Ու՞ր են մեր թագավորների պալատները. հարցազրույց Վիգեն Ավետիսի հետ
Ձեզ հետ մտովի զրուցում եմ դեռ այն ժամանակից, երբ պատրաստակամություն հայտնեցիք Ղարաբաղյան պատերազմի հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանի ազատման համար իմ նամակը փոխանցել Հռոմի պապին: Մեծ պատիվ կհամարեմ Ձեր` քանդակագործ և Մարդ-քաղաքացու հետ հարցազրույցի հրավերս ընդունելը: Հուսով եմ սարերի հետևում չէ այն օրը, երբ կհանդիպենք ֆիզիկական ազատության մեջ: Հարցազրույցների համար պատրաստվում եմ, խնդրում նյութեր, որպեսզի ծանոթանամ կերպարի գործունեությանը: Այդպես կարդացի Ձեր մի քանի հարցազրույց, նայեցի քանդակները: Իմացա, որ Դուք «40 ֆլորենտացիներ», ինչպես նաև Դոնատելլոյի անվան նկարիչների միության անդամ եք: Հենց Ձեզ է վստահվել ավարտին հասցնել Միքելանջելոյի նախագծած Սբ. Լորենցո եկեղեցու արտաքին տեսքը` ճակատային մասում նախագծված 40 մարմարե քանդակների հետ միասին: Հանրահայտ քանդակագործ Ռոբերտո Մուսկոլլետոն միլանցի հայտնի նկարիչ Սալվատորե Ֆիումեի կիսատ թողած աշխարհի ամենամեծ քանդակի շարունակությունը նույնպես Ձեզ է վստահել: Վատիկանի սեփականությունն է դարձել Ձեր «Հայոց մայր» քանդակը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը… դեռ երկար կարելի է շարունակել Ձեր քանդակ-հուշարձանների և քանդակաշարերի ցանկը, նաև կազմակերպած միջազգային քանդակի սիմպոզիումները... հիմա անցնեմ հարցերին:
-Մարդկությունը մշտապես նկարի ու քանդակի միջոցով վերարտադրում է մարդկանց, կենդանիներին, ստեղծում է սրտում և մտքում ծնունդ առած պատկերներ, գաղափարներ: Ո՞րն է սրա գաղտնիքը. միգուցե մարդը փորձում է Արարչի՞ն նմանվել:
-Շատ հետաքրքիր հարցադրում է. բարդ է հակիրճ պատասխանել, քանի որ մեծ տարածք է: Եթե փորձեմ հակիրճ պատասխանեմ... հոգևոր առումով մենք գալիս ենք այնտեղից, որտեղ Աստվածն է: Այսինքն՝ մենք ունենք աստվածային հիշողություն և արարչագործության մասնակից ենք նաև մենք՝ մարդիկս: Եվ էդ ամենն ամփոփվում է գեղեցիկի հասկացության մեջ: Գեղեցիկի գաղափարը դրված է աշխարհի ստեղծման հիմքում: Այն ամենն, ինչ ստեղծեց Աստված, վերջում տեսավ, որ գեղեցիկ է: Էսպես է նկարագրվում աշխարհի ստեղծումը: Ստեղծագործողներն էն մարդիկ են, որոնք ունեն հիշողություն, հիշում են՝ ինչպես ստեղծագործվեց աշխարհը՝ գեղեցիկով: Եվ արվեստագետները գեղեցիկի գաղափարի հետևորդներն են: Դա կապված է աստվածային արարչագործության հետ: Այսինքն՝ արվեստագետները աստվածայինի վկաներն են, մեկ անգամ ևս վկայում են գեղեցիկի ներկայությունն աշխարհում: Սա հոգևոր բացատրությունն է, իսկ աշխարհիկ բացատրությունը շատ նման է հոգևորին…
-Իտալիայում և Հունաստանում պահպանվել են բազմաթիվ պատմական հուշարձաններ՝ անկախ շարունակվող պատերազմներից: Հայաստանում Գառնիի տաճարն ենք մատնացույց անում, իսկ նոր դարաշրջանից` անվերջ խաչքարեր ու եկեղեցիներ: Ինչու՞ է այդպես` ու՞ր են մեր թագավորների պալատները, հեթանոսական տաճարները, հուշարձանները:
-Երբ մենք խոսում ենք հայոց ցեղասպանության մասին, այն չի սկսվել 1915 թվականին կամ համիդյան ջարդերից: Սա չարի և բարու, արևի ու լուսնի, ճշմարիտի և ստի պայքարն է: Հայերը լույսի, ճշմարիտի, գեղեցիկի պատասխանատուներն են աշխարհում: Ջնջելով հայոց հետքերը, որը սկսվել է Տիգրան Մեծից հետո, սկսեցինք կորցնել մեր տեղը համաշխարհային մշակույթում...հարձակումներն ավարտվեցին Աթաթուրք-Լենին պայմանագրով և նրանց հետևում կանգնած ուժերով: Հայկական հետքերն աստիճանաբար ջնջվել են, այսինքն՝ Հայաստանը որպես աստվածային օրենքների երկիր, պիտի վերանար, մոռացության տրվեր: Էն, որ մեր հետքերը մինչև այսօր էլ ջնջում են, վերջին տարիներին անգամ քանդվում են անգամ 18-րդ դարի սովորական բնակելի շենքեր, ծրագրված է, որպեսզի հայոց հետքերը վերացվեն: Ադրբեջան պետությունը հատուկ ստեղծվեց, քանի որ Թուրքիան չկարողացավ հիմնովին ոչնչացնել Հայաստանը: Բայց քանի որ Հայաստանը և հայ ժողովորդը Աստծո ժողովուրդն է, և մեր շրջանն ամենասուրբն է աշխարհում, ոչ ոք՝ անգամ ամենահզորները չեն կարող երբեք վերացնել հայի ներկայությունը հենց Հայաստան աշխարհում: Էն, որ մենք այսօր չունենք պատմական շերտեր, ծրագրված պատերազմ է լույսի դեմ: Իսկ լույսի կրողները մենք ենք: Բայց խավարը ինչքան էլ լույսի դեմ պայքարի, ժամանակավոր հաղթանակ է տանում... առավոտը գալիս է, լույսը բացվում է, արեգակը ծագում է, օրը ծնվում է: Էն, որ Մհերը չի կոտրվում, պայքարի արդյունք է: Մհեր ասելով՝ նկատի ունեմ ինձ հարցեր տվող Մհերին և, իհարկե, էն Մհերին, որը մեր սարերում է: Նա չի գնացել Ամերիկայում ապրելու, այլ մտել է մեր հայկական սարի մեջ: Ինչքան էլ ասում են՝ հայերը փախստական են, էդպես չի: Մհերը Ուրուգվայի լեռների մեջ չի թաքնվել, չնայած Ուրուգվայում էլ դուռ են բացել, որ հնարավոր է իրենց դռան միջոցով էլ դուրս գա... այսինքն՝ աշխարհը սպասում է Մհերին: Ամբողջ աշխարհը գիտի Մհերի տեղը, իսկ Մհերը մեր՝ հայկական լեռներում է և հայկական բանտում:
-Շուրջ 30 տարի է անցել, ինչ մեր երկիրն անկախ է. «տապալվեց» Լենինի արձանը, բայց մինչ օրս մայրաքաղաքի կենտրոնական հրապարակում չկա նոր խորհրդանիշ-արձան: Դուք առաջարկել եք 8 մետրանոց սյան վրա արևի խորհրդանիշ`թևավոր առյուծի արձան տեղադրել, որը ժամացույցի սլաքների նման կպտտվի: Ի՞նչ եք կարծում` ի վերջո այնտեղ մարդ, թե՞ կենդանի, միգուցե ա՞յլ խորհրդանիշ կլինի:
-Կարծում եմ, որ իմ առաջարկը ճշմարտության վերականգնում է: Բայց բոլորը դեռ վախենում են այդ տեղից, քանի որ բոլշևիկյան առաջնորդն է կանգնած եղել: Այդքան համարձակություն չունեն, որ նախկին խավարի սիմվոլը փոխեն արևի սիմվոլով: Խավարի սիմվոլը այսօր գոյություն չունի, բայց խավարի հետնորդներն այսօր ղեկավարում են մեր շրջանը՝ կոմունիզմից վարակված, բոլշևիկյան խավարից չազատված, հակամարդկային, հակահոգևոր, այսինքն՝ ճշմարտության ու լույսի դեմ: Լուսինը, որը Խորհրդային միության դրոշի վրա կար մանգաղի տեսքով և մուրճի, որ խփեն մարդկանց գլխին, այդ սիմվոլները մինչև հիմա աշխատում են, ապրում են և ղեկավարում են, ցավոք: Այն օրը, երբ մենք մեր հրապարակում կդնենք արևի սիմվոլը՝ իմ առաջարկած կիլիկյան առյուծի տեսքով, թե մի ուրիշ ձևով, ամեն բան կփոխվի: Մինչև Մոսկվայից Լենինի դիակը չշպրտեն կամ չայրեն, չի վերջանա էդ ամենը, և չենք ազատվի չարիքից: Սա պայքար է, իսկ մարդիկ գիտակցաբար կամ անգիտակից պահպանում են չարի իշխանությունը: Երբ մեր հրապարակում չարիքի սիմվոլի փոխարեն բարու սիմվոլ դրվի, այդ ժամանակ շատ բան կփոխվի մարդկանց և պետության հոգևոր կյանքում: Մեր պետության հոգևոր կյանքում դեռ ոչ մի բան չի փոխվել:
-Ըստ Ձեզ, ինչու՞ են պետությունների զինանշանների վրա գրեթե միշտ գիշատիչներ պատկերում` առյուծ, արծիվ… կլինի՞ մի ժամանակ, որ սիրո, բարության, խաղաղության սիմվոլներ պատկերեն…
-Ես էստեղ համաձայն չեմ, խաղաղությունը պետք չի խոտակերի հետ կապել, պատերազմն էլ՝ գիշատիչի: Ամեն մեկն իր տեղում ունի իր նշանակությունը: Բնության մեջ գոյություն ունի ճիշտ ու գեղեցիկ փոխհարաբերություն: Այսինքն՝ նա, ով միս է ուտում, ավելի վատը չէ, քան նա, ով խոտ է ուտում: Ամեն մեկն ապրում է իր կյանքով: Եթե գիշատիչներ չլինեին, խոտակերները կուտեին ամբողջ բուսականությունը, և անապատ կդառնար: Այսինքն՝ բարին և չարը պետք չի կապել սննդի տեսակով: Հին Եգիպտոսում գետաձիեր կամ բզեզներ կային՝ որպես պաշտամունքի կենդանիներ: Քրիստոնեությունը՝ չորս ավետարանիչների միջոցով բերեց առյուծի, արծվի, ցլի կերպարները, նաև ագռավն ու աղավնին Նոյի հետ կապված: Սրանք փոխաբերական սիմվոլներն են, բնության պաշտպանության նշաններն են: Առյուծը ամենաուժեղն է, արծիվն՝ ամենաբարձր թռչողն ու ամենահեռատեսը: Մենք չենք կարող խավարասեր դնել մեր սիմվոլիկայի մեջ, այն կոչնչացնի մեր ոգին: Եթե քանդակիս մեջ պիտի մի սիմվոլ դնեմ, այն պիտի զորեղ նշան լինի: Խաչը, օրինակ, հոգևոր ու մարդու տեսքով ամենահզոր սիմվոլներից մեկն է, բայց եթե այն թարս պատկերես, դառնում է չարի նշան: Պատկերային խոսք է սա: Մարդուն ավելի շատ ապահովություն է փոխանցում առյուծը, քան ասենք՝ խավարասերը:
-Ձեզ հետ հարցազրույց արած լրագրողներից մեկը նկատել էր, որ առաջ ասում էիք «մեր երկիրը», իսկ հետո` «այս երկիրը», և Դուք բացատրել էիք, թե ինչու… այսօր նոր իշխանություններ են եկել, Նոր Հայաստան է… այժմ Ձեր համար Հայաստանը ինչպիսի՞ն…
-Քանի որ ինքս ապրում եմ երկու պետություններում, երկու պետությունների քաղաքացի եմ արդեն, միգուցե դա է պատճառը: Իմ երկիրը նաև Իտալիան է: Այդ շեշտադրումը, տարբերությունը մոդայիկ դարձավ էն թվականներին ու սկսվեց շահարկումը: Կապված էր քաղաքական գործիչների հետ, չակերտներում՝ քաղաքական գործիչների, որոնք իշխանավորներ էին դարձել: Իսկ հիմա Հայաստանն էնպիսին է, ինչպիսին կուզենք տեսնենք: Հիմա գտնվում ենք մի միջավայրում, որտեղ մենք պիտի ձևավորենք մեր ուզած Հայաստանը: Եթե նորից թողնենք անտերության մեջ, կլինի այնպիս, ինչպիս եղավ Լևոնի, Քոչարյանի, Սերժի օրոք: Մենք տվեցինք մեր հաղթանակած ողջ ուժը, և էդ ուժի հետ վարվեցին էնպես, ինչպես վարվեցին: Հիմա եթե էսօր Նիկոլին թողնենք մեր հաղթանակած ուժը, նա էլ կդարձնի էնպես, ինչպես ինքն է որոշում: Այսինքն՝ կախված է մեզնից՝ ինչպես տեր կկանգնենք հերթական մեր հաղթանակին: Իշխանությունը չարիք է, երբ գտնվում է թույլ մարդու ձեռքին: Իշխանավորը միշտ թուլանում է, քանի որ ամեն իշխանավորի մեջ հաղթում է հրեշը, որովհետև իշխանությունը գայթակղություն է, եթե թողնենք գայթակղվի, ապա նույնը կկատարվի, ինչ կատարվեց: Մենք 3 միլիոնանոց պետություն ենք, ժողովուրդը կարող է և իրավասու է՝ թույլ չտա իշխանավորները դառնան հրեշ ժողովրդի գլխին: Եթե մենք թույլ լինենք, ոչխար լինենք, իշխանավորը կդառնա գայլ: Բոլորս պարտավոր ենք առյուծի ու արծվի պես տեր կանգնել մեր պետությանը, այլ ոչ թե սպասենք, թե ինչ պիտի անեն մեր գլխին իշխանավորները: Իսկ Հայաստանում շատ հնարավոր է դա, քանի որ մենք փոքր ժողովուրդ ենք: Մենք կարող ենք տեր կանգնել մեր պետությանը:
-Կցանկանայի՞ք լինել Միքելանջելոյի ժամանակակիցը։ Իսկ միգուցե Դուք ժամանակից և տարածությունից դու՞րս եք, երբ քանդակում եք...
-Ես, ճիշտն ասած, Միքելանջելոյի ժամանակակիցն եմ... երեկ Միքելանջելոյի գերեզմանի մոտ էի, որը գտնվում է Ֆլորենցիայի Սուրբ Խաչ եկեղեցում: Գնացել էի նրա հետ զրուցելու՝ որպես աշակերտ, որպես հետնորդ: Իր հոգին շատ հաճախ եմ զգում, մանավանդ երբ աշխատում եմ: Նա ինձ հետ ապրում է, ես՝ իր: Իսկական արվեստում ժամանակ գոյություն չունի, հետևաբար էն արվեստագետներն, ովքեր ստեղծագործել են 500, 1000 տարի առաջ, հիմա իմ միջոցով, մյուսի միջոցով շարունակում են իրենց գոյությունը:

Sculptor Vigen Avetis: "We are at a juncture where we must shape the Armenia we want"
Mher Yenokyan, Hetq’s correspondent in Armenia’s Nubarashen Correctional Facility, interviews the sculptor Vigen Avetis who left Armenia 26 years ago and now lives and works in Florence.
Avetis, a graduate of the Florence Academy of Fine Arts, was awarded 1st prize in the Novara City Sculpture International Competition in 2002. He was also recognized as the best sculptor of Florence in 2014. The sculptor is a member of the Union of “40 Florentines”, as well as the Donatello Artists’ Union.
Humanity has always recreated people and animals through painting and sculpture, creating reborn images and thoughts in the heart and mind. What’s the secret behind this process? Are humans trying to resemble the Creator?
It’s a very interesting query. It’s difficult to answer in a few words given the scope of the issue. Succinctly put, we come from a place, spiritually, where God is. That’s to say, we have a divine memory and we people participate in the creative process. All this is condensed in a beautiful concept. The idea of beauty is at the root of the world’s creation.
All that which God created, was deemed beautiful by him at the end. This is how the world’s creation is described. Creators are those people who possess a memory. They recall how the world was created, with beauty. Artists are the inheritors of this idea of beauty. It’s linked to the process of divine creation. Artists give witness to that divinity, testifying to the presence of beauty in the world. This is a spiritual explanation, and the secular explanation is quite similar.
Numerous historic monuments have been preserved in Italy and Greece, regardless of ongoing warfare. In Armenia, we point to the Garni Temple, while in the new epoch, there are endless churches and stone crosses. Why is this the case? Where are the palaces of our kings, our pagan temples and monuments?
When we talk about the Armenian Genocide, we must recall that it didn’t start in 1915 or with the Hamidian Massacres. This is a battle between good and evil, the sun and the moon, of truth and falsehood. Armenians are responsible for the light, truth and beauty in the world. With the eradication of the traces of Armenians, that began after Tigranes the Great, we started to lose our place in world culture. These attacks culminated with the treaty between Ataturk and Lenin and the powers behind them. Armenian traces were gradually erased. Armenia, as a country of divine laws, would disappear and be forgotten. The fact that our traces are still being erased today, even 18th century ordinary residential buildings are torn down, is the result of an organized plan to erase Armenian traces.
The state of Azerbaijan was specifically created since Turkey wasn’t able to fully destroy Armenia. However, given that Armenians are God’s people and our region is the most holy in the world, no one, even the most powerful, can never eradicate the presence of Armenians in Armenia.
The fact that we do not have layers of history on display is the result of a planned battle against the light. And we are the bearers of light. No matter how much darkness battles light, it can only achieve a temporary victory. The dawn always comes. Light beams down and a new day is born.
Our country has been independent for almost thirty years. Lenin’s statute was brought down. Nevertheless, there is no symbol/monument in Yerevan’s central square. You have proposed the installation of an eight-meter column carrying a symbol of the sun and a winged lion. It would rotate like the hands of a clock. What do you think will stand there? Will it be something symbolizing man or animal, or maybe another symbol?
I believe my proposal is the restoration of truth. But everyone is still afraid of that place since the Bolshevik leader once stood there. They don’t have sufficient courage to replace the former symbol of darkness with one of light.
The symbol of darkness doesn’t exist today, but the followers of darkness rule our region. They are infected by communism and haven’t liberated themselves from the darkness of Bolshevism. They are anti-human anti-spiritual, and against truth and light.
The moon, which was displayed as a sickle on the flag of the Soviet Union, and the hammer, to hit people on the head, are symbols that still operate today. Sadly, they live and govern. Everything will change the day we install the symbol of the sun in our square, in the form of our Cilician lion as I proposed, or in another form.
Until the day when they discard or burn Lenin’s corpse in Moscow, we will be liberated from evil. It’s a battle, and people, consciously or unconsciously, uphold the authority of evil. Many things will change in the spiritual life of people and the state when a symbol of goodness replaces that of evil in our square. Nothing has yet changed in the spiritual life of our state.
Why is it that ferocious animals, lions and eagles, almost always appear on the emblems of countries? Will we ever see symbols of love, goodness and peace depicted?
I don’t agree. Peace shouldn’t be associated with vegetarians and war with birds of prey. Everyone, in their place, has their own meaning. There is the allegory of truth and beauty in nature. The one who eats meat isn’t worse than the one who eats plants. Everyone lives their own life. If the meat eaters didn’t exist, the vegetarians would devour the plants and turn the place into a desert.
Hippos and beetles were animal idols in ancient Egypt. Christianity, through the four apostles, introduced the lion, eagle, bull, as well as the crow and dove associated with Noah. These are metaphorical symbols, signs of the defense of nature. The lion is the strongest, and the eagle the highest-flying and most far sighted.
A reporter who interviewed you in the past noted that you once said, “our country” and later changed it to “this country”. You explained why at the time. We now have a new government. It’s a new Armenia. So, what is Armenia for you now?
Since I live in two countries, I am a citizen of both. Italy is also my country. Pointing out that difference was in vogue at the time and had more to do with the political leaders of the day that were in charge.
Today’s Armenia is the one we want to see. We are at a juncture where we must shape the Armenia we want. If we again let things go, we’ll revert to the days of Levon, Kocharyan and Serzh.
If we hand over the power of our victory to Nikol, he’ll do as he wishes. It all depends on us and how we take mastery of our victory. Authority is evil if it rests in the hands of a weak man. Those in power are enfeebled, debilitated, since the monster in them always wins. Power is alluring, and if we allow our leaders to be tempted, we’ll have a repeat of the past.
We are a country of three million. The people are capable, and have the right, to prevent the leaders from turning into monsters ruling over them. If we are weak, if we are sheep, leaders turn into wolves.
All of us have the responsibility to guard our country like lions and eagles. We must not wait to see how our leaders will govern us.
Would you have liked to have been a contemporary of Michelangelo? Perhaps you are removed from time and space when you sculpt.
To be honest, I am Michelangelo’s contemporary. I visited his grave the other day, in the Holy Cross Church in Florence. I went to talk with him, as a student, as a follower.
I often feel his spiritual presence, especially when working. He lives with me and I with him. There is no time in true art. Consequently, those artists who worked 500 or 1,000 years ago continue to exist through me and through others.