Մեղսունա՞կ է Կիլինկարովի սպանության մեջ մեղադրվող 24-ամյա Վասիլը. գործը վարող քննիչի կարծիքը
Այսօր «Հետքը» ոստիկանության Լոռու մարզի քննչական բաժնի Թումանյանի քննչական բաժանմունքի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Ռուդոլֆ Ստեփանյանից տեղեկություններ խնդրեց այս տարվա հունվարի 12-ին Ալավերդի քաղաքի Սայաթ-Նովայի անվան հրապարակում հրազենային կրակոցներից սպանված, 35-ամյա Գագիկ Կիլինկարովի սպանության գործի նախաքննության ընթացքի մասին:
Հիշեցնենք, որ սպանությունից անմիջապես հետո մեղայականով ոստիկանություն էր ներկայացել Ալավերդու 24-ամյա բնակիչ Վասիլ Գագիկի Շահվերդյանը:
Ռուդոլֆ Ստեփանյանը հայտնեց, որ դեպքի առթիվ նախաքննող մարմինը քրեական գործ է հարուցել ՀՀ քր. օրենսգրքի 104 հոդվածի 1-ին, 34-104 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 6-րդ կետերով, 235 հոդվածի 1-ին մասով՝ ապօրինի զենք կրելու, շատերի կյանքի համար վտանգավոր, դիտավորյալ սպանություն կատարելու համար:
«Այս մասով նշանակված են մի շարք փորձաքննություններ, որոնց եզրակացությունները դեռ չենք ստացել: Հանցագործություն կատարած անձը գտնվում է կալանքի տակ»,- ասաց Ռուդոլֆ Ստեփանյանը:
Ըստ Ալավերդի քաղաքում շրջանառվող լուրերի՝ սպանության հեղինակ Վասիլ Շահվերդյանը ներկայում հոգեբուժարանում է: Քննչական բաժանմունքի պետը հայտնեց, որ Վասիլ Շահվերդյանի՝ հոգեբուժարանում գտնվելու մասին տարածված լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը: «Անգամ փորձաքննություն չի նշանակվել: Մեր ձեռքի տակ համապատասխան բժշկական փաստաթուղթ չկա»,- ասաց նա:
Միաժամանակ Ռուդոլֆ Ստեփանյանը փաստեց. «Զինվորական փաստաթղթերի համաձայն՝ Վասիլ Շահվերդյանը զինվորական ծառայությունից ազատվել է փսիխոպատիա հիվանդության պատճառով: Քրեական գործում, սակայն, դեռևս նման ապացույցներ չունենք: Բժշկական փորձաքննությամբ պետք է պարզել՝ նա մեղսունա՞կ է, թե՞ ոչ: Ես՝ որպես գործը վարող քննիչ, կասկածանք չունեմ նրա մեղսունակության վրա: Նա այնքան հավասարակշռված է վարել իր գործողությունները, որ սպանությունը կատարելուց հետո ատրճանակում թողել է մեկ փամփուշտ՝ իր անվտանգության համար»:
Գագիկ Կիլինկարովի և 10 տարի առաջ վերջինիս եղբոր՝ Արմեն Կիլինկարովի կողմից սպանված Արսեն Շաքարյանի սպանությունների առնչությունների հետ կապված՝ նախաքննող մարմնի ղեկավարն ասաց, որ այդ փաստի հետ կապված դեռևս ապացույցներ չունեն:
Ռուդոլֆ Ստեփանյանը հերքեց նաև Վասիլ Շահվերդյանի կողմից Արսեն Շաքարյանի վրեժը լուծելու մասին տարածված լուրերը: «Վասիլ Շահվերդյանը ոստիկանությանը հանձնվելիս նման հայտարարություն չի արել»,- ասաց նա:
Ռուդոլֆ Ստեփանյանը, այնուամենայնիվ, հավելեց, որ նախաքննությունը որևէ վարկած չի բացառում. «Դրդապատճառները նախաքննության փուլում են: Շարժառիթների մասին հստակ տեղեկատվություն չեմ կարող տալ»:

Вменяем ли обвиняемый в убийстве Килинкарова 24-летний Васил Шахвердян? Мнение следователя
“Hetq” обратился сегодня к начальнику следственного отдела полиции Туманянского района Лорийской области, подполковнику полиции Рудольфу Степаняну с просьбой предоставить сведения о ходе расследования убийства 35-летнего Гагика Килинкарова, совершенного 12 января этого года на площади Саят-Новы в городе Алаверди.
Напомним, что сразу после убийства в полицию с повинной явился 24-летний житель Алаверди Васил Шахвердян. Уголовное дело возбуждено по ч.1 ст.104, пп. 1 и 6 ч.2 ст.34-104, ч.1 ст.235 УК РА – ношение незаконного оружия, совершение умышленного убийства способом, опасным для жизни многих.
Р.Степанян сообщил, что назначен ряд экспертиз, заключения по которым пока не получены. Что касается исполнителя преступления, то он находится под арестом.
Начальник следственного отдела опроверг распространившиеся в Алаверди слухи о том, что Васил Шахвердян в настоящее время находится в психиатрической больнице. “Экспертиза не проведена, у нас под рукой нет соответствующего медицинского документа“,- сообщил Рудольф Степанян .
Вместе с тем он отметил: “Согласно документам, Васил Шахвердян освобожден от воинской службы в связи с психическим заболеванием. Однако в уголовном деле таких доказательств нет. Необходимо провести медицинское обследование, чтобы выяснить, вменяем он или нет. Но я как следователь не сомневаюсь в его вменяемости. Он настолько расчетливо выполнял свои действия, что в целях своей безопасности оставил в пистолете один патрон“.
Руководитель следственного отдела опроверг сведения о том, что Шахвердян мстил за убийство Арсена Шакаряна (последний был убит 10 лет назад братом Г.Килинкарова Арменом Килинкаровым). “Васил Шахвердян не делал в полиции подобного заявления”,- заверил Рудольф Степанян.
Он также сказал, что предварительное следствие рассматривает все версии. “Изучение мотивов совершения убийства находится на стадии предварительного следствия. Более конкретной информации сообщить не могу”,- добавил Р.Степанян.