«Մարտի 1-ի գործով» քննչական խմբի ղեկավարը ինքնաբացարկ է հայտնել Քոչարյանի բողոքը քննող Վազգեն Ռշտունուն
Վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ Վազգեն Ռշտունին քննում է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը անձեռնմխելիության հիմքով չդադարեցնելու որոշման դեմ նրա պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի բողոքը:
Պաշտպանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ երեկ՝ մայիսի 30-ին, այս գործով դատական նիստ է տեղի ունեցել, որի ընթացքում «Մարտի 1-ի գործով» քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանն ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել Վազգեն Ռշտունուն:
Ռոբերտ Քոչարյանին Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի որոշմամբ՝ անձեռնմխելիության հիմքով ազատելուց հետո Ռշտունին լրատվամիջոցներից մեկի հետ զրույցում ասել է, որ որպես իրավաբան՝ համաձայն է Ազարյանի որոշման հետ:
Քննիչ Հրաչ Մուշեղյանը դատական նիստի ընթացքում, այս հանգամանքով պայմանավորված, կասկածի տակ է դրել դատավորի անաչառությունն ու նշել, որ Ռշտունին կանխակալ վերաբերմունք ունի գործի նկատմամբ:
Ինքնաբացարկի վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնելու համար դատախազությունը ժամանակ է խնդրել: Հաջորդ դատական նիստը հունիսի 3-ին է:
Նշենք, որ Քոչարյանին անձեռնխելիության հիմքով ազատելուց հետո Հովհաննես Խուդոյանը վարույթն իրականացնող մարմնին՝ Հատուկ քննչական ծառայությանը միջնորդել է նրա նկատմամբ դադարեցնել քրեական հետապնդումը, սակայն միջնորդությունը մերժվել է: Մերժման որոշումը բողոքարկվել է առաջին ատյանի դատարան, և դատավոր Գագիկ Պողոսյանը մերժել է Խուդոյանի բողոքը: Դատական ակտը պաշտպանի կողմից բողոքարկել է Վերաքննիչ դատարան ու մակագրվել Վազգեն Ռշտունուն:
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանը մեղադրվում է 2008 թվականի մարտին Հայաստանի սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու մեջ:

Следователь по делу о событиях 1 марта 2008 года объявил самоотвод судье Вазгену Рштуни, рассматривающему жалобу адвоката Р.Кочаряна
Председатель Апелляционного уголовного суда Вазген Рштуни рассматривает жалобу адвоката второго президента РА Роберта Кочаряна, Ованнеса Худояна, на решение о непрекращении уголовного преследования в отношении его подзащитного на основании неприкосновенности.
В беседе с нами защитник экс-президента сообщил, что 30 мая состоялось судебное заседание по данному делу, на котором руководитель следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 г. Грач Мушегян представил ходатайство о самоотводе судьи В.Рштуни.
После того, как судья Апелляционного уголовного суда Александр Азарян освободил Кочаряна на основании его неприкосновенности, Вазген Рштуни в интервью одному из СМИ заявил, что как юрист согласен с решением Азаряна.
В связи с этим следователь Мушегян на вчерашнем заседании суда поставил под сомнение беспристрастность Вазгена Рштуни, отметив, что он проявляет предвзятое отношение к данному делу.
Прокуратура попросила время для определения своей позиции по вопросу самоотвода. Следующее судебное заседание назначено на 3 июня.
Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя Армении в марте 2008 г. и получении взятки в особо крупном размере.