Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կնքված հրադադարի մասին համաձայնագրի 25-ամյակի կապակցությամբ
2019թ․ մայիսի 12-ին լրանում է Արցախի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հրադարարի ռեժիմի հաստատման 25-ամյակը։ 1994թ. մայիսի 5-ին Արցախի, Ադրբեջանի և Հայաստանի խորհրդարանների ղեկավարների միջև ստորագրված Բիշքեկյան արձանագրությունը ճանապարհ հարթեց ռազմական գործողությունների դադարեցման և դրան հաջորդած 1994 և 1995 թթ. հրադադարի եռակողմ համաձայնագրերի կնքման համար:
Հրադադարի հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ մեր խորը գնահատանքն ու երախտագիտությունն ենք վերահաստատում միջնորդների, հատկապես Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերի համար, որը կարևորագույն դեր ունեցավ այս համաձայնագրերի կնքման գործում։ Հետագայում այդ համաձայնագրերը և դրանց նշանակությունը գնահատվեցին և հավանության արժանացան միջազգային հանրության կողմից, մասնավորապես 1994թ․ ԵԱՀԿ Բուդապեշտյան գագաթաժողովում։
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ցուցադրել է իր անսասան կարողությունը պաշտպանելու և հակազդելու Ադրբեջանի կողմից ավերիչ ագրեսիային ու 1990-ականների սկզբի էթնիկ զտումներին ու ոչնչացման սպառնալիքին, ստեղծելու ժողովրդավարական հասարակության ամուր հիմքեր և ազատորեն որոշելու իր քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և մշակութային զարգացումը` ուղղված ինքնորոշման իրավունքի լիարժեքորեն իրացմանը: Հայաստանը եղել և մնում է Արցախի և նրա ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը:
Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումների և մասնավորապես 2016 թ. ապրիլին Արցախի դեմ ագրեսիայի լույսի ներքո 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերը շարունակում են վավեր մնալ՝ ամուր հիմք հանդիսանալով ընդդեմ ուժի կիրառման և ռազմական գործողությունների վերսկսման, որը աղետալի հետևանքներ է ունենալու տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների համար: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները 2016թ մայիսի 16-ի համատեղ հայտարարության մեջ վերահաստատեցին իրենց աջակցությունը 1994-1995թթ. Հրադադարի մասին համաձայնագրերին և պնդեցին դրանք հարգելու կարևորության վրա:
Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ լինել 1994-1995թթ. հրադադարի համաձայնագրերի տառին և ոգուն: Ավելին, այս համաձայնագրերը շարունակում են ծառայել որպես հիմնասյուն՝ ուժի կիրառումը մերժելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ միջազգայնորեն ճանաչված միջնորդության ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում իրական առաջխաղացում ապահովելու համար:
Հրադադարի ռեժիմը հարգելու մասին 2018 թ. սեպտեմբերին Դուշանբեում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները մատնանշում են քաղաքական կամքի կարևորությունը զինադադարը պահպանելու և էսկալացիայի ռիսկը նվազեցնելու գործում: Վերջին ժամանակաշրջանում արձանագրվել են հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը, որոնց արդյունքում ծանր վիրավորվել են Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի երկու և Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի մեկ զինծառայող համապատասխանաբար շփման գծում և սահմանին: Այս ցավալի միջադեպերն ընդգծում են հրադադարի ռեժիմին և դրա ամրապնդմանը հավատարիմ մնալու կարևորությունը։ Հատուկ միջոցները, մասնավորապես 2016 թվականին Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, պետք է կյանքի կոչվեն։
Հրադադարի ռեժիմի հաստատման 25-ամյակը վկայում է 1994-95թթ. համաձայնագրերի եռակողմ ձևաչափի իսկության և կենսունակության, ինչպես նաև հակամարտության տևական հանգուցալուծման նպատակով Լեռնային Ղարաբաղի լիարժեք ներգրավվածության անհրաժեշտության մասին։
Այս տարեդարձը նաև խրախուսում է բոլոր կողմերին վերահաստատել իրենց հանձնառությունը հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ-ը Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո։ Հայաստանը շարունակում է լիովին հավատարիմ մնալ տևական խաղաղությանը, ինչը բազմիցս վերահաստատվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից, այդ թվում նաև 2019 թ․ մարտի 29-ին Վիեննայում կայացած վերջին գագաթաժողովում։

Armenia on Karabakh Ceasefire 25th Anniversary: Artsakh Must Participate in Settlement Process
12 May 2019 marks the 25th Anniversary of the establishment of a ceasefire regime between Nagorno-Karabakh, Azerbaijan and Armenia.
The Bishkek Protocol, signed earlier on 5 May 1994 between the Heads of Parliaments of Nagorno-Karabakh, Azerbaijan and Armenia, paved the way for the cessation of hostilities and the conclusion of subsequent trilateral ceasefire agreements in 1994 and 1995.
On this 25th Anniversary we reiterate our deep appreciation and acknowledgment of the efforts of the mediators and first of all the Russian Federation, who played a critical role in achieving these agreements. They were subsequently endorsed, and their validity reinforced by the international community, particularly at the OSCE Summit in Budapest in 1994.
The people of Nagorno-Karabakh have manifested their unwavering capacity to defend and counter the devastating aggression by Azerbaijan and the threat of ethnic cleansing and annihilation at the beginning of the 1990s, to establish firm foundations for a democratic society and to freely determine their political, economic, social and cultural development in pursuit of the full realization of their right to self-determination. Armenia has been and remains the guarantor of the security of Nagorno-Karabakh and of its people.
Against the background of continued ceasefire violations by Azerbaijan, and particularly of the aggression against Nagorno-Karabakh in April 2016, the 1994-1995 ceasefire agreements remain valid and constitute the only solid foundation against the use of force and the resumption of hostilities, which will entail devastating consequences for all the people in the region. In their joint statement of 16 May 2016, the OSCE Minsk Group Co-Chairs reiterated their support to and insisted on the importance of respecting the 1994-1995 ceasefire agreements.
Armenia remains committed to firmly respecting the letter and the spirit of the 1994-1995 ceasefire agreements. Furthermore, these agreements remain the backbone of denouncing the use of force and securing a conducive environment for a genuine progress in the negotiations for the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the internationally agreed format of mediation by the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The agreements reached in Dushanbe in September 2018 on respecting the ceasefire regime demonstrate the importance of political will in sustaining ceasefire and reducing risks of escalation. There were recent instances of ceasefire violations by Azerbaijan, which resulted in heavy injuries to two soldiers of the Nagorno-Karabakh Defense Army and one soldier of the Armed Forces of Armenia on the line of contact and across border respectively. These deplorable incidents call for recommitment to the respect of the ceasefire regime and its reinforcement. Specific measures, particularly those agreed during the 2016 summits in Vienna and St. Petersburg should be implemented.
The 25th Anniversary of the establishment of the ceasefire regime attests to the validity and sustainability of the trilateral format of the 1994-1995 agreements, and to the importance of full engagement of Nagorno-Karabakh in the settlement process in order to achieve a lasting resolution of the conflict.
This Anniversary is also an encouragement for the renewed commitment of all the parties to the peaceful settlement of the conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Armenia remains fully committed to achieving lasting peace, as has been numerously reiterated by the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, including during the latest summit in Vienna on 29 March 2019.