Էդուարդ Շարմազանովի՝ ԲՀԿ-ին ուղղված «անանուն» հայտարարությունը
Ազգային ժողովի հայտարարությունների ժամին, պահելով օրվա ինտրիգը, երբ ԲՀԿ-ն բոյկոտեց եւ չմասնակցեց խորհրդարանի քննարկումներին, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը խոսեց քաղաքական ուժերի, մարաթոնների ու քարոզարշավների մասին:
«Եղան մարդիկ, գործիչներ, որոնք ժամանակից շուտ սկսեցին կեղծ քարոզարշավ: Սպորտային մեկնաբանների խոսքերով կարող եմ ասել, որ քաղաքականությունը ոչ թե «սպրինտ» է, այլ մարաթոն, եւ կարեւորը ոչ թե 100 մետրը արագ վազելն է, այլ ժամանակին տեղ հասնելը: Համոզված եմ՝ քաղաքականության մեջ կհաջողեն այն քաղաքական ուժերը, ովքեր քաղաքականության մեջ կառաջնորդվեն ոչ թե «սպրինտի», այլ մարաթոնի տրամաբանությամբ»,- հայտարարեց Էդուարդ Շամրազանովը:
Ակնհայտ էր, որ ԱԺ փոխնախագահի խոսքն ուղղված էր ԲՀԿ-ին, ինչն ամենեւին էլ չի վկայում, որ ՀՀԿ-ի ու ԲՀԿ-ի հարաբերությունները գործընկերային են:

Эдуард Шармазанов выступил с намеками в адрес ППА
В своем выступлении во время сегодняшнего Парламентского часа вице-спикер Национального Собрания, секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, сохраняя интригу дня, проявившуюся в бойкоте парламентских обсуждений фракцией “Процветающая Армения”, говорил о политических силах, марафонах и предвыборной агитации.
“Нашлись люди, деятели, которые раньше времени начали проводить ложную предвыборную агитацию. Если говорить спортивным языком, то политика не “спринт”, а марафон, и важно не как можно быстрее пробежать стометровку, а вовремя добраться до места. Убежден, что в политике успеха добьются те политические силы, которые будут руководствоваться логикой не “спринта”, а “марафона”,- заявил Э.Шармазанов.
Выступление вице-спикера явно было адресовано партии “Процветающая Армения”, а это вовсе не свидетельствует о партнерских отношениях между РПА и ППА.