Կառավարությունը խորհրդարան է ուղարկել ընդերք օգտագործող կազմակերպությունների իրական սեփականատերերի բացահայտման նախագիծ
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց կառավարության ներկայացրած «Ընդերքի մասին» օրենսգրքում լրացումներ ու փոփոխություններ կատարելու հարցը։ Հիմնական զեկուցող էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանն ասաց, որ նախագիծը նպատակ ունի կարգավորել ընդերք օգտագործող կազմակերպությունների իրական սեփականատերերի բացահայտման գործընթացը:
Բաղրամյանի խոսքով՝ 2017 թվականի մարտից Հայաստանը հանդիսանում է արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության թեկնածու երկիր:
«Դա միջազգային կազմակերպություն է, և մենք ստանձնել ենք որոշ պարտավորություններ, որոնց կատարումը պետք է բերի հանքարդյունաբերության ոլորտի ավելի բաց, թափանցիկ և հաշվետու կառավարման: Պարտավորություններից մեկն էլ ոլորտում գործող կազմակերպությունների իրական սեփականատերերի բացահայտումն է»,- ասաց Բաղրամյանը։
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հիմնական զեկուցողից հետաքրքրվեց՝ տեղյա՞կ են, թե ովքեր են հանքերի իրական սեփականատերերը։ Պատգամավորը նաև հարցրեց, թե մետաղական հանքերի ոլորտում ստվերային տնտեսության ծավալը որքան է, և արդյոք ինֆորմացվա՞ծ են՝ այս գործող ձեռնարկությունների որ մասն է օֆշորային գոտիներում գրացված։
Գարեգին Բաղրամյանն արձագանքեց՝ մտահոգությունները հաշվի են առնվել, ապա հավելեց, որ կան ընկերություններ, որոնց որոշ բաժնետերեր գրացված են օֆշորային տարածքում։
«Նախաձեռնության նպատակն է, որ մինչև վերջին ֆիզիկական անձի առջև պարտավորություն է դրվում՝ բոլոր հանքարդյունաբերությամբ զբաղվողներին բացահայտելու, իրենք պարտավոր են մինչև վերջին ֆիզիկական անձի տվյալները պետռեգիստոր ներկայացնել»,- ասաց նա։
Բաղրամյանի խոսքով՝ օրենքը նախատեսում է համապատասխան կեղծ տեղեկատվության դեպքում լիցենզիան կասեցնելու հնարավորություն։

Правительство представило в парламент законопроекты, позволяющие выявить реальных собственников в сфере недропользования
Парламент обсудил в первом чтении представленный правительством пакет поправок к Кодексу о недрах. Основной докладчик, исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Гарегин Баграмян отметил, что пакет законопроектов имеет целью урегулировать процесс выявления реальных собственников организаций-недропользователей.
По словам Баграмяна, с марта 2017 г. Армения является страной-кандидатом в члены Инициативы прозрачности добывающих отраслей.
“Это международная организация, и мы взяли на себя определенные обязательства, выполнение которых будет способствовать более открытому, прозрачному и отчетному управлению горнодобывающей промышленностью. Одним из обязательств является выявление реальных собственников добывающих компаний”,- отметил и.о.министра.
Депутат фракции “Процветающая Армения” Микаел Мелкумян поинтересовался реальными собственниками месторождений. Депутата также интересовал объем теневой экономики в сфере металлических недр и наличие информации о том, какая часть организаций этой отрасли зарегистрирована в офшорах.
По словам Г.Баграмяна, некоторые акционеры компаний зарегистрированы в офшорной зоне.
Докладчик также отметил, что поставлена задача выявить всех занимающихся горнодобывающей отраслью физических лиц, данные которых они обязаны передать в гореестр.
Закон предусматривает в случае предоставления ложной информации прекратить действие выданной лицензии, сказал Гарегин Баграмян.