ԱԺ-ում այս տարվա առաջին տարաձայնությունը՝ ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ- ի միջև
Ազգային ժողովի 2012թ. առաջին նստաշրջանն իր աշխատանքները սկսեց լարված մթնոլորտում: Քվեարկության էր դրվել կառավարության ներկայացրած «Կանխիկ գործառնությունների սահմանափակման մասին» օրենսդրական նախագծերի փաթեթը:
Մինչ օրինագծի քվեարկությունը ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը ողջունեց օրենքի ուղղվածությունը, սակայն մտահոգություն հայտնեց այն առթիվ, որ ինչպես կառավարության ներկայացրած շատ օրինագծեր, սա նույնպես հաջողություն չի ունենա:
«Ունենք շատ առաջարկություններ, որոնց ընդունում-չընդունումից էլ կախված է մեր վերջնական քվեարկությունը: Այս փուլում քվեարկում ենք ձեռնպահ»,- հայտարարեց Վահան Հովհաննիսյանը:
Սակայն օրենքի նախագիծը դրվեց քվեարկության ու քվորում չլինելու պատճառով՝ չընդունվեց: ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը, ինչպես հաճախ է անում, նախագիծը քվեարկության դրեց երկրորդ անգամ՝ պատճառաբանելով, թե կոճակները լավ չեն աշխատում:
«Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանին զայրացրեց Սամվել Նիկոյանի այդ որոշումը: Նա ընդգծեց, որ կողմ ձայների թիվը չբավարարելու դեպքում օրինագիծը կրկին քվեարկության դնելը ուղղակի ճնշում է պատգամավորների վրա:
Վերաքվեարկությունը նույնպես չարդարացրեց Սամվել Նիկոյանի հույսերը, քանի որ նախագծին կողմ էր քվեարկել 54, ձեռնպահ' 7 պատգամավոր, մինչդեռ անհրաժեշտ էր 66 կողմ ձայն: ԲՀԿ-ն չէր մասնակցել քվեարկությանը, իսկ ՀՅԴ-ն քվեարկել էր ձեռնպահ: Այս փաստը լուրջ խառնաշփոթ առաջացրեց ԱԺ նախագահի և փոխխոսնակի մոտ:
Օրինագծի տապալումից հետո ելույթներ ունեցան Էդուարդ Շարմազանովն ու Սամվել Նիկոյանը: ԱԺ նախագահը հայտարարեց, որ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ, որը ժողովրդի անունից խոսում էր արդարությունից, պետք է գործով ապացուցեր խոսքի ու գործի նույնությունը: Ս. Նիկոյանն ակնարկում էր ԲՀԿ-ին:
«ԲՀԿ-ն չքվեարկեց: ԲՀԿ-ն դեմ չէ օրենքի նախագծին, ուղղակի վաղաժամկետ է համարում հասարակության համար, քանի որ կան խնդիրներ՝ սպասարկման հետ կապված, ու պետք չէ, որ այդ ծառայությունների համար բանկերին բնակչությունը գումարներ փոխանցի: Այլապես մենք կողմ ենք, որ կոռուպցիան վերանա մեր երկրում»,- արձագանքեց ԱԺ փոխնախագահ, ԲՀԿ անդամ Սամվել Բալասանյանը:
Հեղինե Բիշարյանն էլ, հետ չմնալով իր հանրապետական գործընկերներից, հայտարարեց, թե վաղը օրինագիծը ևս մեկ անգամ դրվելու է քվեարկության:
Նշենք, որ նախագծերի փաթեթով նախատեսված են խանութներում և սպասարկման այլ վայրերում վճարային գործիքներ (վճարային քարտ) ընդունող սարքերի տեղադրումը պարտավորեցնող դրույթներ:
Եթե օրենքն ընդունվի, ապա Հայաստանի տարածքում 2012 թ. հուլիսի 1-ից անկանխիկ ձևով պետք է իրականացվեն քաղաքացիների միջև ապրանքների (գույքի) օտարման, ապրանքների (գույքի) օգտագործման, աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման 3 միլիոն դրամը գերազանցող գործարքների վճարումները և վճարների ստացումը:
Կազմակերպություններն իրավունք չեն ունենա անկանխիկ ձևով վճարում նախատեսող ապրանքների (գույքի) օտարման, ապրանքների (գույքի) օգտագործման, աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման գործարքներում (պայմանագրերում) կամ այդպիսի գործարքների (պայմանագրերի) առաջարկներում առաջարկել և (կամ) ստանալ ավելի բարձր գին, քան առաջարկում և (կամ) ստանում են կանխիկ ձևով վճարում նախատեսող ապրանքների (գույքի) օտարման, ապրանքների (գույքի) օգտագործման, աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուցման գործարքներում (պայմանագրերում) կամ այդպիսի գործարքների (պայմանագրերի) առաջարկներում:
Եթե նախագիծն օրենքի ուժ ստանա, ապա անկանխիկ ձևով վճարումներն ընդունվելու են Երևան քաղաքում՝ սկսած 2012 թ. հուլիսի 1-ից, մարզերի վարչական կենտրոններում՝ 2013թ. հունվարի 1-ից, իսկ քաղաքային համայնքներում՝ 2014թ. հունվարի 1-ից:
Կանխիկ ձևով վճարումների սահմանափակումներ են նախատեսվում բժշկական հաստատություններում 300.000 դրամը գերազանցող բոլոր տեսակի վճարների, կրթական հաստատություններում ուսման վճարների (անկախ չափից), ինչպես նաև 100.000 դրամը գերազանցող այլ վճարների դեպքում:

Между РПА и ППА возникло первое в этом году разногласие
В новом году работа сессии Национального Собрания началась в напряженной атмосфере. На голосование был вынесен пакет законодательных проектов “Об ограничении наличных операций”.
До начала голосования руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян приветствовал направленность закона, однако выразил озабоченность тем, что этот законопроект, как и многие другие аналогичные документы правительства, не будет иметь успеха.
“У нас много предложений, и наше окончательное голосование будет зависеть от того, будут они приняты или нет. На данном этапе мы воздержимся от голосования”,- заявил В.Ованнисян.
Законопроект был поставлен на голосование, однако из-за отсутствия кворума не был принят. Спикер парламента Самвел Никоян, сославшись на неисправность кнопок для голосования, объявил повторное голосование. Это решение спикера вызвало возмущение у секретаря оппозиционной фракции “Наследие” Ларисы Алавердян. Она заявила, что проведение повторного голосования при недостаточном количестве голосов “за” означает оказание давления на депутатов.
Однако переголосование тоже не оправдало надежд Самвела Никояна – законопроект не набрал необходимых 66 голосов. Фракция “Процветающая Армения” в голосовании не участвовала, а фракция Дашнакцутюн воздержалась. Это обстоятельство привело в замешательство спикера и вице-спикера.
После провала законопроекта выступили Эдуард Шармазанов и Самвел Никоян. Глава НС заявил, что каждая политическая сила, которая говорит о справедливости от имени народа, должна подкреплять свои словам делами. Намек явно был адресован “Процветающую Армении“.
Выступил и второй вице-спикер, член “Процветающей Армении“ Самвел Баласанян. Он заявил: “ППА не против законопроекта, просто мы считаем этот закон преждевременным для общества, поскольку существуют проблемы с обслуживанием, и не следует, чтобы за эти услуги население перечисляло банкам деньги. А вообще мы не против искоренения в стране коррупции “.
Отметим, что пакет проектов содержит положения, предусматривающие обязательную установку в магазинах и других местах обслуживания аппаратов, принимающих платежные инструменты (платежные карты).
Если закон будет принят, то с 1 июля 2012 г. на территории Армении общая сумма безналичных платежей, перечисленных и полученных за осуществляемые между гражданами операции по отчуждению товаров (имущества), использование товаров (имущества), выполнение работ и оказание услуг, должна составить более 3 млн драмов.
В случае принятия проекта закона, выплаты в безналичной форме будут приниматься в Ереване с 1 июля 2012 г., в административных центрах областей – с 1 января 2013 г., а в городских общинах – с 1 января 2014 г.
Ограничения наличных платежей предусмотрены для всех выплат в медицинских учреждениях, превышающих 300 тысяч драмов, платежей за учебу в образовательных учреждениях (независимо от их размера), а также платежей, превышающих 100 тысяч драмов.