Հայերն ավելի մեծ վճռականությամբ և նվիրվածությամբ պետք է հետամուտ լինեն իրենց ազգային հարցի լուծմանը
Այս շաբաթվա հոդվածը նվիրված է որոշ հայերի պարտվողական մոտեցմանը, ում բացասական հայացքները ևս մեկ անգամ արտացոլվեցին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող ֆրանսիական օրինագծի վերաբերյալ վերջին նորություններում:
Որոշ մարդկանց մոտ այն կարծրացած համոզմունքը կա, որ հայերի ցանկացած նախաձեռնություն դատապարտված է պարտության։ Մի քանի տարի առաջ, որոշ ընթերցողներ խորհուրդ տվեցին ինձ, որպեսզի չխնդրեմ գործից ազատել «Լոս ԱնջելեսԹայմս» օրաթերթի գլխավոր խմբագրին Հայոց ցեղասպանության մասին՝ Մարկ Արաքսի հոդվածը գրաքննության ենթարկելու համար: Մեկ այլ դեպքում, ինձ խորհուրդ տվեցին չպահանջել, որպեսզի Թայմս շաբաթաթերթը ներողություն խնդրի և փոխհատուցի թուրքերի կողմից ցեղասպանությունը ժխտող տեսահոլովակ տարածելու համար: Ես անտեսեցի պարտվողական առաջարկությունները, որ նման հզոր հրատարակչությունների դեմ դուրս գալը անօգուտ է և նույնիսկ ինքնավնաս։ Դա հեշտ պայքար չէր, սակայն ես ուրախությամբ կարող եմ հայտնել, որ երկու նախաձեռնություններում էլ հայ ակտիվիստները հաղթանակած դուրս եկան:
Հատկանշական է, որ նման անտարբեր մարդիկ ոչ միայն չաջակցեցին կամ որևէ ձև չքաջալերեցին այդ ակտիվիստներին, այլ արեցին ամեն ինչ տարհամոզելու նրանց, ովքեր պաշտպանում էին համայնքի շահերը։ Հետաքրքիր է, նրանք, ովքեր նստած են ձեռքերը ծալած սովորաբար այն մարդիկ են, ովքեր ամենից շատն են բողոքում ընդհանուր գործին ծառայող մարդկանց մասին:
Պատկերացրեք, եթե քսան տարի առաջ հայ ազատամարտիկների փոքր խումբն ականջ դներ նման թերահավատներին և որոշեր թե անհնար է Արցախի ազատագրումն ադրբեջանցիներից և սովետական օկուպացիոն զորքերից։ Արդյո՞ք ես կլինեի այսօր այստեղ, եթե իմ նախնիները՝ Օսմանյան կայսրության կենտրոնական մասում գտնվող Զեյթունի քաջարի մարտիկները, չպայքարեին հզոր թուրքական բանակների դեմ և հաղթանակ չտանեին ավելի քան քառասուն ճակատամարտերում և հարյուրավոր բախումներում՝ իրենց անվտանգությունն ու ինքնավարությունը պահպանելու համար։
Վերադառնալով ներկայիս ժամանակներին՝ որքա՜ն հաճախ ենք մենք լսում անտեղյակ,սակայն «ամենագետ» հայերից, որ ԱՄՆ կոնգրեսը երբեք չի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, երբ իրականում այն ճանաչվել է 1975 և 1984 թվականներին։ Կամ քանի՜ անգամ են այդ բախտագուշակները կեղծ մարգարեություններ կատարել, որ ոչ մի ԱՄՆ նախագահ երբեք չի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ Թուրքիան չափազանց կարևոր երկիր է՝ չիմանալով, որ նախագահ Ռոնալդ Ռեգանն արդեն ճանաչել է այն 1981 թվականի ապրիլի 22–ի նախագահական հռչակագրում:
Այս նույն հայերը համոզված էին, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը չի ընդունի Հայոց ցեղասպանությունը քրեականացնող օրինագիծն անցյալ տարի դեկտեմբերին, քանի
որ, ըստ իրենց, վերջին րոպեին կտապալվեր, կամ որ նախագահ Սարկոզին խաղ էր խաղում հայերի հետ՝ փորձելով ստանալ նրանց ձայները գալիք նախագահական ընտրություններում։ Մինչդեռ խորհրդարանը հաստատեց այդ օրինագիծը ձայների գերակշռող մեծամասնությամբ։ Երբ նույն օրինագիծը 2012 թվականի հունվարի 23–ին ուղղվեց Սենատ, հոռետեսները ևս մեկ անգամ մեծ
ինքնավստահությամբ կանխատեսեցին, որ դրա ընդունումը կարգելափակվի որևէ անակնկալ իրադարձությամբ։ Օրինագիծն ընդունվեց ձայների 127 կողմ և 86 դեմ համամասնությամբ։
Անցյալ շաբաթ, երբ Ֆրանսիայի որոշ օրենսդիրներ, Թուրքիայի դեսպանի միջամտությամբ, բողոքարկեցին օրինագիծը Սահմանադրական խորհրդում, որոշ հայեր ընկան խորը հուսահատության մեջ։ Նրանք պնդեցին, որ դա հայերի դեմ ուղղված դավադրություն էր' հայտարարելով, որ իրենք հենց առաջին օրվանից գիտեին, որ այդ նախաձեռնությունը կմատնվի պարտության։ Այս մարդիկ չեն հասկանում, որ բողոքարկումը չի նշանակում օրինագծի անպայման տապալում։ Իրականում, եթե Խորհուրդը վճռի, որ օրինագիծը սահմանադրական է,
նրանք ովքեր կձերբակալվեն Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար, չեն կարող այլևս բողոքարկել այդ նոր օրենքը:
Նույնիսկ եթե Սահմանադրական խորհուրդը մերժի օրինագիծը, դա աշխարհի վերջը չէ, քանի որ նախագահ Սարկոզին խոստացել է փոփոխել և նորից ներկայացնել այն երկու օրենսդրական պալատներին։ Այնուամենայնիվ, հայկական հարցի համար պայքարելը պայմանավորված չէ որևէ կոնկրետ օրինագծով։ Հայերը շատ ավելի մեծ պահանջներ ունեն Թուրքիայից միջազգային իրավունքի շրջանակներում:
Ուստի, հայերը Սահմանադրական խորհրդում օրինագծի բողոքարկման համար ողբալու փոխարեն պետք է պահանջեն, որ դատարանի որոշ անդամներ թուրքական գիտահետազոտական կենտրոնների հետ ապօրինի փոխկապակցվածություն ունենալու կամ կանխակալ այլ հայտարարություններով հանդես գալու հիմքով ինքնաբացարկ հայտարարեն։
Ուշագրավ է, որ Ֆրանսիայի սենատորներից վեցը, ովքեր և ներկայացրել են հայցը, ներկայումս պետության հրավերով գտնվում են Ադրբեջանում, համտեսում են կասպիցծովյան ձկնկիթ, ինչպես նաև ըմբոշխնում են ազերիական այլ «անուշեղեններ»։
Ցանկացած օրինագծից առավել կարևոր հայերի վճռականությունն է' իրենց արդար դատի համար պայքարը շարունակելու՝ չենթարկվելով որևէ արգելքի կամ խոչընդոտի։ Հազարամյակներ շարունակ լինելով օտարերկրյա տիրապետության ներքո, ենթարկվելով թալանի, կոտորածների և ցեղասպանության' հայերը չեն կարող հանձնվել կամ հետ նահանջել ձախողության առաջին իսկ ազդանշանից:
Հայերը կարող են առաջադիմել միայն, երբ ձերբազատվեն իրենց պարտվողական և ստրկամիտ մտածելակերպից, որը ժառանգել են Օսմանյան Թուրքիայի կեղեքիչ լծի տակ ապրելու ժամանակներից։

Армяне с большим упорством и преданностью должны добиваться решения национального вопроса
Нынешняя моя статья посвящена пораженческой позиции некоторых армян, чьи скептические взгляды еще раз проявились в свете последних новостей по поводу французского законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян.
В сознании некоторых людей укоренилось убеждение, что любая инициатива армян обречена на провал. Несколько лет назад некоторые читатели посоветовали мне не выступать с просьбой об увольнении главного редактора газеты «Лос-Анджелес Таймс» за цензуру статьи Марка Аракса о Геноциде армян. В другом случае мне посоветовали не требовать от еженедельной газеты «Таймс» извинений и компенсации за видеоролик, отрицающий факт совершения турками геноцида. Я проигнорировал пораженческие советы, опирающиеся на мнение, что выходить против таких мощных изданий бесполезно и даже вредно. Это была нелегкая борьба, но я с радостью могу сообщить, что из обеих ситуаций армянские активисты вышли победителями.
Симптоматично, что эти равнодушные люди ничем не содействовали и не поощряли активистов, а делали все возможное, чтобы разубедить тех, кто отстаивал интересы общины. Интересно, что обычно сидят сложа руки те, кто больше остальных жалуется на людей, служащих общему делу.
Представьте, что было бы, если бы 20 лет назад небольшая группа армянских ополченцев послушалась маловерных и решила, что освободить Арцах от азербайджанцев и советских оккупационных войск невозможно. Был бы я здесь, если мои предки – отважные воины Зейтуна, находящегося в центральной части Османской империи, для сохранения своей безопасности и управления не боролись бы с мощной турецкой армией и не одержали бы победу в свыше 40 сражениях и сотнях стычках?
Возвращаясь к нынешним временам, как часто мы слышим от несведущих, однако «всезнающих» армян, что Конгресс США никогда не признает Геноцида армян, когда на самом деле он признал Геноцид в 1975-ом и 1984-ом годах! Или сколько раз эти гадалки выступали с ложными пророчествами, что ни один президент США никогда не признает Геноцида армян, поскольку Турция – чрезвычайно важная страна, не зная, что президент Рональд Рейган уже признал его в своем президентском послании 22 апреля 1981 года!
Эти же самые армяне были убеждены, что парламент Франции не примет законопроекта о криминализации Геноцида армян в декабре прошлого года, поскольку, по их мнению, его в последний момент провалят, или что президент Саркози ведет какую-то игру с армянами, пытаясь получить голоса на предстоящих президентских выборах. Между тем, Национальное Собрание утвердило этот законопроект подавляющим большинством голосов. Когда этот же законопроект 23 января 2012 года был направлен в Сенат, то пессимисты вновь очень самоуверенно прогнозировали, что из-за какого-нибудь неожиданного события законопроект будет заблокирован. Законопроект был принят в соотношении голосов 127 «за» и 86 «против».
На прошлой неделе, когда после вмешательства посла Турции некоторые французские законодатели оспорили законопроект в Конституционном Совете, некоторые армяне впали в глубокое отчаяние. Они утверждали, что это был заговор против армян, и заявили, что с самого начала знали, что эта инициатива обречена на неудачу. Эти люди не понимают, что опротестование вовсе не означает окончательного провала законопроекта. На самом деле, если Совет решит, что законопроект соответствует Конституции, то те, кого будут арестовывать за отрицание Геноцида армян, не смогут уже обжаловать новый закон.
Даже если Конституционный Совет отвергнет законопроект, это еще не конец света, поскольку президент Саркози пообещал изменить и снова представить его двум законодательным палатам. Тем не менее, борьба за решение Армянского вопроса не обусловлена каким-то конкретным законопроектом. У армян гораздо больше требований к Турции в рамках международного права.
Поэтому армяне, вместо того, чтобы скорбеть по поводу обжалования законопроекта в Конституционном Совете, должны требовать, чтобы некоторые члены Совета заявили о самоотводе на основании их незаконной связи с турецкими научно-исследовательскими центрами и выступлений с субъективными заявлениями.
Примечательно, что 6 сенаторов Франции, которые подали иск, сейчас, по приглашению Азербайджана, находятся в Баку, угощаются каспийской икрой, а также наслаждаются другими азербайджанскими «деликатесами».
Решимость армян продолжать борьбу за свой праведный суд, не отступая ни перед какой преградой или препятствиям, важнее любого законопроекта. После нахождения под иноземным господством на протяжении тысячелетий, подвергаясь грабежам, резне и геноциду, армяне не могут сдаться или уступить перед первым же признаком неудачи.
Армяне будут преуспевать лишь тогда, когда освободятся от своего пораженческого и рабского мышления, которое унаследовали со времен эксплуататорского ига Османской империи.