Բողոքի ակցիա «Սպայկա» ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանին կալանավորելու միջնորդությանը զուգահեռ
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի, քննում է «Սպայկա» ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման ընտրելու վերաբերյալ վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը: Միջնորդությանը զուգահեռ դատարանի դիմաց բողոքի ակցիա է: Ընկերության մոտ 500 աշխատակից այս պահին դատարանի դիմաց բողոքի ակցիա է իրականացնում և պահանջու անհապաղ ազատ արձակել Ղազարյանին:
Հիշեցնենք, որ ՊԵԿ-ը այսօր հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ ՊԵԿ քննչական վարչության աշխատակիցների կողմից կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպք:
Մասնավորապես, ըստ տարածված հաղորդագրությամ, «Սպայկա» ՍՊ ընկերության ղեկավարությունը ԵԱՏՄ անդամ պետություններ չհանդիսացող եվրոպական տարբեր պետություններից, այդ թվում՝ Լեհաստանից, Բելգիայից, 2014-2015թթ. ընթացքում «Սպայկա» ՍՊ ընկերության միջոցով ձեռք է բերել դեպի Հայաստանի Հանրապետություն փոխադրման և ներմուծման ենթակա պանիր, տանձ, խնձոր, չինական կաղամբ, լոլիկ և այլ ապրանքներ, որոնք 01.01.2015-11.01.2016թթ. ժամանակահատվածում Վրաստանի տարածքով իրականում ներմուծել է Հայաստանի Հանրապետություն: Իրականացված ներմուծումների ժամանակ նշված ապրանքների խմբաքանակները Վրաստանի մաքսային սահմանից դեպի Հայաստանի Հանրապետություն արտահանելիս Վրաստանի մաքսային մարմիններին ներկայացվել են հիշյալ ապրանքատեսակների իրական անվանումները, քաշը, արժեքը, ծագման երկիրը, մատակարար և գնորդ կազմակերպությունների և այլ իրական տվյալների վերաբերյալ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթերը՝ այդ թվում ինվոյսները, սակայն նշված ապրանքատեսակները Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծելիս՝ Հայաստանի մաքսային մարմիններին ներկայացվել են կեղծ փաստաթղթեր այն մասին, թե իբր ներմուծված ապրանքներն իրենցից ներկայացրել են բացառապես մաքսատուրքի և ավելացված արժեքի հարկի հաշվարկումից և վճարումից ազատված ապրանքատեսականի, իսկ որպես ներմուծող կազմակերպություն հանդես է եկել «Սպայկա» ՍՊ ընկերության տնօրինության կողմից կառավարվող «Գրինպրոդուկտ» ՍՊԸ-ն:
Արդյունքում, արտերկրի տարբեր կազմակերպություններից իրականում ներմուծված ապրանքները Հայաստանում մաքսազերծել է այլ ապրանքատեսակու անվան տակ, որոնց մաքսազերծումը ազատված է մաքսատուրքի և ավելացված արժեքի հարկի հաշվարկումից և վճարումից:
Քրեական գործի շրջանակում ապրիլի 4-ին Դավիթ Վենգերի Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, լ ՊԵԿ քննչական վարչության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել նրան կալանավորելու վերաբերյալ:
Լուսանկարի կենտրոնում՝ «Սպայկա» ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանը՝ մարտի 26-ին «Սպայկա»-ի կառուցած կաթնամթերքի գործարանի բացման արարողության ժամանակ

Акция протеста против возможного аресте директора “Спайки” Давида Казаряна
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Карена Фархояна рассматривает ходатайство следственноого органа об аресте директора компании “Спайка” Давида Казаряна.
Напротив суда, где рассматривается ходатайство, проходит акция протеста. В эти минуты около 500 работников компании требуют немедленно освободить Казаряна.
Напомним, что сегодня Комитет госдоходов распространил заявление о том, что в результате оперативно-розыскных и следственных мероприятий, проведенных сотрудниками следственного управления КГД, был выявлен случай уклонения от уплаты налогов в особо крупном размере.
В сообщении КГД, в частности, говорится, что в 2014-2015 гг. руководство компании “Спайка” получило от не являющихся государствами-членами ЕАЭС европейских государств, в частности Польши и Бельгии, подлежащие перевозке и импорту в Республику Армения сыры, груши, яблоки, китайскую капусту, помидоры и другие товары, которые на самом деле в период с 01.01.2015 по 11.01.2016 гг. импортировало через территорию Грузии в Республику Армения. В процессе импорта указанных товаров из Грузии в Армению таможенным органам Грузии были представлены документы, содержавшие риеальные данные о наименованиях товаров, их весе, стоимости, стране происхождения, организациях-поставщиках, покупателях и т.д. Однако при импорте этих товаров в Армению таможенным органам страны были предъявлены поддельные документы по импортируемым товарам, а в качестве импортирующей организации было указано ООО “Гринпродукт”, управляемое дирекцией ООО “Спайка”.
В итоге импортируемые в Армению товары были растаможены под видом других товаров, которые освобождены от уплаты таможенной пошлины и НДС.
4 апреля в рамках уголовного дела Давиду Казаряну было предъявлено обвинение по ч.1 ст.205 УК РА, представлено ходатайство о его аресте.
На снимке: директор компании “Спайка” Давид Казарян (в центре) на состоявшейся 25 марта церемонии открытия построенного компанией завода по производству молочных продуктов.