Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Իրանի Մեջլիսի նախագահին
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 8-ի առավոտյան Միջխորհրդարանական միության 140-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիին:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ-ն, Ալի Լարիջանին, ողջունելով Արարատ Միրզոյանին, նշել է, որ կապերը մեր երկու պետությունների միջեւ եղբայրական են, ինչի նշանն էր նաեւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցն Իրան:
Արարատ Միրզոյանին շնորհավորելով Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ՝ Իրանի Մեջլիսի նախագահն անդրադարձել է խորհրդարանական համագործակցության եւ երկու երկրների միջեւ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման հարցերին:
ՀՀ խորհրդարանի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ բարեկամական հարաբերությունները հիմնված են բազմադարյա պատմամշակութային կապերի վրա եւ վստահություն հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ փոխգործակցությունը զարգացում կապրի նաեւ խորհրդարանական մակարդակում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել բարձր տեխնոլոգիաների, էներգակիրների, ֆինանսական եւ այլ ոլորտներում համագործակցության խորացմանը:
Ալի Լարիջանին Ազգային ժողովի նախագահին հրավիրել է այցելել Իրան, Արարատ Միրզոյանը սիրով ընդունել է հրավերը:

Armenian Parliament Prez and Iranian Majlis Speaker Meet in Yerevan
This morning, in Yerevan, within the framework of the 140th Session of the Inter-Parliamentary Union, Armenian National Assembly Speaker Ararat Mirzoyan met with the Majlis Speaker of the Islamic Republic of Iran Ali Larijani.
Welcoming Ararat Mirzoyan, Ali Larijani noted that the ties between the two states are friendly, as evidenced by the recent visit to Iran by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
Congratulating Ararat Mirzoyan on being elected Speaker of the National Assembly, Iran’s Majlis Speaker touched upon issues of parliamentary cooperation and energizing economic relations between the two countries, this according to an Armenian government press release.
Mirzoyan noted that friendly relations between Armenia and Iran are based on centuries-old historical/cultural relations and expressed confidence that cooperation between Yerevan and Tehran will also develop at the parliamentary level.
In the course of the meeting the interlocutors talked upon the deepening of cooperation in the spheres of high technologies, energy carriers, finance and other spheres.
Ali Larijani invited Mirzoyan to pay an extended visit to Iran, and the Armenian National Assembly Speaker accepted.