Նիկոլ Փաշինյան. «Կառավարությունը և «Կորպորասիոն Ամերիկա»-ն շարժվում են համաքայլ»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում ներկա է գտնվել Կորպորասիոն Ամերիկա օդանավակայանների ղեկավարության գագաթնաժողովին: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը:
Միջոցառմանը մասնակցում են Հայաստանի, Արգենտինայի, Բրազիլիայի, Էկվադորի, Իտալիայի, Պերուի և Ուրուգվայի օդանավակայանների 120 ղեկավար անձինք և աշխատակիցներ՝ Օդանավակայանների միջազգային խորհրդի ղեկավար մարմնի նախագահ, «Կորպորասիոն Ամերիկա օդանավակայաններ» ընկերության գործադիր տնօրեն Մարտին Էռնեկյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով նման ներկայացուցչական հավաքի անցկացումը Հայաստանի Հանրապետությունում՝ վարչապետը նշել է, որ մեր երկրում բարձր են գնահատում Էռնեկյան ընտանիքի գործունեությունը: «Կարող ենք միանշանակ ասել, որ առնվազն երկու ոլորտում Էռնեկյան ընտանիքի և «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության գործունեությունն ունեցել է և ունի շրջադարձային նշանակություն: Արդեն ասվեց, որ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի կառավարումը ստանձնել է «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերությունը և միանշանակ է ու աներկբա, որ այս ընկերության գալով օդային ուղևորափոխադրումների ոլորտում Հայաստանի Հանրապետությունում հիմնվել է նոր մշակույթ: Անկեղծ ասած, բոլորս հպարտ ենք մեր օդանավակայանով, որովհետև տեսնում ենք, որ այն համապատասխանում է միջազգային լավագույն չափանիշներին և համոզված ենք, որ առաջիկայում այն մեզ հպարտանալու նորանոր առիթներ կտա»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով, երկրորդ ոլորտը, որտեղ Էռնեկյան ընտանիքի գործունեությունը շրջադարձային նշանակություն է ունեցել, գինեգործությունն է: Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում գինեգործությունը բուռն զարգացում է ապրում և այդ բնագավառում Էռնեկյան ընտանիքի ներդրումն անգնահատելի է: «Հայաստանի Հանրապետությունում ոլորտին մեծ էներգիա հաղորդեց «Կարաս» ընկերության հիմնադրումը և «Կարաս» գինու թողարկումը ու, ըստ էության, Հայաստանում գինեգործության վերածննդի առիթ հանդիսացավ: Մենք այս գործունեության համար շնորհակալ ենք «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերությանը և Էռնեկյան ընտանիքին: Ամենևին պատահական չէ, որ Էդուարդո Էռնեկյանը Հայաստանի Հանրապետության ազգային հերոս է: Այդ բարձր կոչումն արտահայտում է այն ներդրումը, որ նա ունեցել է Հայաստանի Հանրապետության զարգացման գործում և համոզված ենք, որ կշարունակի ունենալ:
Ուրախ եմ, որ այսօր Հայաստանի կառավարության և «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության միջև հաստատվել է աշխատանքային շատ լավ մթնոլորտ և այդ գործում չափազանց էական է պարոն Մարտին Էռնեկյանի դերը, ով հենց առաջին րոպեներից ամեն ինչ արեց, որպեսզի կառավարության և ընկերության միջև ձևավորվի փոխադարձ վստահություն և ապագայի վերաբերյալ միասնական տեսլական: Համոզված եմ, որ այն ծրագրերը, որոնց մասին խոսվում է, անպայման իրականություն կդառնան»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ օդային փոխադրումները Հայաստանի Հանրապետության համար ունեն ռազմավարական նշանակություն, քանի որ ցավոք մեր երկիրն իր անկախության առաջին օրերից կիսաշրջափակված իրավիճակում է և այս պայմաններում օդային տրանսպորտը չափազանց կարևոր նշանակություն ունի:
«Ասացի, որ այս ոլորտում արդեն իսկ կան գոհացուցիչ արդյունքներ և մենք նայում ենք ապագային, ձևավորում ենք ապագայի օրակարգը, որում կուզենայի ընդգծել մի քանի կարևոր առանձնահատկություն: Շատ կարևոր է, որ մենք ի վերջո հնարավորինս արագ ամբողջ ծավալով գործարկենք Գյումրիի օդանավակայանը, ինչն իր հերթին կնպաստի մեկ այլ կարևոր խնդրի լուծմանը՝ ավիատոմսերի գների նվազմանը, ինչը շատ կարևոր է Հայաստանում ռազմավարական նշանակություն ունեցող մեկ այլ ոլորտի՝ տուրիզմի զարգացման համար: Այս հարցերում մենք իհարկե ակտիվորեն համագործակցելու ենք մեր գործընկերների հետ:
Հաջորդ խնդիրը, որ ես կուզենայի ընդգծել այս ներկայացուցչական հավաքում՝ հետևյալն է. ցավոք Հայաստանի Հանրապետությունում տեղական ավիափոխադրողների գործունեությունը և ծավալներն այնպիսին չեն, ինչպիսին մենք կցանկանայինք, ինչպիսին վայել է անկախ, ինքնիշխան երկրին: Սա պետք է լինի մեր համագործակցության հաջորդ ուղղությունը, որպեսզի կառավարությունը և «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը, «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերությունն իրար հետ համագործակցված կարողանան ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որ հնարավոր լինի հայկական ավիափոխադրողի կամ ավիափոխադրողների ի հայտ գալն ու նրանց մրցունակությունն ապահովելը: Ըստ էության, սրանք են այն հիմնական, առանցքային, ռազմավարական ուղղությունները, որոնց մասին մենք պարոն Էռնեկյանի հետ արդեն մի քանի անգամ քննարկումներ ունեցել ենք, բայց դա չի նշանակում, թե Էռնեկյան ընտանիքի և «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության գործունեությունը սահմանափակվում է միայն նշվածով»,- նշել է վարչապետ:
Գործադիրի ղեկավարը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետությունում կատարված և կատարվելիք ներդրումները: «Մենք այժմ խոսում ենք «Զվարթնոց» օդանավակայանի ընդլայնման մասին, որովհետև շատ լավ նորություն է, որ օդանավակայանն ըստ էության հասնում է իր թողունակության առավելագույն ծավալին: Սա չափազանց լավ նորություն է: Ուզում եմ ընդգծել, որ ֆինանսական ներդրումները չափազանց կարևոր են Հայաստանի Հանրապետության, մեր երկրի տնտեսության համար, բայց ես առանձնապես շատ ավելի կարևոր եմ համարում բիզնեսի, տնտեսվարման այն նոր մշակույթը, որ ընկերությունն իր հետ բերել է Հայաստանի Հանրապետություն և դեռ կշարունակի բերել: Սա իհարկե շատ ավելի կարևոր է, որովհետև փոխում է երկրի մթնոլորտը, իմիջը և շատ կարևոր է, որ ոչ միայն քաղաքական հարթության վրա փոխվի մեր երկրի իմիջը, պատկերը, այլև տնտեսական հարթության: Ուրախ եմ արձանագրել, որ այս առումով Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և Կորպորասիոն Ամերիկա ընկերությունը միմյանց հետ շարժվում են համաքայլ և բոլորիս ցանկությունն ու համոզմունքն է, որ այս գործընթացը կշարունակվի և մենք իրար հետ կաշխատենք մեր հայրենիքի՝ Հայաստանի Հանրապետության իմիջի, պատկերի, բովանդակության փոփոխության, նոր մշակույթի, նոր զարգացման վրա, որն ի վերջո պիտի պսակվի տնտեսական հեղափոխության հաղթանակով»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Միջոցառման ընթացքում օդանավակայանների ներկայացուցիչները կկիսվեն ավիացիոն ոլորտի իրենց լավագույն փորձով, նվաճումներով, կքննարկեն ոլորտի առջև կանգնած մարտահրավերները, կներկայացնեն վերջիններիս լուծման մոտեցումները, կխոսեն ապագա զարգացումների, նոր տեխնոլոգիաների և նորարարությունների, ինչպես նաև ոլորտային այլ հարցերի շուրջ:
2014 թվականին Արգենտինայում մեկնարկած նման ձևաչափով հանդիպումները կրում են շարունակական բնույթ և միտված են աշխատանքներում առավել բարձր արդյունքի ապահովմանը: Վերջին անգամ հանդիպումը տեղի էր ունեցել 2016 թվականին Բրազիլիայում: Այս տարի Հայաստանն է հանդես գալիս որպես հյուրընկալող երկիր:
«Կորպորասիոն Ամերիկա օդանավակայաններ» ընկերությունն աշխարհի մեծագույն ընկերություններից է մասնավոր օդանավակայանների կառավարման առումով և աշխարհում տասներորդն է՝ ուղևորների սպասարկման առումով:
2017 թվականի դրությամբ ընկերության օդանավակայանները սպասարկել են 77 միլիոն ուղևորի, որոնց մոտ 32.8 տոկոսը եղել են միջազգային փոխադրման ուղևորներ, մոտ 55.3 տոկոսը՝ ներքին չվերթերի, 11.9 տոկոսը՝ տարանցիկ չվերթերի ուղևորներ:

Правительство Армении и “Corporación América” идут нога в ногу: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян в Ереване принял участия в саммите руководства аэропортов “Corporación América”. В мероприятии принимают участие 120 руководителей и сотрудников аэропортов Армении, Аргентины, Бразилии, Эквадора, Италии, Перу и Уругвая во главе с председателем правления Международного совета аэропортов, исполнительным директором компании “Corporación América” Мартином Эрнекяном.
Приветствуя проведение такого представительного собрания в Республике Армения, премьер-министр отметил, что в нашей стране высоко ценят деятельность семьи Эрнекян. “Можно с уверенностью сказать, что, по крайней мере, в двух сферах деятельность семьи Эрнекян и “Corporación América” имели переломное значение для нашей страны. Уже было сказано, что компания “Corporación América” приняла управление международным аэропортом “Звартноц”, и однозначен и неоспорим тот факт, что приходом этой компании в сферу воздушного транспорта Республики Армения была создана новая культура. Честно говоря, все мы гордимся нашим аэропортом, потому что видим, что он соответствует лучшим международным стандартам, и мы уверены, что в ближайшем будущем у нас будут новые поводы для гордости”, - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, второй сферой, в которой деятельность семьи Эрнекян имела поворотное значение, - это виноделие. Глава правительства добавил, что в настоящее время в Республике Армения развивается виноделие, и неоценим вклад семьи Эрнекян в этой области. “Создание компании “Карас” и производство вина “Карас” придали новую энергию этой сфере и, по сути, стали причиной возрождения виноделия в Армении. Мы благодарны компании “Corporación América” и семье Эрнекян за эту деятельность. Не случайно Эдуардо Эрнекян является Национальным героем Республики Армения. Это высокое звание выражает тот вклад, который он внес в развитие Республики Армения, и мы уверены, что он продолжит и далее вносить свой вклад.
Я рад, что сегодня между правительством Армении и “Corporación América” сформирована очень хорошая рабочая атмосфера, и в этом деле велика роль г-на Мартина Эрнекяна, который с самого начала сделал все для установления взаимного доверия между правительством и компанией и общего видения будущего. Уверен, что те проекты, о которых здесь говорилось, обязательно станут реальностью”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что воздушные перевозки имеют стратегическое значение для Республики Армения, так как, к сожалению, наша страна находится в полублокадном состоянии с первых дней своей независимости, и в таких условиях воздушный транспорт имеет очень большое значение.
“Я сказал, что в этой сфере уже есть удовлетворительные результаты, и мы смотрим в будущее, формируем дальнейшую повестку, в которой я хотел бы подчеркнуть несколько важных особенностей. Очень важно, чтобы мы, в конце концов, как можно скорее начали в полном объеме эксплуатировать аэропорт Гюмри, что, в свою очередь, поможет решить еще одну важную проблему - снижение цен на авиабилеты, что очень важно для развития туризма - еще одной сферы стратегического значения. В этих вопросах мы, конечно, будем активно сотрудничать с нашими партнерами.
Следующая проблема, которой я хотел бы коснуться на этом представительном собрании, заключается в следующем: к сожалению, деятельность и объемы местных авиаперевозчиков в Республике Армения не такие, как мы хотели бы, как подобает независимому, суверенному государству. Это должно стать следующим направлением нашего сотрудничества, чтобы правительство и международный аэропорт “Звартноц”, компания “Corporación América” в сотрудничестве друг с другом смогли создать условия, чтобы стало возможно появление армянского авиаперевозчика или авиаперевозчиков и обеспечение их конкурентоспособности. По сути, это основные, ключевые и стратегические направления, которые мы несколько раз уже обсуждали с г-ном Эрнекяном, но это не означает, что деятельность семьи Эрнекян и “Corporación América” ограничивается только отмеченным”, - сказал премьер-министр.
Премьер-министр отметил важность инвестиций в Республике Армения. “Мы сейчас говорим о расширении аэропорта “Звартноц”. Это очень хорошая новость, и аэропорт фактически достигает своей максимальной пропускной способности. Это очень хорошая новость. Хочу подчеркнуть, что финансовые вложения чрезвычайно важны для Республики Армения и экономики нашей страны, но я считаю более важным ту новую культуру ведения бизнеса, которую компания привнесла в Республику Армения. Это, конечно, очень важно, потому что меняет атмосферу, имидж страны, и очень важно, чтобы имидж нашей страны изменился не только в политической, но и в экономической плоскости. Я рад отметить, что в этом отношении правительство Республики Армения и “Corporación América” идут нога в ногу, и мы желаем и уверены, что этот процесс будет продолжаться, и мы будем вместе работать, чтобы изменить имидж, содержание нашей родины - Республики Армения, создать новую культуру и обеспечить новое развитие, которое в конечном итоге увенчается победой экономической революции”, - отметил Никол Пашинян.
В ходе мероприятия представители аэропортов поделятся своим лучшим опытом в сфере авиации, достижениями, обсудят стоящие перед отраслью вызовы, представят свои решения, поговорят о будущих разработках, новых технологиях и инновациях, а также о других проблемах отрасли.
Стартовавшие в 2014 году в Аргентине встречи в таком формате носят периодический характер и направлены на обеспечение более высокой производительности в рамках своей деятельности. Предыдущая встреча состоялась в 2016 году в Бразилии. В этом году Армения выступает в качестве принимающей страны.
“Corporación América” - одна из крупнейших компаний в мире по управлению частными аэропортами и десятая в мире по обслуживанию пассажиров.
По состоянию на 2017 год аэропорты компании обслужили 77 миллионов пассажиров, из которых 32,8 процента составляли пассажиры международных перевозок, около 55,3 процента - внутренних рейсов, а 11,9 процента - транзитных рейсов.