Արցախում մինչև 21 օր ժամկետով մեկ անգամվա զբոսաշրջային մուտքի արտոնագրի համար պետական տուրք չի գանձվի
Ապրիլի 29-ից ուժի մեջ կմտնի ««Պետական տուրքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքը, որը հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից ստորագրվել է ապրիլի 12-ին։
Օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին առաջարկով 2018 թ. դեկտեմբերի 1-ին հանդես է եկել արտաքին գործերի նախարարությունը, որով նախատեսվում է պետական տուրք չգանձել Արցախի Հանրապետությունում մինչև 21 օր ժամկետով մեկ անգամվա զբոսաշրջային մուտքի արտոնագրի համար: Արցախի արտգործնախարարությունը հայտնում է, որ իրականացված օրենսդրական փոփոխությունը նպատակ ունի խթանել Արցախում զբոսաշրջության զարգացումը՝ դյուրացնելով օտարերկրյա քաղաքացիների ԱՀ մուտքի արտոնագրերի տրամադրումն ու մուտքի կազմակերպումը։
Նոր ընթացակարգի համաձայն՝ օտարերկրացիներին ԱՀ մուտքի արտոնագիր կտրամադրվի Արցախ մուտք գործելու ժամանակ՝ անձնագրային հսկողության կետերում և ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում (հասցե՝ ք. Երևան, Նաիրի Զարյան 17 ա/2)։

As of April 29, Tourists Visiting Artsakh Will be Granted Free Entry Visa
On April 29, the law of the Republic of Artsakh ‘On Making Amendment to the NKR Law ‘On State Duty’, signed by President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan on April 12, 2019, will come into force.
On December 1, 2018, the Foreign Ministry came forward with a proposal to make an amendment to the law, which would provide for abolishing the state duty for the 21-day single tourist entry visa to the Republic of Artsakh. The introduced legislative amendment is aimed to promote tourism development in Artsakh by facilitating the issuance of entry visas to foreign citizens․
According to the new procedure, foreign citizens will be granted an entry visa at the passport control points upon entry to Artsakh, and at the Permanent Representation of the Republic of Artsakh to the Republic of Armenia (address: Yerevan, Nairi Zaryan St. 17a / 2).