Դատախազը՝ Մարտի 1-ի դատավարության մասին. «Կտեսնեք երեք նախագահներին տարբեր դատավարական կարգավիճակով»
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը չի ժխտում այն, որ իշխանափոխությունը մեծ դեր է խաղացել Մարտի 1-ի գործի վերաբացման հարցում։ Ըստ նրա՝ իշխանափոխությունից հետո մարդիկ սկսել են համագործակցել իրավապահ մարմինների հետ և անկաշկանդ տեղեկություններ հաղորդել։
Այս մասին խորհրդարանում՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արթուր Դավթյանը։
«Իշխանափոխությունը կապ ուներ ակնհայտորեն, բայց ամենակարևոր էֆեկետն այն է, որ մարդիկ համագործակցեցին: Դուք կտեսնեք անձանց, ովքեր հրապարակային ցուցմուքներ են տալիս։ Իշխանափոխությունը կապ ունեցավ, որ քաղաքացին անկաշկանդ տեղեկություններ ներկայացրեց, դատավարության մասնակիցն անկաշկանդ տեղեկություններ ներկայացրեց, մասնակցեց քննչական գործողությունների կատարմանը»,- ասաց Դավթյանը։
Գլխավոր դատախազի վստահեցմամբ՝ Մարտի 1-ի գործի դատավարության գրեթե ամբողջ ընթացքը հանրությունը կտեսնի և կտա իր գնահատականները։
«Բացառիկ աննախադեպ դատավարություն է լինելու: Դուք կտեսնեք Երրորդ հանրապետության ժամանակվա նվազագույնն ասեմ՝ երեք նախագահներին տարբեր դատավարական կարգավիճակով, կտեսնեք բազմաթիվ հասարակական, քաղաքական գործիչների, նախկին ու ներկա պաշտոնատար անձանց»,- ասաց Դավթյանը։
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերից հետո ամենատարբեր շշուկներն ու մեկնաբանություններն արվել են, ու հիմա էլ արվում են։ «Բայց շատ կարևոր է, որ հրապարակային դատաքննությամբ մեր հանրությունը կտեսնի յուրաքանչյուրին, յուրաքանչյուրի հայտնած տեղեկությունները, և պայմանական ասված՝ ինքն էլ իր համար գնահատականներ կտա»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե արդյոք ամբողջ դատավարությունը դռնբաց է լինելու, Արթուր Դավթյանն ասաց, որ կլինեն փոքր հատվածներ, որոնք դռնփակ են։ «Բայց, որպես կանոն, հրապարակային կլսեք մարդկանց ցուցմունքները»,- ավելացրեց նա։

Генпрокурор о судебном процессе по делу о событиях 1 марта 2008 года: “Вы увидите трех президентов в разных процессуальных статусах”
Генпрокурор Артур Давтян не отрицает, что власть сыграла большую роль в возобновлении уголовного дела о событиях 1 марта 2008 года в Ереване. По словам генпрокурора, после смены власти в Армении люди начали сотрудничать с правоохранительными органами, сообщать сведения.
Об этом Артур Давтян сказал на встрече с журналистами в парламенте.
“Смена власти однозначно сыграла свою роль, но самый важный эффект состоял в том, что люди начали сотрудничать. Вы увидите людей, которые будут публично давать показания. Смена власти сыграла роль и в том, что граждане стали предоставлять информацию, участвовать в следственных действиях”,- отметил генпрокурор. Он заверил, что общественность увидит практически весь судебный процесс по делу о событиях 1 марта.
“Это будет беспрецедентный судебный процесс. Вы увидите трех президентов Третьей Республики в разных процессуальных статусах, увидите многих общественных и политических детелей, бывших и нынешних должностных лиц”,- сообщил Артур Давтян.
По словам генпрокурора, очень важно, что в ходе судебного процесса общественность получит полную информацию, и каждый человек сможет сам сделать выводы.
Относительно того, будет ли весь судебный процесс проходить открыто, А.Давтян сказал, что в закрытом режиме пройдут лишь некоторые эпизоды процесса. “Однако показания люди, как правило, будут давать публично”,- добавил генпрокурор.