Նիկոլ Փաշինյանն ամփոփել է «Իմ քայլը հանուն Սյունիքի մարզի» ներդրումային բիզնես ծրագրերի համաժողովի աշխատանքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ամփոփել է «Իմ քայլը հանուն Սյունիքի մարզի» ներդրումային բիզնես ծրագրերի համաժողովի աշխատանքները: Այս մասին հայտնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը:
Մասնավորապես, վարչապետը շնորհավորել է համաժողովի մասնակիցներին դինամիկ ֆորում անցկացնելու կապակցությամբ և արձանագրել մի քանի առանձնահատկություններ այսօրվա քննարկումներից:
«Առաջինը՝ մենք տեսանք, որ Սյունիքի մարզում իսկապես շատ մեծ պոտենցիալ կա: Այստեղ մենք տեսանք առաջարկներ և նույնիսկ գործունեություն, որը վերաբերում է տեխնոլոգիական ոլորտին, այստեղ տեսանք հետաքրքիր, գյուղատնտեսական, զբոսաշրջային ծրագրեր: Այստեղ, իսկապես, շատ կարևոր է, որ մենք կարողանանք ստեղծել թե՛ օրենսդրական, թե՛ կառուցակարգային, թե՛ բարոյահոգեբանական այնպիսի միջավայր և պայմաններ, որպեսզի մարդը ոգևորվի իր աշխատանքից և ուրիշներին ոգևորի աշխատել: Առանց աշխատանքի հնարավոր չէ որևէ հարց լուծել, առանց աշխատանքի հնարավոր չէ բարեկեցություն ստեղծել, և սա ամենակարևոր արձանագրումն է:
Մենք պետք է իրար վարակենք աշխատելու ցանկությամբ, աշխատելու էներգիայով, մենք պետք է հավատանք մեր ապագային, որովհետև այն մեր ձեռքերում է, որովհետև մեր ապագային հավատալ՝ նշանակում է ինքներս մեզ հավատալ: Ես համոզված եմ, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է հավատա առաջին հերթին ինքն իրեն: Մեր ընդդիմադիր ժամանակներից այդ դիսկուրսը կա. ընդդիմությանը հավատում են, չեն հավատում, իշխանությանը հավատում են, չեն հավատում: Առաջին հերթին մարդը պետք է հավատա ինքն իրեն, իր ստեղծարար ուժին և մեր առաքելությունն այն է, որ մենք պետք է ոչ թե գործենք այնպես, որ մարդիկ մեզ հավատան, մենք պետք է գործենք այնպես, որ մարդիկ իրենք իրենց հավատան, որովհետև իրենք իրենց հավատալով է, որ ամեն անգամ իրենք կարողանան էֆեկտիվ կառավարություն ստեղծել, էֆեկտիվ ԱԺ ձևավորել, էֆեկտիվ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում լինել: Մեր մեծագույն առաքելությունն այն է, որ մարդիկ՝ ՀՀ քաղաքացիները, հավատան իրենք իրենց: Այն պահին, երբ որ մենք հավատում ենք մեր քաղաքացիներին, մեր ժողովուրդը հավատում է ինքն իրեն, ինքը հաղթում է:
Մեր ժողովրդի, մեր պետության, մեր քաղաքացիների հաղթանակի միակ գրավականն այն է, երբ ամեն քաղաքացի և ժողովուրդը հավաքականություն է, ինքն իրեն հավատում է: Ես ուրախ եմ, որ այս դահլիճից, այս բեմից մենք տեսանք բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր առաջին հերթին հավատում ենք իրենք իրենց: Մեր ամենօրյա առաքելությունն է, որպեսզի այդ մարդիկ իրենց ամեն օրվա հետ, ամեն ժամի, ամեն շաբաթվա հետ ավելի ու ավելի շատ հավատան, որովհետև ինչքան իրենք իրենց են հավատում, այնքան ավելի շատ հավատում են մեր ընդհանուր հայրենիքի այսօրվան և ապագային, որը մենք իրար հÕ �տ քայլ առ քայլ կառուցում ենք և կառուցելու ենք: Մեզ բոլորիս եռանդ եմ մաղթում և բոլորիս լավատեսություն եմ մաղթում և որևէ կասկած չկա, որ ՀՀ քաղաքացին իր հաղթարշավը շարունակելու է և դա ավարտ այլևս չի ունենալու: Ամեն նոր հաղթանակից հետո մենք նոր հաղթանակ ենք պատրաստելու և կերտելու, որովհետև դա մի աստիճան է, ամեն աստիճան ոտք դնելը մեր նախապատրաստությունն է մյուս աստիճանին ոտք դնելու: Այնպես որ մեր քայլը ոչ թե պետք է լինի ուղղակի առաջ, այլ նաև դեպի վերընթաց:
Այսօր իմ քայլը հանուն Սյունիքի մարզի ես համոզված եմ, որ մեզանից յուրաքանչյուրն արել է, անում է և կանի իր քայլը հանուն Սյունիքի մարզի, հանուն Հայաստանի Հանրապետության, հանուն Արցախի Հանրապետության:
Նշենք, որ համաժողովի շրջանակներում ներկայացվել են մի շարք ներդրումային ծրագրեր և ստորագրվել դրանք կյանքի կոչելու վերաբերյալ փաստաթղթեր:

Премьер-министр Никол Пашинян подвел итоги работы инвестиционного бизнес-форума “Мой шаг во имя Сюникской области”
В частности, премьер-министр поздравил участников мероприятия с проведением динамичного форума и подчеркнул несколько особенностей сегодняшних обсуждений.
“Во-первых, мы увидели, что в Сюникской области действительно есть огромный потенциал. Здесь мы увидели предложения и даже деятельность, связанную со сферой технологий, здесь мы увидели интересные сельскохозяйственные, туристические проекты. Очень важно, чтобы мы смогли создать как законодательную, институциональную, так и морально-психологическую среду и условия, чтобы человек воодушевлялся своей работой и побуждал других к труду. Без работы невозможно решить какую-либо проблему, без работы невозможно созд ать благополучие, и это самое важное.
Мы должны заразить друг друга желанием работать, энергией труда, мы должны верить в свое будущее, потому что оно в наших руках, потому что вера в свое будущее означает веру в себя. Я убежден, что сегодня каждый гражданин Республики Армения должен в первую очередь поверить в себя. Еще с тех времен, когда мы были оппозиционерами, существует такой дискурс: нужно верить оппозиции или нет, нужно верить властям или нет. Прежде всего, человек должен верить в самого себя, в свою творческую силу, и наша миссия состоит в том, что бы мы действовали не таким образом, чтобы люди верили нам, а действовали таким образом, чтобы люди верили в самих себя, потому что только верой в себя они каждый раз смогут сформировать эффективное правительство, сформировать эффективное НС, сформировать эффективные органы местного самоуправления. Наша самая большая миссия состоит в том, чтобы люди, граждане Армении верили в себя. В тот момент, когда мы верим в наших граждан, наш народ верит в себя, он побеждает.
Единственный гарант победы нашего народа, нашего государства, наших граждан - это вера каждого гражданина и народа в целом в самого себя. Я рад, что в этом зале мы увидели много людей, которые прежде всего верят в самих себя. Наша ежедневная миссия состоит в том, чтобы эти люди каждый день, каждый час, каждую неделю все больше и больше верили в себя, потому что чем больше они верят в себя, тем больше они верят в сегодняшний день и в будущее нашей общей родины, которое мы строим и будем строить вместе шаг за шагом. Желаю вс ем нам энергии и оптимизма, и нет никаких сомнений в том, что гражданин Армении продолжит свой триумф, который никогда не закончится. После каждой новой победы мы будем одерживать новую победу, потому что это лестница, и наш каждый шаг на новую ступень - это подготовка сделать шаг на следующую ступень. Так что наше движение направлено не только вперед, но и вверх.
И я убежден, что сегодня каждый из нас сделал, делает и будет делать свой шаг во имя Сюникской области, во имя Республики Армения, во имя Республики Арцах.
Отметим, что в рамках форума был представлен ряд инвестиционных программ и подписаны документы об их реализации.