Պրահայի դատարանը բավարարել է Նարեկ Սարգսյանին Հայաստանի իրավասու մարմիններին հանձնելու միջնորդությունը. դատախազությունը հաստատում է
Պրահայի մունիցիպալ դատարանը բավարարել է Նարեկ Սարգսյանին ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնելու միջնորդությունը: Գլխավոր դատախազության դիմումի հիման վրա Չեխիայի օրենսդրական իրավակարգավորումների և ընթացակարգերի պահպանմամբ Նարեկ Սարգսյանի հանձնման գործընթացը բնականոն շարունակվում է: Այս մասին «Հետքի» հարցին ի պատասխան՝ ասաց դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը: Նշենք, որ դատարանի որոշման մասին գրել էր Tyden.cz-ը:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի դեկտեմբերի 7-ին ոստիկանությունը հայտնել է, որ տարբեր ստորաբաժանումներ, ինչպես և ՀՀ-ում ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոն, համագործակցելով եվրոպական մի շարք երկրների իրավապահ կառույցների ու ինտերպոլի հետ, ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ, դեկտեմբերի 6-ին Պրահայում հայտնաբերել են Հայաստանի իրավապահ մարմինների կողմից միջազգային մակարդակով հետախուզման մեջ գտնվող Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանին:
Ըստ հաղորդագրության՝ հայտնաբերման պահին նա ներկայացրել է Գվատեմալայի քաղաքացու կեղծ անձնագիր՝ Ֆրանկլին Գոնսալեսի անհատական տվյալներով:
Հետախուզվողի հայտնաբերման մասին տեղեկությունը փոխանցվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազությանը՝ էքստրադիցիայի գործընթացը կազմակերպելու նպատակով:
Նարեկ Սարգսյանն անցում է ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու և թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու կամ պատրաստելու նպատակով կամ դրանց ապօրինի իրացնելու հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով: Նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել 2018-ի հուլիսի 6-ից:

Пражский суд удовлетворил ходатайство правомочных органов РА об экстрадиции Нарека Саргсяна
Пражский муниципальный суд удовлетворил ходатайство правомочных органов РА об экстрадиции Нарека Саргсяна. Этот процесс осуществляется на основе заявления Генпрокуратуры РА с соблюдением законодательных правовых регулирований чехии. Об этом Hetq.am сообщила руководитель отдела общественных связей Генпрокуратуры Аревик Хачатрян.
7 декабря 2018 г. полиция распространила сообщение о том, что различные подразделения, а также Центральное национальное бюро Интерпола в Армении в сотрудничестве с правоохранительными структурами ряда европейских стран провели развернутые оперативно-разведывательные мероприятий, благодаря которым 6 декабря 2018 г. в Праге был обнаружен объявленный в розыск на международном уровне правоохранительными органами Армении Нарек Александрович Саргсян.
Согласно соощению, на момент обнаружения Саргсян предъявил фальшивый паспорт гражданина Гватемалы с данными Франклина Гонсалеса.
Информация об обнаружении разыскиваемого Н.Саргсяна была передана Генпрокуратуре РА с целью организации процесса его экстрадиции.
Нарек Саргсян проходит по делу о незаконном приобретении, реализации, хранении, перевозке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, а также в незаконном обороте с целью изготовления или неазконной реализации наркотических и психотропных средств и их прекурсоров. Н.Саргсян находился в розыске с 6 июля 2018 г.