Նախագծերն ընդունվեցին՝ ուրիշի փոխարեն քվեարկելով
Քիչ առաջ ՀՀԿ պատգամավորները մի կերպ իրականացրեցին օրենքի նախագծերի քվեարկությունները, իհարկե, նաեւ այլ պատգամավորների փոխարեն քվեարկելով: Օրինակ, ՀՀԿ-ական պատգամավոր, առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը բացահայտ քվեարկում էր նաեւ իր կողքին նստող այլ պատգամավորի փոխարեն: Հավանաբար, այդ պահին Ա. Բաբլոյանը «հպարտանում» էր, որ «օգնում» է իր կուսակցությանը:
Ընդդիմադիր «Ժառանգություն» եւ ՀՅԴ խմբակցությունների պատգամավորների ջանքերով չընդունվեց պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանի հեղինակած «Դատական եւ համայնքային ծառայության մասին» օրենքի նախագիծը:
«Ժառանգությունից» Ստյոպա Սաֆարյանը նշեց, որ օրենքում նախատեսվող փոփոխություններն անհամաչափ են, այդ իսկ պատճառով իրենց խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու օրինագծին: 62 կողմ եւ 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ տապալված նախագծի քվեարկությունից հետո վարման կարգի վերաբերյալ ձայն խնդրեց ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը:
«Ես չէի ուզում նախազգուշացնել, բայց մեր չքվեարկելը՝ նկատի ունեմ ՀՅԴ խմբակցության քվեարկությանը չմասնակցելը, բացատրվում է ճիշտ նույն քաղաքական դրդապատճառներով, որոնց մասին խոսեց «Ժառանգության» մեր գործընկերը»,- ասաց Վ. Հովհաննիսյանը:
Դրանից հետո Սամվել Նիկոյանը գրեթե խնդրում էր Դավիթ Հարությունյանին, որ նա էլ վարման կարգի վերաբերյալ մի քանի խոսք ասի: Վերջինս էլ իր հեղինակած օրենքի տապալման փաստից վրդովված ԱԺ նախագահին հորդորեց, որ ընդհատի այն պատգամավորների ելույթները, որոնք ամենեւին չեն խոսում վարման կարգի վերաբերյալ: Պատգամավորը նկատի ուներ հենց Ստյոպա Սաֆարյանին:
Սամվել Նիկոյանն էլ շատերի համար զարմանալի հարց տվեց Դավիթ Հարությունյանին. «Կանոնակարգն այդ իրավունքը տալի՞ս է նիստ վարողին»: Փաստորեն, ԱԺ նախագահը չգիտի, թե ԱԺ կանոնակարգով ինչ լիազորություններ ունի:
Այսօր քվեարկության չդրվեց «Կանխիկ գործառնությունների սահմանափակման մասին» օրենսդրական նախագծերի փաթեթը: Գալուստ Սահակյանը պատճառաբանեց, թե օրենքի լրամշակումից հետո այն նորից կներկայացվի քվեարկության:
Իրենց առաքելությունն ավարտած համարելով՝ ԱԺ պատգամավորների մեծ մասը կամաց-կամաց նիստերի դահլիճը լքեց:

Законопроекты были приняты посредством голосования за отсутствующих депутатов
На сегодняшнем заседании Национального Собрания депутаты парламентской фракции Республиканской партии Армении, прибегнув к голосованию за отсутствующих коллег, с трудом добились принятия законопроектов. Так, депутат-республиканец, председатель постоянной комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства Ара Баблоян открыто голосовал за своего соседа. В этот момент Баблоян, видимо, испытывал “чувство гордости” за то, что помогает родной партии.
Усилиями депутатов оппозиционных фракций “Наследие” и АРФ Дашнакцутюн разработанный Давидом Арутюняном законопроект “О судебной и общинной службе” сперва не был принят.
Член фракции “Наследие” Степа Сафарян отметил, что из-за непропорциональности предусмотренных в законопроекте изменений их фракция будет голосовать против. После того, как законопроект не прошел, слово попросил депутат-дашнакцакан Ваан Ованнисян. “Я не хотел говорить, но наше неучастие в голосовании обусловлено теми политическими мотивами, о которых сказал наш коллега из фракции “Наследие”,- сказал В.Ованнисян.
После этого Самвел Никоян начал просить Давида Арутюняна тоже сказать несколько слов по поводу порядка ведения заседания. Последний, возмущенный провалом разработанного им законопроекта, призвал спикера прерывать выступления тех депутатов, которые не говорят о порядке ведения.
И тогда Самвел Никоян задал Давиду Арутюняну вопрос, который удивил многих. “А Регламент НС дает такое право председательствующему на заседании?” – поинтересовался г-н Никоян. Это фактически свидетельствует о том, что глава парламента не знает, какими полномочиями он обладает.
Сегодня на голосование не был вынесен пакет законодательных проектов “Об ограничении наличных операций”. Галуст Саакян пояснил, что документ будет представлен на голосование после доработки.