Հայաստան կժամանի ֆրանսիական «Դասո սիստեմս» ընկերության պատվիրակությունը
Նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով Հայաստան կայցելի ֆրանսիական «Դասո սիստեմս» («Dassault systemes») ընկերության պատվիրակությունը, որի կազմում են ընկերության փոխնախագահ, Քրիստիան Նաղդանը և ակադեմիական ծրագրերի գլխավոր տնօրեն Զևիեր Ֆոժերը: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վաչությունը:
2018 թվականի նոյեմբերին, ինչպես նաև 2019 թվականի փետրվարին Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցերի շրջանակում նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպումներ էր ունեցել ընկերության ղեկավարության հետ՝ առաջարկելով դիտարկել համագործակցության հնարավորությունները: Կողմերն ընդգծել էին կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների ոլորտներում փոխգործակցության մեծ ներուժն ու համատեղ ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամություն հայտնել, ինչպես նաև պայմանավորվել ընկերության ներկայացուցիչների՝ Հայաստան այցելության մասին։
Կյանքի կոչելով պայմանավորվածությունը՝ «Դասո սիստեմս»-ի պատվիրակությունը մայիսի 9-ին կժամանի Հայաստան: Ընկերության ներկայացուցիչները հանդիպումներ կունենան նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ, կայցելեն Երևանի պետական համալսարան, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան, «Այբ» դպրոց, «Քվանտ» վարժարան, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերություն, ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, «PicsArt» և «ԲեթԿոնստրակտ» ընկերություններ, կհանդիպեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումների ընթացքում կքննարկվեն ընկերության կողմից Հայաստանում հնարավոր ծրագրերի ու համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորությունները:
«Դասո սիստեմս»-ը գործում է«Dassault Group» ֆրանսիական հանրահայտ ընկերության կազմում: Այն ծրագրային ապահովում է տրամադրում ռազմարդյունաբերական ոլորտին, մասնավորապես, ավիացիոն–տիեզերական, պաշտպանական, էներգետիկ համակարգերի համար։ Խումբը գործունեություն է ծավալում նաև լոգիստիկ համակարգերի, էլեկտրական հիբրիդային տրանսպորտային միջոցների, անշարժ գույքի և այլ բնագավառներում:

Armenian President Armen Sarkissian has invited a delegation from the European software company Dassault Systèmes to visit Armenia and discuss possible areas of cooperation.
Dassault Systèmes VP Christian Nardin and Senior Director for Academic Programs Xavier Fouger will head the delegation due to arrive in Yerevan on May 9.
According to an Armenian government press release, when Sarkissian visited France in November 2018 and February 2019, he held meetings with the leadership of the company and proposed looking into the possibilities of cooperation.
“The parties underscored the great potential for collaboration in the areas of education, science, and technologies as well as their readiness to implement joint programs. They also reached the agreement on the visit to Armenia of the company’s representatives. To call the agreement to life, the Dassault Systemes’ delegation will arrive to Armenia on May 9,” the press release reads.
Company representatives will visit Yerevan State University, French University of Armenia, Aib school, Quant college, Synopsis Armenia company, TUMO center of creative technologies, PicsArt and BetConstruct companies. They will also meet with representatives of local information technology companies.
Dassault Systemes is a subsidiary of Dassault Group, headquartered in France. The Group includes Dassault Aviation (an aircraft manufacturer of military and business jets), SABCA (an aircraft repair company), the Figaro Group (media), Immobiliere Dassault (real estate), Artcurial (auctions), and Château Dassault (wine).