Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Լևոն Սարգսյանի գույքը կմնա կալանքի տակ
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Վաչե Մարգարյանի, քիչ առաջ մերժեց Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Լևոն Սարգսյանի գույքի վրա կալանք դնելու քննիչի որոշման դեմ նրա պաշտպանի բողոքը: Այսպիսով, Լևոն Սարգսյանի գույքը կմնա կալանքի տակ:
Նշենք, որ ապրիլի 29-ին դատարանը որոշել էր բավարարել Լևոն Սարգսյանի գործով մեղադրող Արա Մնացականյանի միջնորդությունն ու դռնփակ քննել բողոքը, սակայն հրապարակումը տեղի ունեցավ դռնբաց:
Սարգսյանը մեղադրվում է ապօրինի հարստացման և հայտարարագրման ենթակա գույքը թաքցնելու մեջ, և այս գործի շրջանակներում քննիչի որոշմամբ նրա գույքի վրա կալանք է դրվել:
Ըստ ՀՔԾ-ի տարածած հաղորդագրության՝ «ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի» ՍՊԸ-ի բաժնետեր Նարեկ Սարգսյանի բնակության վայրում կատարված խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են նրա, իր հետ համատեղ բնակվող հոր՝ Լյովա Սարգսյանի և քրոջ՝ Անի Սարգսյանի անվամբ 2017թ.-ի 2-րդ կիսամյակի ընթացքում որպես ավանդ ՀՀ-ում գործող բանկերից մեկում ներդրված շուրջ 6 միլիոն 800 հազար ԱՄՆ դոլար գումարով ավանդի պայմանագրեր:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, պաշտոնատար անձ հանդիսացող Լյովա Սարգսյանն ու վերջինիս դուստրը 2017թ.-ի հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հայտարարատու պաշտոնատար անձի համար սահմանված դեպքերում և կարգով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացրել իրենց գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը, որտեղ չեն հայտարարագրել իրենց կողմից որպես ավանդ ներդրված գումարները և թաքցրել են դրանք, ինչը հանգեցրել է Լյովա Սարգսյանի և Անի Սարգսյանի մասով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի չհայտարարագրմանը, ինչպես նաև հաշվետու ժամանակահատվածում նրանց գույքերի ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրանց օրինական եկամուտները, ինչը ողջամտորեն չի հիմնավորվում հայտարարագրերով, այսինքն` վերջիններս ապօրինի հարստացել են:

Имущество брата Сержа Саргсяна останется под арестом
Суд общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Ваче Маргаряна немногим ранее отклонил жалобу защитников брата Сержа Саргсяна, Левона Саргсяна, на решение следователя о продлении срока ареста на принадлежащее ему имущество.
Отметим, что 29 апреля суд решил удовлетворить ходатайство обвинителя по данному делу Ара Мнацаканяна и рассмотреть жалобу в закрытом режиме, однако принятое судом решение было оглашено публично.
Л.Саргсян обвиняется в незаконном обогащении и сокрытии подлежащего декларированию имущества. В рамках уголовного дела следователем было принято решение о наложении ареста на имущество Левона Саргсяна.
Статус обвиняемых по этому делу имеют также сын и дочь Л.Саргсяна – Нарек и Ани Саргсяны.
В ходе обыска квартиры Н.Саргсяна были изъяты договоры вкладов на сумму 6 млн 800 тыс. долларов США, оформленные на Нарека Саргсяна, проживавшего с ним его отца, Левы Саргсяна, и сестру, Ани Саргсян.
В ходе следствия выснилось, что являвшийся должностным лицом посол по особым поручениям РА Лева Саргсян и его дочь в 2017 году представили декларации об имуществе и доходах, в которых не указали оформленные в качестве вклада суммы, что привело к недекларированию имущества в особо крупном размере по части Левы Саргсяна и Ани Саргсян. Кроме того, увеличение их имущества в отчетный период существенно превышало из законные доходы, что не получило разумного обоснования в декларациях и свидетельствовало о незаконном обогащении.
Выснилось также, что подлежавшее декларированию имущество скрыл и Нарек Саргсян. В 2017 г. увеличение его имущества существенно превысило его законные доходы, что не получило разумного обоснования в декларации и фактически свидетельствовало о незаконном обогащении Н.Саргсяна.