян подчеркнул, что правительство не принимало какого-либо решения по данному вопросу.