Մետաղյա աշխատանքներ՝ ճարտարապետ Արտյոմ Ղազարյանից
Ճարտարապետ Արտյոմ Ղազարյանը մետաղական աշխատանքներ է ստեղծում։ Մինչ այս Արտյոմը նկարել է, քանդակել, դիզայներությամբ զբաղվել։ Սակայն վեց տարի առաջ նրան գրավեց երկաթը։
«Վերջին նյութը երկաթն է, որով ցանկացա աշխատել։ Դա այն նյութն էր, որի հետ դեռ չէի աշխատել։ Բացի այդ, որքան էժան նյութի հետ գործ ունես, այնքան ստեղծագործելուդ մեջ ազատ ես, չես ափսոսում։ Երկաթը ձգեց, շատ հետաքրքիր նյութ է։ Գիտեք՝ ինձ համար չկա վատ նյութ։ Ցանկացած նյութից կարելի է որևէ գեղարվեստական, էսթետիկական աշխատանք ստանալ»,-ասում է նա։
Արտյոմ Ղազարյանի աշխատանքներում հիմնականում գերակշռում են կենդանիները, երաժշտական կերպարները։ Ասում է՝ մետաղով աշխատելը հեշտ է, այն ենթարկվող նյութ է։
«Ինչ ստեղծագործական աշխատանքներ կատարում եմ, որևէ մեկից չեմ սովորել, որևէ մեկին չեմ կրկնում։ Ցանկացած իրից փորձել եմ արվեստ ստանալ։ Եթե մարդն ունի ճաշակ, կարողանում է կերպարներ, կոմպոզիցիա ստանալ, համադրությունները ներդաշնակ դարձնել, կարող է ստեղծագործել»,-ասում է նա։
Աշխատելիս Արտյոմի մշտական ուղեկիցը երաժշտությունն է։ Այդ է պատճառը, որ նրա աշխատանքներում երաժշտական կերպարները մեծ թիվ են կազմում։ Ինչպիսի զգացումներ կտա այդ օրը միացված երաժշտությունը, այդպիսի տրամադրությամբ էլ կստեղծվի մետաղական աշխատանքը։
«Իմ աշխատանքներում էլ երաժշտություն կա։ Իմ աշխատանքներից յուրաքանչյուրը որևէ երաժշտության տակ է ստեղծվել։ Ինձ համար լռությունը շատ ագրեսիվ երևույթ է։ Պետք է որևէ երաժշտություն միացված լինի, ֆոն լինի, որ դրա տակ հանգիստ աշխատեմ։ Ես գիտեմ, թե յուրաքանչյուր աշխատանք ինչպիսի երաժշտության ներքո է ստեղծվել»,- նշում է նա։
Արտյոմի համար կարևոր է ստեղծագործական աշխատանքի եզակիությունը։
«Հենց ազատ ժամանակ է լինում, նոր բան եմ ստեղծում։ Արդեն էսքիզներ չեմ էլ անում։ Գլխումս այնքան աշխատանքներ ու նոր մտքեր կան, որ միանգամից դնում ու անում եմ։ Այդ գաղափարներն այնքան են հասունացած, որ զգում եմ՝ հենց այս պահին էլ կարող է մի նոր աշխատանք ստեղծվի»,- ասում է ճարտարապետը։
Արտյոմը բնակվում է Եղեգնաձորում։ Ստեղծագործում է տանը՝ իր արվեստանոցում։ Կատակում է՝ տանը մի սենյակ չկա, որտեղ ստեղծագործելու հարմարություն չլինի: «Տուն-արվեստանոց եմ դարձրել։ Այնտեղ ես իմ աուրայի մեջ եմ,-ասում է նա։
Ինչպես ինքն է ասում` չի սիրում «գնորդներին հայկական մոտիվներով գրավել»։ Ասում է՝ եթե հայկական դետալներն աշխատանքում տեղին չեն, երբևէ չի ներառի, դրանով չէ, որ պետք է գնորդին գրավի։ Ամենասիրելի աշխատանքները «խառնուրդներն են»՝ քար-երկաթ, փայտ-երկաթ համադրությունները։
Իսկ գնորդների սիրելի կերպարը մետաղյա ավանակն է։ Ըստ նրա` գնորդները ավանակը համարում են հումորային, բարություն խորհրդանշող կերպար, այդ պատճառով առավել շատ են գնում։
Երկաթից բացի, Արտյոմն օգտագործում է նաև քար, հիմնականում՝ հրաբխային ծագման։ Դրանք տձև են, ստեղծագործողին թելադրում են, թե ինչպիսին պետք է լինի աշխատանքը։
Արտյոմը ցույց է տալիս մետաղյա քամելեոնը և ասում՝ շատ ժամանակ է ծախսել դրա ստեղծման վրա:
«Եթե ֆինանսապես ապահովված մարդ լինեի, ընդհանրապես չէի մտածի ստեղծագործելով փող աշխատելու մասին, միայն կստեղծեի այն բոլոր նախագծերը, որոնք գլխումս կան, իսկ այդպիսի շատ հետաքրքիր աշխատանքներ կան։ Ուղղակի ժամանակը չի ներում»,-ափսոսանքով նշում է նա։
Արտյոմը ցանկանում է իր ստեղծած «Քոչարի պարող տղամարդիկ» մետաղական աշխատանքի մեծ տարբերակը տեղադրել «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու Եղեգնաձորի մուտքի մոտ՝ ժայռի վրա։ Այդ պատկերի ֆոտոշոփ տարբերակն արել է եւ համոզվել՝ այն համահունչ է տեղի միջավայրին և բնությանը։
Որդին՝ 23-ամյա Արման Ղազարյանը, նույնպես երկաթագործ է, աշխատում է հոր հետ։ Ղազարյանների աշխատանքները ներկայացված են «Արտյոմ Երկաթ» ապրանքանիշի ներքո, վաճառվում են հուշանվերների խանութներում, ցուցահանդեսներում։

Скульптуры из металла от архитектора Артема Казаряна
Архитектор Артем Казарян создает скульптуры из металла. До этого он рисовал, ваял, занимался дизайном. Но шесть лет назад его очень привлекло железо.
“Раньше я с этим материалом не работал. Кстати, чем дешевле материал, с которым имеешь дело, тем больше простора для творчества. Железо привлекло меня, это очень интересный металл. Знаете, для меня нет плохих материалов. Из любого можно создать художественное произведение”,- говорит Артем.
В его работах преобладают образы животных, музыкантов. Работать с металлом легко, это очень податливый материал, уверяет скульптор.
“Я ни у кого не учился творчеству, никому не подражаю. Стремлюсь к тому, чтобы любой предмет превратить в произведение искусства. Если человевк обладает вкусом, то он сможет создать образы, сможет творить…” – говорит Артем.
В процессе работы в его мастерской постоянно звучит музыка, поэтому работ мастера большое место занимают музыкальные образы. Характер работ Артемам Казаряна зависит от настроения, вызванного звучавшей в этот день музыкой.
“В моих работах можно почувствовать музыку. Каждое произведение создавалось под ту или иную музыку. Для меня тишина агрессивна. Мне нужно, чтобы звучала музыка, нужен музыкальный фон, благодаря которому я могу спокойно творить. Я знаю, какая из работ под какую музыку создавалась”,- рассказывает Артем Казарян.
Для него важное значение имеет уникальность творчества. “Как только выдается свободное время, я принимаюсь за создание чего-то нового. В моей голове очень много идей, что заставляет меня сразу браться за работу”,- говорит архитектор.
Артем Казарян живет в городе Ехегнадзоре. Его мастерская находится в его же доме. По словам мастера, во всех комнатах созданы условия для творчества. “У меня дом-мастерская. Здесь чувствуется моя аура”,- уверяет наш собеседник.
Артем не любит привлекать покупателей армянскими мотивами. Признается, что если работа не требует национальных деталей, он никогда не станет их использовать. Самые любимые работы скульптора те, в котрых сочетаются камень и железо, дерево и железо.
Ну а любимым юмористическим персонажем покупателей является металлический ослик, который, как считают многие, символизирует доброту.
Кроме железа, Артем использует также камень, в основном вулканического происхождения. Такие камни не имеют конкретной формы и подсказывают скульптору идею будущего произведения.
Артем показал нам и металлического хамелеона, на создание которого потратил много времени.
“Если б я был финансово обеспеченным человеком, я бы вообще не думал о том, чтобы зарабатывать деньги посредством творчества”,- признался Артем.
Он очень хочет создать увеличенную копию своего произведения “Мужчины, танцующие кочари” и установить его на автотрассе Север-Юг, на скале при въезде в Ехегнадзор.
Скульптор уверен, что эта работа будет гармонично смотреться на фоне окружающей природы.
23-летний сын Артема Казаряна, Арман, работает с отцом. Их работы представлены под торговой маркой “Артем Еркат” и продаются в сувенирных лавках, участвуют в выставках.