Դավթաշեն համայնքին պատկանող գույքը շուկայականից ցածր գնով օտարվել է ՀՀԿ-ին ու համայնքի նախկին ղեկավարին
Դավթաշեն համայնքի ավագանու որոշմամբ 2008թ. հուլիսի 24-ին 6 մլն 12 հազար դրամով Հանրապետական կուսակցությանն է վաճառվել համայնքին պատկանող Դավթաշենի 2-րդ թաղամասի 1-ին շենքի 53 տարածքը, որը կազմում է 133.6 քմ: Ըստ Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավարի տրամադրած տեղեկատվության՝ վաճառքից օրեր առաջ՝ հուլիսի 16-ին շենքի կադաստրային արժեքը գնահատվել է մոտ 9 մլն 421 հազար դրամ: Ստացվում է, որ շենքը ՀՀԿ-ին է վաճառվել կադաստրային արժեքից մոտ 3.5 մլն դրամով պակաս:
Ուշագրավն այն է, որ գույքի սեփականության իրավունքի պետական գրանցման ժամանակ տարածքը կրկին գնահատվել է մոտ 9 մլն 421 հազար դրամ:
2018թ. ԱԺ արտահերթ ընտրություների ժամանակ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացրած Հանրապետական կուսակցության հայտարարագրում այդ տարածքը հայտարարագրված է որպես կուսակցությանը միանձնյա սեփականության իրավունքով պատկանող շենք: Հայտարարագրված է նաև նույն հասցեում հողամաս, որը բաժնային սեփականություն է՝ 0.057887 հա:
Այդ ժամանակ Դավթաշեն համայնքի ղեկավարը ՀՀԿ-ական Արթուր Գևորգյանն էր: Վերջինս 2008թ. մայիսի 18-ին ընտրվել էր Դավթաշեն համայնքի ղեկավար, իսկ 2009-2012թթ. եղել է Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավարը:
Սա Դավթաշեն համայնքին պատկանող միակ գույքը չէ, որ էժան գներով օտարվել է: Ըստ վարչական շրջանի ղեկավարի մեզ տրամադրած տեղեկատվության՝ 2016թ. փետրվարի 29-ին Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աճուրդում Դավթաշեն վարչական շրջանի Աղաբաբյան փողոցի հարևանությամբ այգու մեջ գտնվող 2900 քմ հողատարածքը շուկայական գնից անհամեմատ ցածր՝ 27 մլն 405 հազար դրամով վաճառվել է Դավթաշենի նախկին ղեկավար, այդ ժամանակ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արթուր Գևորգյանին: Աճուրդում նշված գույքի մեկնարկային գինը եղել է 26 մլն 100 հազար դրամ:
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած 2016թ. տարեկան հայտարարագրի համաձայն՝ նշված տարում Արթուր Գևորգյանը գնել է հողամաս 28 մլն դրամ արժեքով:
Բացի նշվածը, Երևանի քաղաքապետի 2012թ. հունիսի 8-ի որոշմամբ Դավթաշենի 1-ին և 2-րդ թաղամասերի միջև գտնվող այգու տարածքում (Փիրումյանների փողոցի հարևանությամբ) ինքնակամ կառուցված 67.04 քմ սրճարանը և 646,8 քմ սպասարկող գոտին օրինականացվել է և գույքի նկատմամբ գրանցվել է Երևան համայնքի սեփականությունը: Սակայն, 2013թ. ապրիլի 5-ին ուղիղ վաճառքով՝ մոտ 4 մլն 495 հազար դրամով, օտարվել է Վաչագան Մանուկյանին: Այդ գումարից մոտ 1 մլն 568 հազար դրամը սրճարանի կառույցի, իսկ 2 մլն 926 հազար դրամը՝ հողի արժեքն է:
Նշենք, որ Վաչագան Մանուկյանը 2013թ. Հանրապետական կուսակցության համամասնական ցուցակով ընտրվել էր Երևանի ավագանու անդամ: Նա «Յագոտրանս» ՍՊԸ-ի հիմնադիր տնօրենն էր: Ընկերությունն էր սպասարկում Երևանի ներքաղաքային թիվ 74 միկրոավտոբուսային երթուղին:
Դավթաշեն վարչական շրջանի գույքի մի մասն էլ օտարվել է «Երևանի օպտիկաֆիզիկական գիտահետազոտական ինստիտուտ» պետական ՓԲԸ-ին:
Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավարի փոխանցմամբ՝ Կառավարության 1997թ. որոշմամբ Դավթաշեն թաղապետարանի վարչական շենքը՝ 4417.6 քմ, հանձնվել է Դավթաշեն համայնքին որպես սեփականություն: Ներկայումս այդ տարածքի մի մասն է մնացել համայնքային: Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի կողմից օգտագործվում է 1482.4 քմ-ը, իսկ 331.3 քմ տարածք անհատույց օգտագործում է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմ կառավարչական հիմնարկը:
Ստացվում է՝ 4417.6 քմ-ից համայնքային և պետական կառույցների կողմից օգտագործվում է 1813.7 քմ-ը: Վարչական շենքի մնացած մասը 1998-2008թթ. օտարվել է քաղաքացիների, որոնց վերաբերյալ տեղեկություններ վարչական շրջանը չունի: Հայտնի է, որ օտարված տարածքից մի հատված օգտագործվում է Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի և Հայաստանի պրակտիկ հրաձգության ֆեդերացիայի կողմից: Նշենք, որ բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահը Արթուր Գևորգյանն է:
Ինչպես փոխանցում է վարչական շրջանի ղեկավար պարոն Մ. Թումասյանը՝ սա օտարված գույքի ամբողջական ցանկը չէ:
Երեկ էլ գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց, որ Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազությունում քրեական գործ է հարուցվել դեռևս 2008թ. Երևան քաղաքի Դավթաշեն համայնքում գտնվող համայնքապատկան տարածքը շուկայականից էականորեն ցածր գնով վաճառելու դեպքի առթիվ: Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՔԿ ԵՔՔՎ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնին:

Имущество столичного округа Давташен отчуждено по низкой цене РПА и бывшему руководителю общины
Решением совета старейшин ереванского округа Давташен от 24 июля 2008 г. принадлежавшее общине здание площадью 133.6 кв.метров было продано за 6 млн 12 тыс. драмов Республиканской партии Армении. По словам главы округа, 16 июля, то есть за несколько днрей до продажи, кадастровая стоимость здания была оценена примерно в 9 млн 421 тыс. драмов. Получается, что здание было продано РПА на 3,5 млн драмов ниже кадастровой стоимости.
Примечательно, что и при регистрации права собственности на недвижимость стоимость здания была оценена примерно в 9 млн 421 тыс. драмов.
Во время внеочередных парламентских выборов 2018 г. РПА представила в Центризбирком декларацию, в которой данное помещение было задекларировано как принадлежащее ей на правах единоличной собственности. По адресу этого здания был задекларировано и земельный участок площадью 0.057887 га, находящийся в долевой собственности. В тот период должность руководителя общины занимал член Республиканской партии Артур Геворкян. 18 мая 2008 г. Геворкян был избран главой округа Давташен.
Отметим, что это не единственное общинное имущество, которое было отчуждено по очень низкой цене. На аукционе, организованном мэрией столицы 29 февраля 2016 г., земельый участок площадью 2900 кв.м, который находился на территории парка рядом с улицей Агабабяна, был продан бывшему руководителю Давташена и бывшему депутату парламентской фракции РПА Артуру Геворкяну за 27 млн 405 тыс. драмов, что намного ниже рыночной стоимости.
На торгах стартовая цена недвижимости была установлена в размере 26 млн 100 тыс. драмов.
Соглансо представленной в Комиссию по этике декларации 2016 г., Артур Геворкян купил участок за 28 млн драмов.
Кроме того, решением мэра Еревана от 8 июня 2012 года были узаконены самовольно построенное на территории давташенского парка кафе площадью 67.04 кв.м и зона обслуживания площадью 646,8 кв.м, а также зарегистрировано право собственности на эту недвижимость. Однако 5 апреля 2013 г. указанная недвижимость была отчуждена за 4 млн 495 тыс. драмов Вачагану Манукяну. Последний в 2013 г. был избран членом совета старейшин Еревана от Республиканской партии Армении. Манукян – учредительный директор ООО “Яготранс”, обслуживающее 74-й микроавтобусный маршрут в Ереване.
Часть недвижимости административного округа Давташен была отчуждена государственному ЗАО “Ереванский оптико-физический научно-исследовательский институт”. По словам руководителя Давташена, решением правительства от 1997 г. административное здание округа площадью 4417.6 кв.м было передано общине на правах собственности. В настоящее время общине принадлежит лишь часть этого имущества. Глава Давташена использует 1482.4 кв.м от общей площади, 331.3 кв.м занимает администрация Министерства труда и по социальным вопросам. Таким образом, общинная и государственная структуры занимают 1813.7 кв.м от 4417.6 кв.м. Остальная часть в 1998-2008 гг. была отчуждена гражданам, сведения о которых отсутствуют. В настоящее время часть помещений используется несколькими спортивными федерациями.
А вчера Генпрокуратура распространила информацию о возбуждении уголовного дела по факту отчуждения в 2008 г. имущества столичного округа Давташен по цене намного ниже рыночной. Впдется предварительное следствие.