ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին և Երևանի քաղաքապետը բացեցին նոր տեխնոլոգիական կենտրոն Երևանում
Ամերիկյան դեսպանատունը հայտնում է, որ այսօր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին և Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը պաշտոնապես բացեցին Երևանի Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանում ձևավորված նոր Տեխնոլաբը: Այս տեխնոլոգիական կենտրոնը ձևավորվել է ԱՄՆ դեսպանության և Երևանի Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանի երկարամյա և հաջող համագործակցության արդյունքում և ներառված է Երևանի ամերիկյան անկյան կազմում:
Տեխնոլաբը հագեցված է համակարգիչներով, եռաչափ տպիչներով, եռաչափ գրիչներով, ինչպես նաև կոդավորման ու ռոբոտիկայի համար անհրաժեշտ գործիքակազմով: Տեխնոլաբի նպատակն է նոր տեխնոլոգիաների և տեխնիկական հմտությունների զարգացման համար անհրաժեշտ գործիքների օգտագործման անվճար հնարավորությունների ապահովումը՝ հատկապես երիտասարդների համար:
Տոխնոլաբում կանցկացվեն կոդավորման և ծրագրավորման դասընթացներ և ուսուցումներ կապված կենտրոնում առկա նոր տեխնոլոգիաների հետ: Այցելուները կարող են նաև բերել և տեղում օգտագործել իրենց անձնական սարքավորումները: Այստեղ նաև ապահովվում է ինտերնետային կապ: Շինությունը հասանելի է հաշմանդամություն ունեցող անձնանց համար: Ինչպես բոլոր Ամերիկյան անկյուններում, այստեղ ևս բոլոր ծառայությունները և ծրագրերը կլինեն անվճար:
Բացման արարողության ժամանակ դեսպան Թրեյսին իր խոսքում նշեց. «Միացյալ Նահանգները և Հայաստանը համակարծիք են այն հարցում, որ մեր հետզհետե ավելի ու ավելի շատ փոխկապակցված գլոբալ հասարակությունում երիտասարդների հաջողության գրավականը կրթությունն է գիտության, տեխնոլոգիաների, ճարտարագիտության և մաթեմատիկայի մասով… Հուսով եմ, որ նոր Տեխնոլաբը կօգնի լրացնել տեխնոլոգիաների նկատմամբ առկա մեծ հետաքրքրությունը, որ այս պահին կա Հայաստանում»:
«Այս գերժամանակակից տեխնոլաբը, որն ԱՄՆ դեսպանության և Երևան քաղաքի միջև արդյուանվետ համագործակցության հերթական փայլուն նմուշն է, հնարավորություն կտա գրադարանի ընթերցողներին օգտվել նորագույն տեխնոլոգիաներից: Այստեղ կկազմակերպվեն նաև նորագույն սարքավորումներից օգտվելու դասընթացներ՝ բոլոր տարիքային խմբերի համար: Սա այն է, ինչ մենք ուզում ենք և գնում ենք այդ ուղղությամբ՝ նոր մակարդակի բարձրացնել մեր ավանդույթները բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում, և տալ նոր գործիքներ մարդկանց՝ կրթվելու եւ զարգանալու համար», - ասաց քաղաքապետ Հայկ Մարությանը՝ շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ դեսպանությանն արդյունավետ համագործակցության համար։
Երևանի Ամերիկյան անկյունը հիմնադրվել է 2005թ. ապրիլին: Երևանի ամերիկյան անկյունը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության հովանու ներքո գործող 5 ամերիկյան անկյուններից մեկն է: Մյուս ամերիկյան անկյունները գտնվում են Գյումրի, Վանաձոր, Կապան և Չարենցավան քաղաքներում: Ամերիկյան անկյունների դռները բաց են բոլոր այցելուների համար, ովքեր ցանկանում են ավելին իմանալ Միացյալ Նահանգների մասին, և այդ հարցում օգնելու համար Ամերիկյան անկյունները առաջարկում են տարբեր ծրագրեր, դասախոսություններ, ինչպես նաև գրքեր, ամսագրեր, ֆիլմեր: Ամերիկյան անկյունները տեղեկատվական հարթակ են, որտեղ այցելուները կարող են.
- ստանալ խորհրդատվություն ամերիկյան կրթության վերաբերյալ, եթե հետաքրքրված են ԱՄՆ-ում ուսանելու հեռանկարներով,
- մասնակցել տարբեր թեմաներով աշխատարանների, որոնք միտված են որոշակի գործնական հմտությունների ու անգլերենի իմացության բարելավմանը,
- մասնակցել դասերի ու խմբակների, որտեղ ներկայացվում են նոր տեխնոլոգիաները, 21-րդ դարի թվային հմտությունները, օգտվել ակադեմիական գրականությունից,
- դիտել ֆիլմեր, մասնակցել քննարկումների և դասախոսությունների ձեռներեցության, առաջնորդման, ընթացիկ զարգացումների, արտաքին քաղաքականության և շատ ու շատ այլ հարցերի շուրջ:
Տեխնոլաբի հասցեն է. ք. Երևան, Կիևյան 1/58: Տեխնոլաբի մասին հավելյալ տեղեկությունների համար կարող եք գրել էլ. փոստի [email protected] հասցեով:
Երևանի ամերիկյան անկյունը գտնվում է Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանում, հասցեն՝ ք. Երևան, Նալբանդյան փող. 4/1: Ամերիկյան անկյան մասին հավելյալ տեղեկությունների համար կարող եք գրել էլ. փոստի [email protected] հասցեով:

The Embassy of the United States of America reports:
U.S. Ambassador Lynne Tracy and Yerevan Mayor Hayk Marutyan officially opened TechnoLab – a new technological hub - in Yerevan today at the Isahakyan City Central Library.
TechnoLab is an extension of the Yerevan American Corner and is the result of the ongoing successful collaboration between the U.S. Embassy and the Yerevan City Central Library.
TechnoLab is equipped with computers, 3D doodlers and 3D printers, as well as coding and robotics kits. Its purpose is to offer free access to new technologies and to offer the tools needed for the development of technological skills, particularly among young people.
TechnoLab will offer courses in coding and programming and training on the new technologies available in the center. Visitors may bring in their own devices and use them. Wireless Internet access is also available, and the facility is accessible for people with disabilities. As in all the U.S. Embassy’s American Corners, all services and programs are free of charge.
In her remarks at the opening ceremony, Ambassador Tracy said, “The United States and Armenia share the view that STEM education is critical for our young people to succeed in our increasingly interconnected global society… It is my hope that this new TechnoLab will complement the current wave of enthusiasm for new technologies that is sweeping across Armenia.”
“This state-of-the-art technolab is yet another great example of successful partnership between the U.S. Embassy and Yerevan City that will make technology accessible for the patrons of this library. In addition, it will offer courses to people of all ages on use of technology. This is exactly what we want to as we are heading to elevate to a new level our traditions in advanced technologies and to offer new tools for education and development,” said Mayor Marutyan and thanked the Embassy for effective partnership.
The Yerevan American Corner was established in April 2005. It is now one of five U.S. Embassy-sponsored American Corners across Armenia – in Gyumri, Vanadzor, Kapan and Charentsavan. American Corners provide welcoming environments where visitors can connect and learn about the United States through programs and lectures, as well as through books, movies, and magazines. They are platforms for providing information and engagement through activities, including:
- Educational advising for those who want to study in the U.S.,
- Workshops on a range of topics from career skills to English language learning,
- Classes and clubs introducing new technologies, 21st century digital skills, and academic resources,
- Films, discussions, and lectures on entrepreneurship, leadership, current events, international affairs, and much more.
TechnoLab is located at 1/58, Kievyan Street, Yerevan. For more information about TechnoLab, contact [email protected].
The Yerevan American Corner is located in the Isahakyan City Central Library at 4/1, Nalbandyan Street, Yerevan. For more information about the Yerevan American Corner, contact [email protected]