ՀՀ ԱԳՆ․ Ադրբեջանը լիակատար պատասխանատվություն է կրելու իրադրության հետագա սրման ռիսկերի համար
Հայաստանը կտրականապես դատապարտում է իրավիճակի սրման ուղղությամբ վերջին երեք օրվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված միտումնավոր քայլերը, ինչը դրսևորվել է սեփական կորուստների վերաբերյալ կեղծ տեղեկատվության տարածմամբ, Հայաստանի ղեկավարների հասցեին ֆիզիկական բռնության վերաբերյալ Ադրբեջանի խորհրդարանում իշխող կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից հրապարակայնորեն հնչեցված ուղղակի կոչերով և հրադադարի ռեժիմի խախտումների զգալի աճով, ինչն այսօր հանգեցրեց Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայող Սիփան Մելքոնյանի սպանությանը: Ադրբեջանի այս գործողությունները տեղի են ունեցել այն բանից հետո, երբ մայիսի 30-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես եկան առավելագույնս զսպվածություն ցուցաբերելու և լարվածությունից խուսափելու վերաբերյալ կողմերին ուղղված կոչով:
Այս վերջին զարգացումները մարտահրավեր են նետում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Հայաստանի և Արցախի կողմից գործադրվող կառուցողական ջանքերին՝ ուղղված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ու դրան նպաստող միջավայրի ձևավորմանը, և հանդիսանում են լուրջ հետքայլ վերջին ամիսների ընթացքում ձեռնարկված բոլոր ջանքերից: Ադրբեջանը ոտնահարում է իր իսկ հանձնառությունները, որոնք ստանձնել է 2018թ. Միլանում, 2019թ. Վիեննայում և 2019թ. Մոսկվայում ընդունած վերջին համատեղ հայտարարություններով:
Ադրբեջանի դատապարտելի այս գործողությունները, շուտափույթ կերպով չդադարելու դեպքում, կարող են լուրջ խոչընդոտ դառնալ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում հետագա քայլերի համար: Դրանք նաև հարցականի տակ են դնում Ադրբեջանի վստահելիությունը և նրանց կարողությունը հավատարիմ մնալ հրադադարը պահպանելու և ամրապնդելու վերաբերյալ 2018թ. սեպտեմբերին Դուշանբեում ձեռք բերված և 2019թ. մարտին Վիեննայում վերահաստատված հանձնառություններին: Հայաստանը վճռականորեն կոչ է անում Ադրբեջանին ցուցաբերել իրական քաղաքական կամք՝ արտահայտված հրադադարը պահպանելու ուղղությամբ կոնկրետ ու արդյունավետ գործողություններով: Ադրբեջանը լիակատար պատասխանատվություն է կրելու իրադրության հետագա սրման ռիսկերի համար:
Ադրբեջանի վերջին վտանգավոր և առճակատման գնացող գործողությունները հիշեցում են իրենց նախկին բռնությունների, վայրագությունների և ագրեսիայի փորձերի և վկայում են Արցախի ժողովրդի կենսական ֆիզիկական անվտանգության ռիսկերի մասին:
Հայաստանը վերահաստատում է, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, որի համար հրադադարի խստագույն պահպանումն էական պայման է: Արցախի և նրա ժողովրդի անվտանգությունն որևէ հանգամանքում վտանգի չի ենթարկվելու:
Վերջին միջադեպն ընդգծում է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հրադադարի խախտումների ԵԱՀԿ հետաքննող մեխանիզմի ներդրման վերջնականացման և ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման հրատապությունը՝ համաձայն Ադրբեջանի՝ 2016թ. Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ստանձնած պարտավորությունների:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը իր խորին ու անկեղծ ցավակցությունն է հայտնում Արցախի պաշտպանության բանակի ժամկետային զինծառայող Սիփան Մելքոնյանի ընտանիքին և հարազատներին:
Արտակ Քոչարյան
Խաղաղություն կլինի միայն պատերազմով
Ռոբերտ
Մենք շատ ավելի մեղմ ենք վերաբերվում մեր ոչ բարով հարևանի հետ։ Նրանք բոլորովին ընդունակ չեն նորմայի մեջ, հային վեյելի շնորգով հասկանալու։ Դրա համար նրանք հասկանում են միայն իրենց դառը պատժելու լեզուն, ու արդեն հերիք է իչքան մեր ջահել տղերքը զոհվում են միայն նրանց խոսք տված հրադադարի խահպանման սուտ խոստումով։ Դրա համար ել իրենց պետք է լուռջ հարված տալ որ իսկականից աղաջեն մեզ որ մենք Բաքու չմտնենք։

Armenia Issues Warning: Azerbaijan Will Bear Full Responsibility for the Risks of Further Escalation
The following statement was released by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia
Armenia resolutely deplores deliberate steps by Azerbaijan in the past three days to increase tension, which manifest in dissemination of false information about its own casualties, direct calls for physical threats to the leadership of Armenia, publicly voiced by representatives of the ruling party in Azerbaijan’s parliament, and significant increase in ceasefire violations, which resulted today in a killing of private Sipan Melkonyan of the Defence Army of Nagorno-Karabakh. Azerbaijan’s recent actions take place against the background of the appeal of 30 May from the OSCE Minsk Group Co-Chairs to exercise maximum restraint to avoid escalation.
These latest developments defy the efforts of Armenia and Nagorno-Karabakh, under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to take constructive efforts towards the peaceful resolution of the conflict, to establish a conducive environment to this end, and represent a serious setback for all the efforts taken over the past months. Azerbaijan violates its own commitments undertaken in the latest Joint Statements in Milano (December, 2018), in Vienna (March, 2019) and in Moscow (April, 2019).
The deplorable actions of Azerbaijan, if not urgently addressed, may represent a serious obstacle to next steps in the settlement process. They also question the credibility of Azerbaijan and their capacity to remain faithful to commitments, as agreed in Dushanbe in September 2018 and reaffirmed in Vienna in March 2019, to observe and strengthen the ceasefire. Armenia strongly urges Azerbaijan to demonstrate genuine political will expressed in concrete and effective measures to observe the ceasefire. Azerbaijan will bear full responsibility for the risks of further escalation.
Azerbaijan’s latest confrontational and dangerous actions prompt their past violence, atrocities and attempts to aggression and stand proof of the existential physical security risks to the people of Nagorno-Karabakh.
Armenia reiterates that there is no alternative to the peaceful resolution of the conflict, for which strict observance of the ceasefire is an essential condition. Under no circumstances the security of Nagorno-Karabakh and its people will be compromised.
The latest incident underlines the urgency to finalize in the shortest possible time an OSCE investigative mechanism of ceasefire violations and to expand the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office, in accordance with the commitment taken by Azerbaijan in Vienna and St. Petersburg in 2016.
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia expresses its profound and most sincere condolences to the family and friends of private Sipan Melkonyan of the Defence Army of Nagorno-Karabakh.