Վերաքննիչ դատարանի դատավորը և նրա ազգական փաստաբանը մեղադրվում են կաշառք վերցնելու մեջ
«Լիդեր» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Սամվել Հակոբյանը վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Աստղիկ Խառատյանին և նրա քրոջ որդուն՝ «Լոյերս լո» ՍՊԸ-ի տնօրեն, փաստաբան Գևորգ Սամվելի Հարությունյանին մեղադրում է կաշառք վերցնելու մեջ:
Երևանի դատարանի Նոր Նորքի նստավայրում դատավոր Հարություն Մանուկյանի նախագահությամբ քննվում է «Լիդեր» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Սամվել Հակոբյանի բողոքը՝ քրեական գործը կարճելու մասին քննիչի որոշման դեմ: 2017-2018 թթ-ին Սամվել Հակոբյանը դիմել էր իրավապահներին՝ հաղորդում տալով այն մասին, որ իր ընկերության շահերը դատարանում պաշտպանած «Լոյերս լո» ՍՊԸ-ի տնօրեն, փաստաբան Գևորգ Սամվելի Հարությունյանը խարդախությամբ տիրացել էր ընկերության բաժնետոմսերին: 2017 թ-ի հունիսին քրեական գործ էր հարուցվել, իսկ սեպտեմբերին Սամվել Հակոբյանը ճանաչվել էր տուժող: Մեկ ամիս անց քրեական գործը կարճվել էր հանցակազմի բացակայության հիմքով: Սամվել Հակոբյանը դիմել էր դատարան՝ քննիչի որոշումը վերացնելու պահանջով, սակայն 1-ին ատյանի դատարանը բողոքը չէր բավարարել: Դրանից հետո վերաքննիչ դատարանը բողոքն ուղարկել էր 1-ին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու:
Երևանի դատարանում մայիսի 23-ին տեղի ունեցած դատական նիստում քննվում էր խարդախության փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի կարճման օրինականության վերաբերյալ բերված բողոքը, սակայն Սամվել Հակոբյանը նախ անդրադարձավ կաշառք տալու դեպքին, որը առանձնացվել էր քրեական գործից և ուղարկվել Հատուկ քննչական ծառայություն, որտեղ էլ քրեական գործ չէր հարուցվել հանցադեպի բացակայության հիմքով: Սամվել Հակոբյանն ասաց, որ ՀՔԾ-ի որոշումը ինքը բողոքարկում է, և հիմա գտնվում է Վճռաբեկ դատարանում:
«Նախանցյալ նիստում ես հայտնեցի, որ Գևորգ Հարությունյանն (փաստաբան) առաջին ատյանի նիստի համար ինձնից պահանջեց 12 հազար դոլար գումար, որը ես իրեն տրամադրեցի 5 միլիոն դրամ, 20 հազարանոց դրամների ձևով: Իբրև թե դատական ծախսերի համար: Հետո ասեց, որ սիմվոլիկ դատական ծախսեր կլինեն վերաքննիչ դատարանում և նույն տիպի սիմվոլիկ գումարների կապակցությամբ հարցեր կլինեն Վճռաբեկ դատարանում: Ես մանրամասները չհարցրեցի, չպարզաբանեցի, թե ինչ դատական ծախսերի մասին է խոսքը: Ես այդ գումարը տվեցի Գևորգ Հարությունյանին, 2 անգամ ես մասնակցեցի դատական նիստին: Դատավոր Ռուբեն Բունիաթյանը բավականին խիստ էր վերաբերվում, երբ ես ինչ-որ հայտարարություններ էի անում իր թույլտվությամբ: Դատավարությունն ավարտվեց, վճիռը կայացվեց մեր օգտին, դրանից հետո Գևորգ Հարությունյանն ասեց, որ 13 հազար դոլար տվել է վերաքննիչ դատարանում, որտեղ նախագահողն իր հարազատ մորաքույր Աստղիկ Խառատյանն էր և 17 հազար դոլար տվել է Վճռաբեկ դատարանում մեր օգտին որոշումներ կայացնելու համար: Ես հարցրեցի Գևորգին՝ որ ասում էիր խնդիր չկա, մորաքույրս է, հարցը հեշտությամբ կլուծվի, ինչի կապակցությամբ կա 13 հազար դոլարի տված կաշառքը, առավել ևս որ հարազատ մորաքույրդ է, խնդիր չունես ոչ մի ասպարեզում: Ասաց, բացի Աստղիկ Խառատյանից այնտեղ կա ևս երկու դատավոր: Ես կատակով հարցրեցի՝ բա 13 հազարը 3-ի նորմալ չի բաժանվում: Պատասխանեց, որ նախագահող դատավորի բաժինն ավելի մեծ է, ես էլ չվիճեցի»,- դատարանում հայտարարեց Սամվել Հակոբյանը:
Նիստին մասնակցում էր նաև փաստաբան Գևորգ Հարությունյանի ներկայացուցիչը՝ փաստաբան Կարեն Ղազարյանը: Վերջինս նիստի մեկնարկին ի պատասխան դատարանի հարցի՝ ասաց, որ չի ցանկանում տեսանկարահանվի՝ անձնական կյանքի գաղտնիությունից ելնելով: Դատարանը մեզ թույլատրեց տեսանկարահանում իրականացնել, սակայն այն պայմանով, որ Կարեն Ղազարյանին չտեսանկարահանենք: Կարեն Ղազարյանը հայտարարեց, որ Սամվել Հակոբյանը երկրում իրադրության փոփոխմամբ պայմանավորված է նման հայտարարություններ անում, որոնք իրականությանը չեն համապատասխանում:
Անդրադառնալով խարդախության փաստի առթիվ հարուցված և կարճված քրեական գործին՝ Սամվել Հակոբյանը հայտարարեց, որ ՔԿ քննիչ Շամս Ղազարյանը փաստաբան Գևորգ Հարությունյանին մեղադրանք առաջադրելուց հետո իրեն հրավիրել է ՔԿ: Քննչական կոմիտեում քննիչը Հակոբյանին ասել է, որ քրգործը կարճելու է, քանի որ «ղեկավարությունից այդպես են ասել»: Քննիչ Ղազարյանը, սակայն հայտարարեց, որ նման բան չի եղել և որ ինքը Սամվել Հակոբյանին հրավիրել է կոմիտե կարճման նախապատրաստվող քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու համար: Հակոբյանը նաև հայտարարեց, որ քննիչը իրեղեն ապացույցներ (կեղծված պայմանագրեր) է վերադարձրել փաստաբան Գևորգ Հարությունյանին: Քննիչն այս պնդումը ևս հերքեց:
Հաջորդիվ մանրամասն կներկայացնենք հարուցված և կարճված գործը, որտեղ մեղադրյալի կարգավիճակում էր հայտնվել փաստաբան Գևորգ Հարությունյանը:

Судью Апелляционного суда и ее родственника-адвоката обвиняют в получении взятки
Бывший директор ЗАО “Лидер” Самвел Акопян обвиняет судью Апелляционного гражданского суда Астхик Харатян и ее племянника, директора ООО “Лойерс ло”, адвоката Геворка Арутюняна в получении взятки.
В ереванском суде общей юрисдикции муниципалитета Нор Норк под председательством судьи Арутюна Манукяна рассматривается жалоба бывшего директора ЗАО “Лидер” Самвела Акопяна на решение следователя о прекращении уголовного дела. В 2017-2018 гг. Самвел Акопян представил в правоохранительные органы сообщение о том, что защищавший в суде интересы его компании адвокат Геворк Арутюнян мошенническим путем завладел акциями ЗАО “Лидер”. В июне 2017 г. было возбуждено уголовное дело, однако в сентябре С.Акопян был признан потерпевшим. Через месяц дело было закрыто за отсутствием состава преступления. С.Акопян обратился в суд с требованием отменить решение следователя, однако суд первой инстанции не удовлетворил требование. После этого Апелляционный суд направил дело в суд первой инстанции для проведения следствия.
23 мая состоялось заседание ереванского суда, на котором рассматривалась жалоба на законность прекращения уголовного дела по факту мошенничества. Однако Самвел Акопян вначале коснулся эпизода дачи взятки, который был выделен из уголовного дела и направлен в Специальную следствевнную службу. Там, однако, не стали возбуждать уголовное дело за отсутствием состава преступления. С.Акопян обжаловал решение ССС в Кассационном суде.
“На предыдущем заседании Кассационного суда я сообщил, что адвокат Геворк Арутюнян потребовал у меня взятку в 12 тысяч долларов за заседание суда первой инстанции. Я дал ему 5 миллионов 20-тысячными купюрами. Сумма якобы была предназначена для судебных расходов. Потом он сказал, что в Апелляционном суде расходы будут символическими и что в Кассационном суде возникнут вопросы в связи с такими символическими суммами. Я не поинтересовался, о каких судебных расходах идет речь, дал эту сумму Геворку Арутюняну и два раза участвовал в судебных заседаниях. Судья Рубен Буниатян довольно строго реагировал на заявления, которые я делал с его разрешения, Судебный процесс закончился принятием решения в нашу пользу. После этого Геворк Арутюнян сказал, что в Апелляционном суде, где председательствовала его родная тетя Астхик Харатян, он дал 13 тысяч долларов, еще 17 тысяч долларов дал в Кассационном суде для принятия решения в нашу пользу. Я напомнил Геворку Арутюняну его слова о том, что у нас проблем не будет, что судья – его родная тетя, поэтому вопрос будет легко решен. В таком случае в связи с чем была дана взятка в 13 тысяч долларов? – спросил я. Он сказал, что кроме Астхик Харатян там есть еще двое судей. Я пошутил, отметив, что 13 тысяч не делится на три, на что Геворк заявил, что председательствующему судье достается больше,- рассказал в суде Самвел Акопян. – В заседании участвовал представитель интересов адвоката Геворка Арутюняна Карен Казарян. Последний в начале заседания выступил против проведения видеосъемки. Суд, однако, разрешил нам снимать заседание с условием, что мы снимать не будем К.Казаряна. Адвокат сказал, что заявления Самвела Акопяна не соответствуют действительности”.
Касаясь возбуждения, а затем прекращения уголовного дела, С.Акопян сообщил, что следователь Шамс Казарян после предъявления обвинения Геворку Арутюняну пригласил его в Следственный комитет, где сообщил, что дело будет прекращено, поскольку “так сказали в руководстве” Однако следователь Казарян заявил, что ничего этого не было и что он пригласил Акопяна в СК для ознакомления с материалами уголовного дела, которое должно быть закрыто.
Самвел Акопян также сказал, что следователь вернул адвокату Геворку Арутюняну вещественные доказательства (фальшивые договоры). Следовктель отрицал и это утверждение.
В дальнейшем мы расскажем о возбужденном и прекращенном уголовном деле, в рамках которого в статусе обвиняемого оказался адвокат Геворк Арутюнян.