«Տարվա գործարք - Կանաչ առևտուր» մրցանակը ՎԶԵԲ-ի կողմից շնորհվել է Կոնվերս Բանկին
Կոնվերս Բանկն արժանացել է Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի Առևտրի աջակցման ծրագրի «Տարվա գործարքը 2018 - Կանաչ առևտուր» մրցանակին՝ Հայաստանում ջերմոցային ենթակառուցվածքների էներգաարդյունավետության բարձրացմանն աջակցելու համար: Մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել մայիսի 7-ին, Սարաևոյում՝ ՎԶԵԲ տարեկան ժողովի և բիզնես համաժողովի ընթացքում:
Արդիական ջերմոցային համալիրի ներմուծումը Ռոք Բերրի ընկերությունն իրականացրել է հայտնի ֆրանսիական Ռիշել Գրուփ կազմակերպությունից՝ Կոնվերս Բանկի կողմից փաստաթղթային ակրեդետիվի թողարկման միջոցով: Ակրեդիտիվը հաստատվել է եվրոպական առաջնակարգ բանկի կողմից և ապահովվել ՎԶԵԲ-ի՝ կոմերցիոն և քաղաքական հնարավոր ռիսկերը ծածկող 100% երաշխիքով:
Նախագծի ֆինանսավորման շնորհիվ ձեռք բերված բարձրակարգ համակարգը թույլ կտա Ռոք Բերրի ընկերությանը կրճատել էլեկտրաէներգիայի ծախսը տարեկան շուրջ 50 000 ԱՄՆ դոլարով, ջրի սպառումը ՝տարեկան 50 տոկոսով, ինչպես նաև էապես նվազեցնել CO2 գազի արտանետումները մթնոլորտ:
«Մենք Կոնվերս Բանկի ռազմավարությամբ ամրագրել ենք, որ էներգաարդյունավետ և կանաչ վարկավորումը հանդիսանալու են Բանկի գերակա ուղղությունները և, ըստ էության, այս մրցանակը հաստատում է այս ուղղությամբ մեր ջանքերը: Մենք շնորհակալ ենք մեր բազմամյա գործընկերներներին՝ մասնավորապես, ՎԶԵԲ-ին, ում մշտական աջակցության և վստահության շնորհիվ հնարավոր դարձավ այս նախագծի ֆինանսավորումը»,- իր խոսքում ասել է Կոնվերս Բանկի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
Նշվել է նաև, որ Ռոքբերրի ջերմոցային համալիրը ներկայում ունի ավելի քան 100 աշխատակից: Ջերմոցային համալիրում իրականացվում է 4 տեսակի էկոլոգիապես մաքուր ելակի անխափան արտադրություն ողջ տարվա ընթացքում, ինչը թույլ է տալիս ձեռք բերել մրցակցային առավելություններ ինչպես տեղական, այնպես էլ արտաքին շուկաներում:
«ՎԶԵԲ-ի՝ տնտեսությունների կայուն զարգացմանը նպաստելու հանձնառությունը դրսևորվում է տարբեր ձևով և տեսքով, սակայն միայն մեկ՝ կանաչ գույնով: Մենք չենք կարող դա անել առանց մեր գործընկերների: Այսօր հպարտ ենք առաջին անգամ պարգևատրել թողարկող և հաստատող բանկերին՝ կանաչ առևտրին նվիրվածության համար: ՎԶԵԲ-ն իր գործունեության տարածաշրջաններում անչափ կարևորում է էներգաարդյունավետությունը, արդյունավետ ջրօգտագործումը, վերականգնվող էներգիայի արտադրությունը և կլիմայի կայունությունը խթանող տեխնոլոգիաների ներդրումը, ինչը համահունչ է կայուն ներդրումներին աջակցելու ՎԶԵԲ-ի պարտավորվածությանը», - իր խոսքում նշել է ՎԶԵԲ Ֆինանսական հաստատությունների գծով գլխավոր տնօրեն Ֆրենսիս Մալիժը:
ՎԶԵԲ-ի կողմից Կանաչ առևտրի համար մրցանակներ են շնորհվել առաջին անգամ: Մրցանակակիրների շարքում են նաև Raiffeisen Bank Aval և UniCredit բանկերը: ՎԶԵԲ-ի մամուլի հաղորդագրությունը հասանելի է https://www.ebrd.com/news/2019/ebrd-presents-awards-for-green-trade.html հղումով:

Converse Bank Receives “Deal of the Year - Green Trade” Award from the EBRD
Converse Bank has been awarded with the “Deal of the Year 2018 - Green Trade” award from the Trade Facilitation Programme (TFP) of the European Bank for Reconstruction and Development (the EBRD) for improving the energy efficiency of greenhouse infrastructure in Armenia. The award ceremony took place within the frames of the EBRD Annual Meeting and Business Forum in Sarajevo on May 07, 2019.
A cutting edge greenhouse complex was imported by Rock Berry from the well-known French company RICHEL Group through issuance of a letter of credit confirmed by a first class European partner bank. The political and commercial payment risk was fully covered by the EBRD guarantee.
The environmental impact that was achieved with this project allowed Rock Berry to reduce energy costs by USD 50,000 per year and annual water consumption by 50%, as well as to limit CO2 emissions.
“Converse Bank has adopted the strategy where energy efficiency and green financing are prioritized, and this award is vivid evidence of our efforts taken up in this direction. We thank our long-term valuable partners, especially the European Bank for Reconstruction and Development for the constant support and trust which allowed us to accomplish the financing of this project,” said Artur Hakobyan, CEO at Converse Bank.
Today Rock Berry’s greenhouse complex employs over 100 people. They cultivate 4 eco-clean strawberry varieties with a year-round production, thus having high competitive advantage both in domestic and foreign markets.
Francis Malige, EBRD Managing Director for Financial Institutions said: “The EBRD’s commitment to sustainable economies comes in different shapes and forms, but in only one colour – green. And we could not do this without our partners. We are proud today to honour for the first time issuing and confirming banks that have shown an outstanding commitment to green trade. Trade in energy efficiency, water efficiency, renewable energy and climate resilience technologies is very important for the EBRD regions and contributes to the EBRD’s commitment to support sustainable investments.”
The EBRD presented their awards for green trade for the first time. Other award winners included Raiffeisen Bank Aval and UniCredit. The EBRD’s respective press release is available by the following link.