2018-ի բյուջեով փաստացի ծախսերը կազմել են 1 տրլն 447 մլն դրամ, եկամուտները՝ 1 տրլն 342 մլն դրամ
Հակառակ կանխատեսումների՝ 2018-ի պետական բյուջեով 4,5 տոկոս աճի ցուցանիշ էր ակնկալվում, սակայն ապահովվել է 5,2 աճ։
Այս մասին ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում ասաց Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ անդրադառնալով 2018 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությանը։
«Դա տեղի է ունեցել այն պայմաններում, երբ համաշխարհային տնտեսությունն աճել է 3,6-ով, ԵՄ-ն` 2,1 տոկոսով, ԵԱՏՄ երկրների միջին ցուցանիշը 2,5 տոկոս է։ Եթե տնտեսական աճի կառուցվածքին ուշադրություն դարձնենք, պիտի արձանագրենք, որ այն փոփոխությունները, որ ակնկալում ենք, չենք կարող գնահատել որպես ցանկալի արդյունք։ Աճի մեջ մեծ կշիռ ունի ծառայությունների ոլորտը, մնացած ոլորտների հետ կապված մեր սպասումները չենք կարող արձանագրել որպես ցանկալի արդյունք։ Մենք պիտի ջանք գործադրենք, որ տնտեսության կառուցվածքը փոխվի, և մենք ունենանք այնպիսի տնտեսություն, ինչպիսին հայտարարել ենք, որ ուզում ենք ունենալ»,- ասաց Ջանջուղազյանը։
Ինչ վերաբերում է գնաճային ցուցանիշներին, նախարարն ասաց, որ այն օրենքով նախատեսված միջակայքում է եղել՝ 2,5 տոկոս է կազմել, ինչը հիմնականում բացատրվում է ոչ պարենային ապրանքների գների աճով։
2018-ին պետական բյուջեի ծախսերի համար նախատեսվել է 1 տրլն 527 մլրդ դրամ, փաստացի ծախսերը կազմել են 1 տրլն 447 մլն դրամ, եկամուտների համար նախատեսվել է 1 տրլն 365 մլրդ դրամ, փաստացի ցուցանիշը կազմել է 1 տրլն 342 մլն դրամ, պակասուրդը նախատեսված է եղել 161,9 մլրդ դրամ, փաստացի պակասուրդը կազմել է 105 մլրդ դրամ։ Նախարարի խոսքով՝ պետական պարտքի սպասարկումը կազմել է բյուջեի ծախսերի 9,6 տոկոսը՝ 139 մլրդ դրամ։
«2018-ի տարեվերջի դրությամբ պետական պարտքի համար արձանագրվել է 6 մլրդ 923 մլն ԱՄՆ դոլար, որից կառավարության մասնաբաժինը 6 մլրդ 373 մլն դոլարն է, մնացածը ԿԲ-ի պարտքն է։ 2018-ի արդյունքներով` կառավարության պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը 51,4 տոկոս է, պետական պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը՝ 55,8 տոկոս»,- ասաց նախարարը։
Ջանջուղազյանի խոսքով՝ 2018-ին միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 172 հազար 727 դրամ, պետական համակարգում միջինացված համապատասխանաբար՝ 148 հազար 180 և 186 հազար 254 դրամ։ Գործազրկության մակարդակը 1,5 տոկոսային կետով նվազել է։ Արտահանումն աճել է 8,4 տոկոսով, ներմուծումը` 15,3 տոկոսով, դրամական փոխանցումները նվազել են շուրջ մեկ տոկոսով։

В бюджете 2018 года фактические расходы составили 1 трлн 447 млн драмов, доходы – 1 трлн 342 млн драмов
Несмотря на то, что госбюджетом 2018 г. рост прогнозировался на уровне 4,5%, он составил 5,2%. Об этом говорится в отчете о выполнении госбюджета 2018 г., который был представлен министром финансов Атомом Джанджугазяном в постоянной пароламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
“Это произошло в условиях, когда мировая экономика выросла на 3,6%, экономика ЕС – на 2,1%, а средний показатель по странам ЕАЭС составил 2,5%. Если обратить внимание на структуру экономического роста, то можно констатировать, что ожидаемые нами изменения мы не можем оценивать положительно. Значительный вес в структуре роста составляет сфера услуг. Что касается остальных сфер, то мы не можем констатировать, что наши ожидания дали положительный результат. Нам нужно приложить усилия к тому, чтобы изменить структуру экономики и создать такую экономику, которую мы хотим иметь”,- отметил Джанджугазян.
Что касается роста цен, то, по словам министра, он составил 2,5%, что обусловлено в основном ростом цен на непродовольственные товары.
В 2018-ом на расходы госбюджета было предусмотрено 1 трлн 527 млрд драмов, фактические расходы составили 1 трлн 447 млн драмов, на расходы было предусмотрено 1 трлн 365 млрд драмов, фактитческий показатель составил 1 трлн 342 млн драмов, предусмотренный дефицит – 161,9 млрд драмов, фактический дефицит - 105 млрд драмов. Обслуживание госдолга составило 9,6% от расходов бюджета, или 139 млрд драмов.
“К концу 2018 г. госдолг составил 6 млрд 923 млн долларов США. Из них 6 млрд 373 млн – это доля правительства, остальная сумма – доля ЦБ. По результатам 2018 г. соотношение долг правительства-ВВП составляет 51,4%, соотношение госдолг-ВВП - 55,8%”,- сказал министр.
По словам Джанджугазяна, в 2018 г. среднемесячная зарплата в частном секторе составила 172 тыс. 727 драмов, в госсистеме – 148 тыс.180 и 186 тыс. 254 драма. Уровень безработицы снизился на 1,5 пункта. Экспорт вырос на 8,4%, импорт – на 15,3%. Трансферты сократились примерно на 1%.