ՊԲ․ շփման գծի տարբեր հատվածներում նկատվում է հակառակորդի գործողությունների աճ
Վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում նկատվում է հակառակորդի գործողությունների աճ, որոնք դրսևորվում են ինչպես ինժեներա-ամրաշինական մեծածավալ աշխատանքների, այնպես էլ հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների տեսքով: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի պաշտպանության նախարարությունը․
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը պարբերաբար կրակային խոցման թիրախ է ընտրում ոչ միայն ՊԲ առաջնային դիրքերը, այլև մարտական հերթապահություն իրականացնող հայկական անձնակազմի թիկունքային ապահովման շարժական օբյեկտները: Մասնավորապես՝ ադրբեջանական զինուժը բոլորովին վերջերս «ՍՎԴ» տիպի դիպուկահար հրացաններից կրակ է վարել ՊԲ արևելյան (Ակնա) հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի հացի ավտոմեքենայի ուղղությամբ՝ վնասելով թափքը, իսկ միայն մայիսի 2-ի լույս 3-ի գիշերը բանակի հյուսիս-արևելյան (Մատաղիսի) հատվածում գտնվող մարտական դիրքերի ուղղությամբ խոշոր տրամաչափի դիպուկահար զինատեսակներից, գնդացիրներից ու ինքնաձիգերից արձակել է շուրջ 330 կրակոց:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ուշադրությունն է հրավիրում վերոնշյալ փաստի վերաբերյալ՝ միաժամանակ կոչ անելով ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ իրադրությունը արհեստականորեն սրելու անհեռանկար մարտավարությունից»:

АО: на различных участках линии соприкосновения наблюдается активизация действий противника
В последнее время на различных участках линии соприкосноввения арцахских и азербайджанских войск наблюдается активизация действий противника, что проявляется как в широкомасштабных инженерно-укрепительных работах, так и в нарушениях режима прекращения огня. Об этом сообщает Министерство обороны Арцаха.
“Примечательно, что азербайджанская сторона периодически выбирает в качестве мишеней для огневого поражения не только передовые позиции Армии обороны Арцаха, но и передвижные объекты тылового обеспечения личного состава, несущего боевое дежурство.
В частнсти, на днях ВС Азербайджана открыли огонь из снайперских винтовок “СВД” по хлебовозу, направлявшемуся в одну из воинских частей, дислоцированных на восточном (Акна) участке Армии обороны, повредив кузов. Только в ночь со 2-го на 3-е мая азербайджанские силы произвели около 330 выстрелов из крупнокалиберного снайперского оружия, пулеметов и автоматов в направлении боевых позиций на северо-восточном (Матагис) направлении
Министерство обороны Арцаха обращает внимание стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ на указанный факт, одновременно призывая азербайджанскую сторону воздержаться от бесперспективной тактики искусственного обострения ситуации”, - говорится в заявлении МО Арцаха.