Վազգեն Ռշտունին բավարարեց Քոչարյանի բողոքի գործով իրեն ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունը
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ անձեռնմխելիության հիմքով քրեական հետապնդումը չդադարեցնելու վերաբերյալ բողոքը քննող Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Վազգեն Ռշտունին քիչ առաջ բավարարեց «Մարտի մեկի գործով» քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանի` իրեն ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությանը։ Այսպիսով՝ բողոքը Ռշտունին չի քննի:
Հիշեցնենք, որ քննիչ Հրաչ Մուշեղյանի ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու հիմքը դատավոր Վազգեն Ռշտունու՝ Քոչարյանի գործով նախկինում հայտնած դիրքորոշումն է:
Դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի՝ Քոչարյանին անձեռնմխելիության հիմքով ազատելու որոշումից հետո Ռշտունին ասել է, որ որպես իրավաբան համամիտ է Ազարյանի որոշման հետ:
Ըստ «Մարտի 1-ի գործով» քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանի, դատախազներ Կարեն Բիշարյանի և Վահե Դոլմազյանի՝ այս հանգամանքը վկայում է, որ դատավոր Ռշտունին կանխակալ է Քոչարյանի բողոքի գործով:
Հիշեցնենք, որ այսօր դատավոր Վազգեն Ռշտունու նախագահությամբ քննվում էր Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ անձեռնմխելիության հիմքով քրեական հետապնդումը չդադարեցնելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ Քոչարյանի պաշտպանների բողոքը:
Քոչարյանին դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի որոշմամբ անձեռնխելիության հիմքով ազատելուց հետո նրա պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը վարույթն իրականացնող մարմնին՝ Հատուկ քննչական ծառայությանը միջնորդել է նրա նկատմամբ դադարեցնել քրեական հետապնդումը, սակայն միջնորդությունը մերժվել է: Մերժման որոշումը բողոքարկվել է առաջին ատյանի դատարան, և դատավոր Գագիկ Պողոսյանը մերժել է Խուդոյանի բողոքը: Դատական ակտը պաշտպանի կողմից բողոքարկել է Վերաքննիչ դատարան:
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու եւ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար:

Вазген Рштуни удовлетворил ходатайство о самоотводе
Судья Апелляционного суда Вазген Рштуни, рассматривающий жалобу на непрекращение уголовного преследования в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна, немногим ранее удовлетворил ходатайство о самоотводе, представленное ему руководителем следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 г. Таким образом, жалобу будет рассматривать другой судья.
Напомним, что основанием для представления следователем Грачем Мушегяном ходатайства о самоотводе В.Рштуни послужила его позиция по делу Р.Кочаряна, высказанная им в интервью одному из СМИ.
После того, как судья Александр Азарян принял решение освободить Кочаряна на основании его неприкосновенности, Вазген Рштуни заявил, что как юрист согласен с этим решением.
Как отметили руководитель следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Грач Мушегян, прокуроры Карен Бишарян и Ваге Долмазян, данное обстоятельство свидетельствует о том, что судья Рштуни имеет предвзятое отношение к делу о жалобе защитников Кочаряна.
Напомним, что сегодня судья Вазген Рштуни рассматривал жалобу защитников Кочаряна на постановление суда первой инстанции о непрекращении уголовного преследования в отношении экс-президента на основании неприкосновенности.
После того, как по решению судьи Александра Азаряна экс-президент был освобожден, его защитник Ованнес Худоян обратился в Специальную следственную службу с ходатайством о прекращении уголовного преследования в отношении своего подзащитного, которое, однако, было отклонено. Это решение было обжаловано в суде первой инстанции, однако судья Гагик Погосян отклонил жалобу