Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով որոշումը կհրապարակվի վաղը՝ ապրիլի 11-ին
Վերաքննիչ քրեական դատարանը, դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի նախագահությամբ, հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշում կայացնելու: Նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը՝ նշելով, որ որոշումը կհրապարակվի վաղը՝ ժամը 12:30-ին:
Քոչարյանի պաշտպանները բողոքարկել են նրա կալանքի ժամկետը երրորդ անգամ երկարացնելու և իրենց ներկայացրած գրավի միջնորդությունը մերժելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը: Դատախազությունն էլ բողոք է ներկայացրել որոշման դեմ՝ նրան վերագրվող կաշառքի հոդվածում հիմնավոր կասկածի բացակայության և թաքնվելու վտանգ չլինելու մասով:
Բողոքների քննությունը սկսվել է ապրիլի 4-ին:
Նշենք, որ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը, քննելով Քոչարյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը, փետրվարի 15-ին նրան կալանավորելու որոշում էր կայացրել, բայց գտել, որ նրան վերագրվող կաշառքի դրվագում հիմնավոր կասկած առկա չէ: Բացի այդ, դատարանը նաև գտել էր, որ առկա չէ Քոչարյանի թաքնվելու վտանգ:
Քոչարյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ: Նրա, ինչպես նաև «Մարտի 1-ի գործով» մեղադրյալներ Արմեն Գևորգյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Սեյրան Օհանյանի վերաբերյալ գործով նախաքննությունն ավարտվել է և պաշտպաններին ժամանակ է տրամադրվել գործի նյութերին ծանոթանալու համար:

Решение по делу об избрании меры пресечения Роберту Кочаряну будет оглашено 11 апреля
Апелляционный суд под председательством судьи Рузанны Барсегян удалился в совещательную комнату для принятия решения по делу об избрании меры пресечения экс-президненту РА Роберту Кочаряну. По завершении судебного заседания адвокат Кочаряна Айк Алумян сообщил журналистам, что решение будет оглашение завтра, 11 апреля, в 12.30.
Адвокаты экс-президента обжаловали решение суда первой инстанции о продлении срока ареста их подзащитного и отклонении представленного ими ходатайства о применении залога.
В свою очередь прокуратура представила жалобу на решение суда об отсутствии обоснованного подозрения в получении Кочаряном взятки и отсутствии опасности его укрывательства.
К рассмотрению жалоб суд приступил 4 апреля. Отметим, что судья Армен Бекташян, рассмотрев ходатайство Специальной следственной службы о продлении срока ареста Кочаряна, 15 февраля принял решение о его заключении под стражу, но посчитал, что обоснованное подозрение в приписываемом ему эпизоде получения взятки отсутствует. Суд также посчитал, что отсутствует опасность его укрывательства.