Վարչապետն ընդունել է Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենին
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Յուկիյա Ամանոյին:
Վարչապետը ողջունել է ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրենի այցը Հայաստան և նշել, որ Հայաստանը կարևորում է ՀՀ կառավարության և ԱԷՄԳ միջև համագործակցությունը, որն էական նշանակություն ունի Հայաստանի էներգետիկ և միջուկային անվտանգությունը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու և կարողությունները զարգացնելու տեսանկյունից:
ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրենը ևս ընդգծել է միջուկային անվտանգության ապահովման ոլորտում երկկողմ գործակցության կարևորությունը՝ ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ հետագա ծրագրերի շուրջ և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանն այդ ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքներին, Հայաստանում միջուկային անվտանգության կարգավորող մարմնի զարգացմանը, մտքեր փոխանակել Հայաստանի և ԱԷՄԳ-ի միջև համագործակցության խորացման հնարավորությունների շուրջ:

Премьер-министр принял генерального директора Международного агентства по атомной энергии
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня генерального директора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Юкиа Амано.
Премьер-министр приветствовал визит генерального директора МАГАТЭ в Армению и отметил, что Армения придает большое значение сотрудничеству между правительством Республики Армения и МАГАТЭ, которое имеет важное значение с точки зрения приведения энергетической и ядерной безопасности Армении в соответствие с международными стандартами и наращивания потенциала.
Генеральный директор МАГАТЭ также подчеркнул важность двустороннего сотрудничества в области обеспечения ядерной безопасности как по текущим, так и по будущим проектам, а также выразил готовность продолжать оказывать помощь правительству Армении в этом направлении.
В ходе встречи собеседники коснулись работы по повышению уровня безопасности Армянской АЭС, развития органа по регулированию ядерной безопасности в Армении, обменялись мнениями о возможностях углубления сотрудничества между Арменией и МАГАТЭ.